Օտարերկրյա պետությունում նշանակվել է առաջին Սփյուռքի գործերի հանձնակատարը
Ներդրվում է օտարերկրյա պետություններում Սփյուռքի գործերի հանձնակատարների ինստիտուտը։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ՝ լեհ-հայկական հիմնադրամի տնօրեն Դիանա Հովակիմյանը նշանակվել է Լեհաստանում Սփյուռքի գործերի հանձնակատար՝ հասարակական հիմունքներով խորհրդականի կարգավիճակով։
Լեհաստան աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը շնորհավորել է տիկին Հովակիմյանին պաշտոնի նշանակման առթիվ։ «Մենք հավատում ենք այս ինստիտուտի կայացմանը և Սփյուռքի գործերի հանձնակատարների ցանցի ստեղծմանը։ Այն նոր հնարավորություններ կընձեռի Հայաստան-սփյուռք գործակցության համար՝ առավել անմիջական և արդյունավետ դարձնելով համայնքների հետ կապերը։ Քաջատեղյակ եմ համայնքում Ձեր ակտիվ գործունեության մասին և լիահույս եմ, որ այն կշարունակվի նոր տեմպով։ Դուք այժմ լեհահայ համայնքի և Հայաստանի միջև կապող օղակն եք»,- նշել է Զարեհ Սինանյանը՝ ընդգծելով, որ կարևորում է հենց համայնքներում կայացած և ընդունված անձանց նշանակումները։
Շնորհակալություն հայտնելով վստահության համար՝ Լեհաստանում Սփյուռքի գործերի նորանշանակ հանձնակատարն անդրադարձ է կատարել իր գործառույթներին և ապագայի պլաններին, որոնք միտված են լինելու համայնքի և Հայրենիքի միջև կապի ամրապնդմանը, հանդիպումների և միջոցառումների կազմակերպմանը, խնդիրների վերհանմանը, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ կապերի ընդլայնմանը և այլն։

The first Commissioner for Diaspora Affairs in a foreign country has been appointed
The appointment of Commissioners for Diaspora Affairs in foreign countries has begun. By the decision of RA Prime Minister Nikol Pashinyan, the Director of the Polish-Armenian Foundation Diana Hovakimyan has been appointed as the Commissioner for Diaspora Affairs in Poland, serving as an advisor on a volunteer basis.
During a working visit to Poland, RA High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan congratulated Hovakimyan on her appointment to the position. “We believe in the establishment of this institution and the creation of a network of Commissioners for Diaspora Affairs. This will provide new opportunities for advancing Armenia-Diaspora collaboration by establishing more direct and productive ties with various communities. I am well aware of your active work in the community and I hope that it will continue and broaden. You are now the connecting link between the Polish-Armenian community and Armenia”, said Zareh Sinanyan, noting that he places great importance on the appointment of representative and widely respected community leaders.
Expressing gratitude for being entrusted with the responsibility, the newly appointed Commissioner for Diaspora Affairs in Poland spoke about her work and future plans, which will be aimed at strengthening ties between the community and the homeland, organizing meetings and events, addressing important issues, expanding relations with the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, and more.