Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Քյոլնի քաղաքապետին
Գերմանիա այցի շրջանականերում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Քյոլնի քաղաքապետ Հենրիետ Ռեկերի հետ:
Հանդիպման ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրել է հայկական սփյուռքի ընդհանուր պատկերը, ինչպես նաև գրասենյակի գործունեության հիմնական ուղղություններն ու  ծրագրերը:
Անդրադարձ է կատարվել Քյոլնի հայկական համայնքին՝ նշելով, որ համայնքի ներկայացուցիչներն ակտիվ և էական դեր ունեն երկու երկրների հասարակական կյանքում և երկու ժողովուրդների մերձեցման գործում։
Հենրիետ Ռեկերը ներկայացրել է քաղաքապետարանի գործունեությունը՝ ընդգծելով, որ Քյոլնի հայ համայնքը ներկայումս հանդիսանում է Գերմանիայի տարածքում ամենամեծ հայկական համայնքը, և բարձր է գնահատել համայնքի բազմամյա գործունեությունը:
Գլխավոր հանձնակատարը հատկապես կարևորել է հայերենի պահպանման հարցը և դիմել քաղաքապետին՝ քննարկելու Քյոլնի հանրային դպրոցներում սովորող հայազգի դպրոցականների համար հայերենի դասաժամի ներառման հնարավորությունը։

Zareh Sinanyan met the Mayor of Cologne
Within the framework of his visit to Germany, High Commissioner Zareh Sinanyan met with Mayor of Cologne Henriette Reker.
During the meeting, the High Commissioner presented the general picture of the Armenian Diaspora, as well as the main directions and programs of the office's activities.
At the meeting, reference was made to the Armenian community in Cologne, noting that the representatives of the community have an active and significant role in the public life of the two countries and in bringing our two peoples and countries closer together.
Henriette Recker presented the activities of the municipality, emphasizing that the Armenian community of Cologne is currently the largest Armenian community in the territory of Germany and highly appreciated the long-term activities of the community.
The High Commissioner particularly emphasized the issue of preserving the Armenian language and addressed the Mayor to discuss the possibility of including the Armenian language teaching class for the Armenian schoolchildren studying in the public schools of Cologne.