Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Քյոլնի քաղաքապետին
Գերմանիա այցի շրջանականերում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Քյոլնի քաղաքապետ Հենրիետ Ռեկերի հետ:
Հանդիպման ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրել է հայկական սփյուռքի ընդհանուր պատկերը, ինչպես նաև գրասենյակի գործունեության հիմնական ուղղություններն ու  ծրագրերը:
Անդրադարձ է կատարվել Քյոլնի հայկական համայնքին՝ նշելով, որ համայնքի ներկայացուցիչներն ակտիվ և էական դեր ունեն երկու երկրների հասարակական կյանքում և երկու ժողովուրդների մերձեցման գործում։
Հենրիետ Ռեկերը ներկայացրել է քաղաքապետարանի գործունեությունը՝ ընդգծելով, որ Քյոլնի հայ համայնքը ներկայումս հանդիսանում է Գերմանիայի տարածքում ամենամեծ հայկական համայնքը, և բարձր է գնահատել համայնքի բազմամյա գործունեությունը:
Գլխավոր հանձնակատարը հատկապես կարևորել է հայերենի պահպանման հարցը և դիմել քաղաքապետին՝ քննարկելու Քյոլնի հանրային դպրոցներում սովորող հայազգի դպրոցականների համար հայերենի դասաժամի ներառման հնարավորությունը։

Заре Синанян встретился с мэром Кельна
В рамках визита в Германию главный уполномоченный Заре Синанян встретился с мэром Кельна Генриеттой Рекер.
В ходе визита главный уполномоченный представил общую картину армянской диаспоры, а также основные направления и программы деятельности Офиса.
На встрече была упомянута армянская община Кельна. Отмечено, что представители общины играют активную и значительную роль в общественной жизни двух стран и в сближении двух наших народов.
Генриетта Рекер представила деятельность муниципалитета, подчеркнув, что армянская община Кельна в настоящее время является крупнейшей армянской общиной на территории Германии, и высоко оценила многолетнюю деятельность общины.
Главный уполномоченный особо подчеркнул вопрос сохранения армянского языка и обратился к мэру с просьбой обсудить возможность включения класса преподавания армянского языка для армянских школьников, обучающихся в государственных школах Кельна.