Շարունակվում է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի հայաստանյան փուլը
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցները շարունակում են հանդիպումներ ունենալ Հայաստանի տարբեր հիմնադրամների և հասարակական կառույցների ներկայացուցիչների հետ։
Այս օրերին սփյուռքահայ երիտասարդներն այցելել են ծրագրի գործընկեր «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի գրասենյակ, հանդիպել հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Հակոբյանի և իր թիմի հետ՝ ծանոթանալով հիմնադրամի գործունեությանը Հայաստանում:
Մասնակիցների հանդիպումը «reArmenia» հարթակի գործադիր տնօրեն Գևորգ Պողոսյանի հետ կրում էր ««ռեԱրմինիա». Հայաստանի հետ համագործակցության առաջին քայլը» խորագիրը, որի շրջանակում երիտասարդներին ներկայացվել է հարթակի գործունեությունն ու սփյուռքի հետ համագործակցության հնարավորությունները:
Արդյունավետ փորձի փոխանակման նպատակով` երիտասարդ դեսպանները մասնակցել են «Համայնքային գործունեության հարցերի շուրջ» աշխատաժողովին, որի ընթացքում սփյուռքի տարբեր համայնքների ներկայացուցիչները՝ Անդրե Վարդան-Պօղոսեանը (Ավստրալիա), Ինեսա Ռուբինյանը (Շվեդիա), Լուսինե Ուստյանը (ՌԴ) և Կարեն Մուրադյանը (Բելառուս), ներկայացրել են իրենց փորձն ու փոխանցել գործնական գիտելիքներ: Աշխատաժողովը վարել է մեր գրասենյակի խորհրդական Հերմինե Հարությունյանը:
Սփյուռքահայ երիտասարդները ծանոթացել են նաև Հայաստանում և համայնքներում կամավորության հնարավորություններին:
«Դեպի Հայք» (՛՛Birthright Armenia՛՛) հիմնադրամի տնօրեն Սևան Կաբակյանի հետ հանդիպմանը մասնակիցները տեղեկացել են հիմնադրամի գործունեությանը, կամավորության և համայնքում մարդկանց ներգրավման հնարավորություններին, իսկ «Հայ կամավորների միության» (՛՛Armenian Volunteer Corps՛՛) հետ հանդիպմանը գործադիր տնօրեն Արինա Զոհրաբյանը ներկայացրել է միության գործունեության հիմնական ուղղությունները:
Ծրագրի մշակութային միջոցառումների շրջանակներում սփյուռքահայ երիտասարդներն այցելել են Երևանի Կամերային թատրոն՝ դիտելով «Կուլիսներում կամ թատրոնի անատոմիա» ներկայացումը, ինչպես նաև մասնակցել Էջմիածնում խաչքարագործության վարպետության դասի։

Diaspora Youth Ambassadors meet Representatives from Armenian Funds and NGOs
The Diaspora Youth Ambassadors are continuing to meet with representatives from different funds and NGOs in Yerevan.
The youth ambassadors visited the office of the Jinishian Memorial Foundation, which is the partner organization of the program. They met with Armen Yakyan, the Executive Director of the foundation, and his team. During the visit, they learnt about the activities the foundation contributes to in Armenia.
This week, the participants met with Gevorg Poghosyan, the Executive Director of the "reArmenia" platform. The meeting focused on the theme "reArmenia: First step in cooperation with Armenia" and discussed the platform's activities and opportunities for collaboration.
The participants also attended a workshop on Diaspora issues and discussed effective ways to initiate change within their communities. During the workshop, representatives from various Diaspora communities – Andre Vartan-Boghossian (Australia), Inesa Rubinyan (Sweden), Lusine Ustyan (Russia), and Karen Muradyan (Belarus), shared their experiences and knowledge.
During a meeting with Sevan Kabakian, the Country Director for Birthright Armenia, youth ambassadors were informed about the types of activities the organization engages with. They also discussed the important aspects of volunteering in Armenia with Arina Zohrabyan, the Executive Director of the Armenian Volunteer Corps.
As part of the programme's cultural events, participants visited the Chamber Theater of Yerevan and watched a performance called "Behind the Scenes or Anatomy of Theatre." They also took part in a masterclass on creating cross-stones (khachkars) in Etchmiadzin.