Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները հանդիպել են ՀՀ պետական պաշտոնյաների հետ
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցները հանդիպել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի հետ:
Հանդիպումը անց է կացվել Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում: Երիտասարդները հնարավորություն են ունեցել տեղեկանալու սփյուռքի համայնքների և նախարարության միջև կրթամշակութային համագործակցության հնարավորություններին և սփյուռքահայերի համար իրականացվող ծրագրերին:
Մասնակիցները շրջել են Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում, նաև այցելել Կոմիտասի անվան պանթեոն՝ ծաղիկներ խոնարհելու Վարդապետի մահարձանին:
«ՀՀ արտաքին քաղաքականության օրակարգային հարցերի շուրջ» թեմայի շրջանակներում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները հանդիպել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի հետ:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի հետ հանդիպմանը մասնակիցները տեղեկացել են Հայաստան-սփյուռք գործակցության ներկայիս օրակարգին, գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերին և հնարավորություն են ունեցել խոսելու իրենց հետաքրքրող հարցերի շուրջ:
Երիտասարդներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր և ծաղիկներ խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, որից հետո շրջայց կատարել թանգարան-ինստիտուտում:
Մասնակիցների համար առանձնահատուկ նշանակություն ունեցավ Եռաբլուր զինվորական պանթեոն այցելությունը: Երիկտասարդները Սրբոց Վարդանանց Նահատակաց եկեղեցում հանդիպել են ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդության գնդերեց Տեր Վարազդատ քահանա Նաջարյանի հետ, որից հետո մասնակիցները հարգանքի տուրք են մատուցել մեր հերոսացած տղաների շիրիմներին:

Молодые послы диаспоры встретились с государственными лицами РА
Участники программы «Молодой посол диаспоры» встретились с министром образования, науки, культуры и спорта Армении Жанной Андреасян. Встреча состоялась в музее-институте Комитаса.
В ходе встречи участники программы узнали о возможностях образовательного и культурного сотрудничества между общинами диаспоры и министерством, а также о программах, реализуемых для армян диаспоры.
Молодые послы также ознакомились с экспозицией музея-института Комитаса, а также посетили Пантеон им. Комитаса, чтобы возложить цветы к могиле Вардапета.
В рамках темы «Внешняя политика Армении» молодые послы диаспоры встретились с заместителем министра иностранных дел Республики Армения Паруйром Оганесяном.
В ходе встречи с главным уполномоченным по делам диаспоры Заре Синаняном участники были проинформированы о текущем сотрудничестве между Арменией и диаспорой, а также о программах, реализуемых нашим Офисом. Они также имели возможность обсудить интересующие их вопросы.
Молодые послы посетили мемориальный комплекс Цицернакаберд и возложили цветы в память жертв Геноцида армян. Участники ознакомились с постоянной экспозицией музея-института. Особое значение для участников имело посещение военного пантеона «Ераблур». В церкви Србоц Вардананц молодые послы встретились с духовным наставником Вооруженных сил Армении священником Вараздатом Наджаряном, после которой молодые послы отдали дань уважения всем героям войн.