20 Նոյեմբերի 2025 , 10:00
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը, Հայկական մշակույթի և արվեստի միջազգային համակարգման խորհրդի հետ համագործակցությամբ, 2025 թվականի նոյեմբերի 20-21-ը կանցկացնի Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովը։
Մեկ վայրում կհավաքվեն աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած 250 սփյուռքահայ մշակութային գործիչներ, որոնք երկու օր շարունակ կկիսվեն իրենց փորձով, գաղափարներով ու ստեղծագործական մոտեցումներով։
Համաժողովը միտված է Հայաստանի և սփյուռքի միջև մշակութային համագործակցության շարունակական զարգացմանը, հայ արվեստագետների փոխճանաչելիության ընդլայնմանը, սփյուռքի մասնագետների ներգրավմամբ մշակութային քաղաքականության ձևավորմանն ու իրականացմանը, և ամենակարևորը՝ հայկական մշակույթի ու արվեստի միջազգային հարթակներում ներկայացմանը և առաջ մղմանը։
Երկօրյա համաժողովը հագեցած է լինելու բազմոլորտ քննարկումներով տարաբնույթ ձևաչափերում՝ պանելային նիստեր, թեմատիկ աշխատաժողովներ, դասախոսություններ, ցուցահանդեսներ և մի շարք մշակութային միջոցառումներ։
Համաժողովը բացառիկ հարթակ է մասնակիցների համար՝ մասնագիտական կապեր հաստատելու, նոր գործընկերություններ ձևավորելու, և համագործակցության նոր հեռանկարներ բացահայտելու համար:

Форум армянской культуры и искусства
Офис главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения в сотрудничестве с Международным координационным советом армянской культуры и искусства 20–21 ноября 2025 года проведёт Форум армянской культуры и искусства.
В одном месте соберутся 250 представителей армянской диаспоры из разных стран мира — деятели культуры, которые на протяжении двух дней будут делиться своим опытом, идеями и творческими подходами.
Форум направлен на дальнейшее развитие культурного сотрудничества между Арменией и диаспорой, расширение взаимного признания армянских художников, вовлечение специалистов из диаспоры в формирование и реализацию культурной политики, а самое главное — на продвижение и представление армянской культуры и искусства на международных платформах.
Двухдневная программа будет насыщена многопрофильными дискуссиями в различных форматах: панельные заседания, тематические воркшопы, лекции, выставки и ряд культурных мероприятий.
Форум станет уникальной площадкой для участников, предоставляя возможность устанавливать профессиональные контакты, формировать новые партнёрства и открывать перспективы для дальнейшего сотрудничества.