Գլխավար հանձնակատարն ընդունել է ՀՀ-ում Իրանի նորանշանակ դեսպանին
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Զարեհ Սինանյանը դեսպանին ներկայացրել է գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերը:
«Հայ-իրանական պատմական կապերը, մշակութայն աղերսները բազմաթիվ ոլորտներում համագործակցության օրինակները փաստում են ամուր հարաբերությունների մասին: Հայաստանը կարևորում է Իրանի հետ բարեկամությունը և բարձր գնահատում երկկողմ հարաբերությունները»,- նշել է Գլխավոր հանձնակատարը:
Երկուստեք ընդգծվել են հայ-իրանական հազարամյա կապերի նշանակությունը, հայկական սփյուռքի դերը երկկողմ հարաբերություններում, փոխհամագործակցության նոր հնարավորությունների կարևորությունը: Զրույց է ծավալվել Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների ձևաչափի և սփյուռքի ներգրավվածության հարցերի շուրջ:
Հանդիպման ընցաքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային ու անվտանգային նշանակության տարբեր խնդիրների:

Главный уполномоченный принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Ирана в РА Мехди Собхана
16 Августа 2023
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Исламской Республики Иран в РА Мехди Собхана.
Приветствуя гостей, г-н Синанян представил послу программы, осуществляемые Офисом.
«Армяно-иранские исторические связи, культурные сплетения, примеры сотрудничества во многих сферах свидетельствуют о крепких отношениях. Армения придает важность дружбе с Ираном и высоко ценит двусторонний обмен», - отметил главный уполномоченный.
Стороны подчеркнули значение тысячелетних армяно-иранских взимоотношений, роль армянской диаспоры в двусторонних взаимодействиях, важность новых возможностей для сотрудничества. Развернулась беседа о формате отношений Армения-Диаспора и вовлеченности диаспоры.