Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է INNO Armenia-2023-ի բացմանը
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը ներկա է գտնվել «INNO Armenia-2023» Նորարարության և ձեռներեցության ազգային շաբաթվա բացմանը։ Կազմակերպիչը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության նորարարության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնն է։
Միջոցառման առաջին օրվա ընթացքում տեղի ունեցավ առանցքային իրադարձություններից մեկը. համագործակցության հուշագիր կնքվեց մեր գրասենյակի և կենտրոնի միջև: «Այսօրվա միջոցառման շրջանակներում հետաքրքիր կլինի նշել, որ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն իրականացնում է Սփյուռքի ներուժի վերհանման և քարտեզագրման ծրագիր, ինչը մեր պետությանը հնարավորություն կտա, ուսումնասիրելով սփյուռքի առկա մարդկային, այդ թվում՝ մասնագիտական ներուժը, ապահովել վերջիններիս արդյունավետ ներգրավվածությունը Հայաստանի Հանրապետության կյանքի տարբեր ոլորտներում և ունենալ մեկ ընդհանուր տեղեկատվական բազա»,-նշել է Զարեհ Սինանյանը:
Նա նաև ընդգծել է, որ միջոցառումը հնարավորություն է տալիս համագործակցություն ձևավորել և ընդլայնել համապատասխան ոլորտների հայաստանյան և արտասահմանյան մասնագետների, փորձագետներ միջև առկա կապերը:
Միջոցառումը կտևի մեկ շաբաթ, որի ընթացքում տեղի կունենան Հայաստանի տնտեսության, գիտության, կրթության և կանանց ձեռներեցությանն առնչվող քննարկումներ, շնորհանդեսներ և ցանցային հանդիպումներ, ինչպես նաև տեղի և արտասահմանյան փորձագետների միջև փորձի փոխանակումներ։

Главный уполномоченный принял участие в открытии INNO Armenia-2023
Главный уполномоченный Заре Синанян побывал на открытии Национальной недели инноваций и предпринимательства «INNO Armenia-2023». Организатором выступил Национальный центр инноваций и предпринимательства РА.
На мероприятии состоялось одно из ключевых событий – между нашим Офисом и Центром был подписан меморандум о сотрудничестве в рамках совместных проектов. Кроме этого, главный уполномоченный презентовал деятельность Офиса. «В рамках сегодняшнего мероприятия будет интересно отметить, что Офис главного уполномоченного по делам диаспоры осуществляет программу по выявлению и картированию потенциала диаспоры, что даст возможность нашему государству, изучив существующий человеческий, в том числе профессиональный потенциал диаспоры, обеспечить эффективное вовлечение последних в различные сферы жизни Республики Армения и иметь одну общую информационную базу», - подчеркнул Заре Синанян.
Мероприятие продлится неделю, в рамках которой пройдут обсуждения, связанные с экономикой Армении, наукой, образование и женским предпринимательством, презентации и нетворкинг-встречи, а также обмен опытом между местными и зарубежными экспертами.