Շարունակվում է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի հայաստանյան փուլը
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցները շարունակում են հանդիպումներ ունենալ Հայաստանի տարբեր հիմնադրամների և հասարակական կառույցների ներկայացուցիչների հետ։
Այս օրերին սփյուռքահայ երիտասարդներն այցելել են ծրագրի գործընկեր «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի գրասենյակ, հանդիպել հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Հակոբյանի և իր թիմի հետ՝ ծանոթանալով հիմնադրամի գործունեությանը Հայաստանում:
Մասնակիցների հանդիպումը «reArmenia» հարթակի գործադիր տնօրեն Գևորգ Պողոսյանի հետ կրում էր ««ռեԱրմինիա». Հայաստանի հետ համագործակցության առաջին քայլը» խորագիրը, որի շրջանակում երիտասարդներին ներկայացվել է հարթակի գործունեությունն ու սփյուռքի հետ համագործակցության հնարավորությունները:
Արդյունավետ փորձի փոխանակման նպատակով` երիտասարդ դեսպանները մասնակցել են «Համայնքային գործունեության հարցերի շուրջ» աշխատաժողովին, որի ընթացքում սփյուռքի տարբեր համայնքների ներկայացուցիչները՝ Անդրե Վարդան-Պօղոսեանը (Ավստրալիա), Ինեսա Ռուբինյանը (Շվեդիա), Լուսինե Ուստյանը (ՌԴ) և Կարեն Մուրադյանը (Բելառուս), ներկայացրել են իրենց փորձն ու փոխանցել գործնական գիտելիքներ: Աշխատաժողովը վարել է մեր գրասենյակի խորհրդական Հերմինե Հարությունյանը:
Սփյուռքահայ երիտասարդները ծանոթացել են նաև Հայաստանում և համայնքներում կամավորության հնարավորություններին:
«Դեպի Հայք» (՛՛Birthright Armenia՛՛) հիմնադրամի տնօրեն Սևան Կաբակյանի հետ հանդիպմանը մասնակիցները տեղեկացել են հիմնադրամի գործունեությանը, կամավորության և համայնքում մարդկանց ներգրավման հնարավորություններին, իսկ «Հայ կամավորների միության» (՛՛Armenian Volunteer Corps՛՛) հետ հանդիպմանը գործադիր տնօրեն Արինա Զոհրաբյանը ներկայացրել է միության գործունեության հիմնական ուղղությունները:
Ծրագրի մշակութային միջոցառումների շրջանակներում սփյուռքահայ երիտասարդներն այցելել են Երևանի Կամերային թատրոն՝ դիտելով «Կուլիսներում կամ թատրոնի անատոմիա» ներկայացումը, ինչպես նաև մասնակցել Էջմիածնում խաչքարագործության վարպետության դասի։

Молодые послы диаспоры продолжают встречаться с представителями армянских фондов и НПО
Участники программы “Молодой посол диаспоры” продолжают встречаться с представителями различных фондов и общественных структур Армении.
В эти дни молодежь диаспоры посетила офис партнера программы, фонда памяти “Джинишян”, где встретилась с исполнительным директором фонда Арменом Акопяном и его командой.
Встреча участников с исполнительным директором платформы “reArmenia” Геворгом Погосяном была посвящена работе платформы “reArmenia” и возможностям сотрудничества с диаспорой.
С целью эффективного обмена опытом молодые послы приняли участие в воркшопе, посвященном вопросам общинной деятельности. Её спикерами стали представители различных армянских общин: Андре Вартан-Погосян (Австралия), Инеса Рубинян (Швеция), Лусине Устян (Россия) и Карен Мурадян (Беларусь) представили свой опыт и передали практические знания. Воркшоп модерировала советник нашего Офиса Эрмине Арутюнян.
Молодежь диаспоры ознакомилась также с возможностями волонтерства в Армении и общинах. На встрече с директором фонда “Birthright Armenia” Севаном Кабакяном участники ознакомились с деятельностью фонда, возможностями волонтерства и вовлечения людей в общину, а на встрече с “Союзом армянских добровольцев” (Armenian Volunteer Corps) исполнительный директор Арина Зограбян представила основные направления деятельности Союза.
В рамках культурных мероприятий программы молодежь диаспоры посетила Ереванский государственный камерный театр, посмотрев спектакль “За кулисами или Анатомия театра”, а также приняла участие в мастер-классе по изготовлению хачкаров в Эчмиадзине.