Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները հանդիպել են ՀՀ պետական պաշտոնյաների հետ
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցները հանդիպել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի հետ:
Հանդիպումը անց է կացվել Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում: Երիտասարդները հնարավորություն են ունեցել տեղեկանալու սփյուռքի համայնքների և նախարարության միջև կրթամշակութային համագործակցության հնարավորություններին և սփյուռքահայերի համար իրականացվող ծրագրերին:
Մասնակիցները շրջել են Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում, նաև այցելել Կոմիտասի անվան պանթեոն՝ ծաղիկներ խոնարհելու Վարդապետի մահարձանին:
«ՀՀ արտաքին քաղաքականության օրակարգային հարցերի շուրջ» թեմայի շրջանակներում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները հանդիպել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի հետ:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի հետ հանդիպմանը մասնակիցները տեղեկացել են Հայաստան-սփյուռք գործակցության ներկայիս օրակարգին, գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերին և հնարավորություն են ունեցել խոսելու իրենց հետաքրքրող հարցերի շուրջ:
Երիտասարդներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր և ծաղիկներ խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, որից հետո շրջայց կատարել թանգարան-ինստիտուտում:
Մասնակիցների համար առանձնահատուկ նշանակություն ունեցավ Եռաբլուր զինվորական պանթեոն այցելությունը: Երիկտասարդները Սրբոց Վարդանանց Նահատակաց եկեղեցում հանդիպել են ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդության գնդերեց Տեր Վարազդատ քահանա Նաջարյանի հետ, որից հետո մասնակիցները հարգանքի տուրք են մատուցել մեր հերոսացած տղաների շիրիմներին:

The Diaspora Youth Ambassadors met with RA state officials
The "Diaspora Youth Ambassadors" programme participants met with Zhanna Andreasyan, the Minister of Education, Science, Culture, and Sports of Armenia. The meeting took place at the Komitas Museum-Institute.
The youth ambassadors had the chance to learn about the educational and cultural collaboration opportunities between Diaspora communities and the Ministry, as well as the programs that have been implemented for Diaspora Armenians.
The participants visited the Komitas Museum-Institute and the Komitas Pantheon to lay flowers at Vardapet's gravestone.
As part of the topic "Armenia's Foreign Policy Agenda," the Diaspora ambassadors met with Paruyr Hovhannisyan, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia.
During the meeting with Zareh Sinanyan, the High Commissioner of Diaspora Affairs, the participants were informed about the current agenda of Armenia-Diaspora collaboration and the programs implemented by the office. They also had the opportunity to discuss issues that were of interest to them.
The youth ambassadors also visited the Tsitsernakaberd Memorial Complex and placed flowers in memory of victims of the Armenian Genocide, then toured the museum-institute. Their visit to Yerablur Military Pantheon was especially important for the participants, as they met with Father Varazdat Najaryan, the spiritual leader of the Armenian Armed Forces, in the Srobots Vardanants Martyrs' Church. Afterward, participants paid their respects at the graves of our heroes.