Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողով 2026
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը հայտարարում է Համաշխարհային հայկական երրորդ գագաթնաժողովի մասնակցության հայտերի ընդունման մեկնարկը։
Եթե բնակվում եք սփյուռքում կամ Հայաստանում, հետաքրքրված եք Հայաստան-սփյուռք համագործակցության զարգացմամբ, մասնագիտական փորձի փոխանակմամբ և համատեղ նախաձեռնությունների ձևավորմամբ, ապա շտապեք լրացնել գագաթնաժողովի մասնակցության հետաքրքրության հայտը։
Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովն այս տարի մեկ հարկի տակ կհամախմբի սփյուռքից և Հայաստանից ավելի քան 800 մասնակցի՝ քննարկելու Հայաստան-սփյուռք համագործակցության առաջնահերթությունները, առկա մարտահրավերներն ու նոր հնարավորությունները։
Գագաթնաժողովը համահայկական հիմնարար հարթակ է, որի նպատակն է համախմբել համաշխարհային հայկական ներուժը՝ խթանելու Հայաստան–Սփյուռք գործակցության խորացումը, ձևավորելու միասնական օրակարգ, ինչպես նաև նախանշելու երկարաժամկետ զարգացման ռազմավարական ուղղություններ։
Քառօրյա գագաթնաժողովը հագեցած է լինելու բազմոլորտ քննարկումներով տարբեր ձևաչափերում՝ պանելային նիստեր, թեմատիկ քննարկումներ, կլոր-սեղաններ, փորձագիտական հանդիպումներ, համագործակցության հարթակներ և մշակութային միջոցառումներ։
Քննարկումների շրջանակում անդրադարձ կկատարվի տնտեսական զարգացման և ներդրումային հնարավորություններին, գիտության, կրթության և մշակույթի ոլորտներում նորարարություններին, հայկական համայնքների զարգացմանը, ինչպես նաև հայրենադարձության խթանմանն ու ինտեգրման գործընթացներին։
Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովներն արդեն կայացել են որպես արդյունավետ համագործակցության հարթակ․ առաջին գագաթնաժողովը անցկացվել է 2022 թվականին՝ ընդունելով շուրջ 600 մասնակցի, իսկ երկրորդը՝ 2024 թվականին՝ մոտ 1000 մասնակցի՝ ընդգրկելով աշխարհի ավելի քան հինգ տասնյակ երկրներ։
Գագաթնաժողովի մանրամասները․
Երևան | Նոյեմբերի 5-8, 2026 թվական
Քննարկումներ, աշխատաժողովներ, վորքշոփներ, պանելային նիստեր, կլոր-սեղան քննարկումներ
Մշակութային միջոցառումներ
Հայտը կարող եք լրացնել Ձեզ համար նախընտրելի լեզվով մինչև հոկտեմբերի 1-ը.
Հայերեն՝ https://armsummit.aidaform.com/112026
Անգլերեն՝ https://armsummiteng.aidaform.com/112026
Ռուսերեն՝ https://armsummitrus.aidaform.com/112026
Ֆրանսերեն՝ https://armsummitfr.aidaform.com/112026
Իսպաներեն՝ https://armsummitesp.aidaform.com/112026
Արևմտահայերեն՝ https://armsummitwarm.aidaform.com/112026
Տեղերը սահմանափակ են։ Առաջնահերթություն կտրվի վաղ գրանցվածներին։
Նշենք, որ հայտադիմումի էլեկտրոնային ձևաթուղթը հանդիսանում է գագաթնաժողովի մասնակցության հետաքրքրվածության հայտ։ Ընտրված մասնակիցներին կուղարկվի գագաթնաժողովի մասնակցության պաշտոնական հրավեր։

Всемирный армянский саммит 2026
Офис главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения объявляет о начале приема заявок на участие в третьем Всемирном армянском саммите.
В этом году Всемирный армянский саммит объединит под одной крышей более 800 участников из Армении и диаспоры для обсуждения приоритетных направлений сотрудничества Армения-Диаспора, современных вызовов и новых возможностей для укрепления общеармянского взаимодействия.
Если Вы проживаете в диаспоре или в Армении, заинтересованы в развитии сотрудничества Армения-Диаспора, обмене профессиональным опытом и формировании совместных инициатив, заполните заявку на участие в Саммите.
Саммит — ключевая общеармянская платформа, направленная на консолидацию глобального армянского потенциала для углубления сотрудничества между Арменией и Диаспорой, формирования общей повестки и определения стратегических ориентиров долгосрочного развития.ф
Четырехдневный саммит будет насыщен междисциплинарными дискуссиями в различных форматах: панельные дискуссии, тематические дискуссии, круглые столы, встречи экспертов, платформы сотрудничества и культурные мероприятия.
Обсуждения будут касаться экономического развития и инвестиционных возможностей, инноваций в области науки, образования и культуры, развития армянских общин, а также содействия процессам репатриации и интеграции.
Всемирный армянский саммит уже стал эффективной платформой для сотрудничества: первый саммит состоялся в 2022 году, собрав около 600 участников, а второй - в 2024 году, собрав около 1000 участников из более 50 стран мира.
Подробности саммита:
Ереван | 5-8 ноября 2026 г.
Дискуссии, мастер-классы, панельные дискуссии, круглые столы
Культурные мероприятия
Вы можете заполнить заявку на предпочитаемом вами языке до 1 октября.
Армянский:https://armsummit.aidaform.com/112026
Английский:https://armsummiteng.aidaform.com/112026
Русский:https://armsummitrus.aidaform.com/112026
Французский:https://armsummitfr.aidaform.com/112026
Испанский:https://armsummitesp.aidaform.com/112026
Западноармянский:https://armsummitwarm.aidaform.com/112026
Количество мест ограничено, поэтому приоритет будет отдан кандидатам, зарегистрировавшимся заранее.
Обращаем Ваше внимание, что подача электронной заявки выражает заинтересованность в участии во Всемирном армянском саммите и не является подтверждением участия. По итогам отбора участникам будет направлено официальное приглашение.