Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողով 2026
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը հայտարարում է Համաշխարհային հայկական երրորդ գագաթնաժողովի մասնակցության հայտերի ընդունման մեկնարկը։
Եթե բնակվում եք սփյուռքում կամ Հայաստանում, հետաքրքրված եք Հայաստան-սփյուռք համագործակցության զարգացմամբ, մասնագիտական փորձի փոխանակմամբ և համատեղ նախաձեռնությունների ձևավորմամբ, ապա շտապեք լրացնել գագաթնաժողովի մասնակցության հետաքրքրության հայտը։
Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովն այս տարի մեկ հարկի տակ կհամախմբի սփյուռքից և Հայաստանից ավելի քան 800 մասնակցի՝ քննարկելու Հայաստան-սփյուռք համագործակցության առաջնահերթությունները, առկա մարտահրավերներն ու նոր հնարավորությունները։
Գագաթնաժողովը համահայկական հիմնարար հարթակ է, որի նպատակն է համախմբել համաշխարհային հայկական ներուժը՝ խթանելու Հայաստան–Սփյուռք գործակցության խորացումը, ձևավորելու միասնական օրակարգ, ինչպես նաև նախանշելու երկարաժամկետ զարգացման ռազմավարական ուղղություններ։
Քառօրյա գագաթնաժողովը հագեցած է լինելու բազմոլորտ քննարկումներով տարբեր ձևաչափերում՝ պանելային նիստեր, թեմատիկ քննարկումներ, կլոր-սեղաններ, փորձագիտական հանդիպումներ, համագործակցության հարթակներ և մշակութային միջոցառումներ։
Քննարկումների շրջանակում անդրադարձ կկատարվի տնտեսական զարգացման և ներդրումային հնարավորություններին, գիտության, կրթության և մշակույթի ոլորտներում նորարարություններին, հայկական համայնքների զարգացմանը, ինչպես նաև հայրենադարձության խթանմանն ու ինտեգրման գործընթացներին։
Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովներն արդեն կայացել են որպես արդյունավետ համագործակցության հարթակ․ առաջին գագաթնաժողովը անցկացվել է 2022 թվականին՝ ընդունելով շուրջ 600 մասնակցի, իսկ երկրորդը՝ 2024 թվականին՝ մոտ 1000 մասնակցի՝ ընդգրկելով աշխարհի ավելի քան հինգ տասնյակ երկրներ։
Գագաթնաժողովի մանրամասները․
Երևան | Նոյեմբերի 5-8, 2026 թվական
Քննարկումներ, աշխատաժողովներ, վորքշոփներ, պանելային նիստեր, կլոր-սեղան քննարկումներ
Մշակութային միջոցառումներ
Հայտը կարող եք լրացնել Ձեզ համար նախընտրելի լեզվով մինչև հոկտեմբերի 1-ը.
Հայերեն՝ https://armsummit.aidaform.com/112026
Անգլերեն՝ https://armsummiteng.aidaform.com/112026
Ռուսերեն՝ https://armsummitrus.aidaform.com/112026
Ֆրանսերեն՝ https://armsummitfr.aidaform.com/112026
Իսպաներեն՝ https://armsummitesp.aidaform.com/112026
Արևմտահայերեն՝ https://armsummitwarm.aidaform.com/112026
Տեղերը սահմանափակ են։ Առաջնահերթություն կտրվի վաղ գրանցվածներին։
Նշենք, որ հայտադիմումի էլեկտրոնային ձևաթուղթը հանդիսանում է գագաթնաժողովի մասնակցության հետաքրքրվածության հայտ։ Ընտրված մասնակիցներին կուղարկվի գագաթնաժողովի մասնակցության պաշտոնական հրավեր։

Global Armenian Summit 2026
The Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia is pleased to announce that applications are now open for the Global Armenian Summit 2026.
This year, the Global Armenian Summit will bring together 800 participants from the Diaspora and Armenia to discuss the priorities, current challenges, and new opportunities for Armenia-Diaspora cooperation.
Armenians from both the Diaspora and Armenia, including those who are actively involved in their communities, interested in connecting with Armenians from around the world, sharing their professional expertise, and developing joint initiatives are encouraged to submit their applications today.
The Global Armenian Summit is a dynamic Pan-Armenian forum dedicated to strengthening Armenia-Diaspora cooperation, fostering dialogue around shared priorities, and advancing strategic directions for long-term national development.
This year’s Summit will convene Diaspora professional networks, distinguished Armenians from diverse fields, government officials, and representatives of community and civil society organizations.
Over the course of four days, attendees will engage in multidisciplinary discussions and a diverse program featuring panel discussions, roundtables, workshops, seminars, expos, expert meetings, cooperation-oriented initiatives, and cultural events.
The agenda will address a broad range of topics, including economic development and investment opportunities, innovation in the fields of science, education, and culture, the strengthening of Armenian communities worldwide, and the promotion of repatriation and integration initiatives.
The inaugural Summit, held in 2022, brought together approximately 600 participants, while the second Summit in 2024 welcomed nearly 1,000 participants representing more than five dozen countries worldwide.
November 5–8, 2026
Yerevan, Armenia
The program will include:
Apply by October 1, 2026 in your preferred language:
Armenian:https://armsummit.aidaform.com/112026
English:https://armsummiteng.aidaform.com/112026
Russian:https://armsummitrus.aidaform.com/112026
French:https://armsummitfr.aidaform.com/112026
Spanish:https://armsummitesp.aidaform.com/112026
Western Armenian:https://armsummitwarm.aidaform.com/112026
Places are limited, and early applications are encouraged. Priority consideration will be given to applications submitted before the deadline.
Please note that submitting the online application form constitutes an expression of interest in participating in the Global Armenian Summit 2026. Selected applicants will receive an official invitation to attend the Summit.
For any questions, please contact us at globalarmeniansummit@gmail.com or +374 (41) 314034 (available on WhatsApp, Viber, and Telegram).