Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է INNO Armenia-2023-ի բացմանը
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը ներկա է գտնվել «INNO Armenia-2023» Նորարարության և ձեռներեցության ազգային շաբաթվա բացմանը։ Կազմակերպիչը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության նորարարության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնն է։
Միջոցառման առաջին օրվա ընթացքում տեղի ունեցավ առանցքային իրադարձություններից մեկը. համագործակցության հուշագիր կնքվեց մեր գրասենյակի և կենտրոնի միջև: «Այսօրվա միջոցառման շրջանակներում հետաքրքիր կլինի նշել, որ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն իրականացնում է Սփյուռքի ներուժի վերհանման և քարտեզագրման ծրագիր, ինչը մեր պետությանը հնարավորություն կտա, ուսումնասիրելով սփյուռքի առկա մարդկային, այդ թվում՝ մասնագիտական ներուժը, ապահովել վերջիններիս արդյունավետ ներգրավվածությունը Հայաստանի Հանրապետության կյանքի տարբեր ոլորտներում և ունենալ մեկ ընդհանուր տեղեկատվական բազա»,-նշել է Զարեհ Սինանյանը:
Նա նաև ընդգծել է, որ միջոցառումը հնարավորություն է տալիս համագործակցություն ձևավորել և ընդլայնել համապատասխան ոլորտների հայաստանյան և արտասահմանյան մասնագետների, փորձագետներ միջև առկա կապերը:
Միջոցառումը կտևի մեկ շաբաթ, որի ընթացքում տեղի կունենան Հայաստանի տնտեսության, գիտության, կրթության և կանանց ձեռներեցությանն առնչվող քննարկումներ, շնորհանդեսներ և ցանցային հանդիպումներ, ինչպես նաև տեղի և արտասահմանյան փորձագետների միջև փորձի փոխանակումներ։

The High Commissioner participated in the opening of INNO Armenia-2023
High Commissioner Zareh Sinanyan was present at the opening of the «INNO Armenia-2023» of the National Center for Innovation and Entrepreneurship. The organizer is the National Center for Innovation and Entrepreneurship of the RA Ministry of Economy.
One of the key events took place during the first day of the event. A memorandum of cooperation was signed between our office and the center. «Within the framework of today's event, it will be interesting to note that the Office of the High Commissioner of Diaspora Affairs is carrying out a program of highlighting and mapping the potential of Diaspora, which will allow our state, having studied the existing human, including professional potential of Diaspora, to ensure the effective involvement of the latter in various spheres of life of the Republic of Armenia and have one common information base», noted Zareh Sinanyan.
He also emphasized that the event is an opportunity to form cooperation and expand existing ties between Armenian and foreign specialists and experts in relevant fields.
The event will last a week, during which there will be discussions, presentations and networking meetings related to Armenia's economy, science, education and women's entrepreneurship, as well as exchange of experiences between local and foreign experts.