Տեղի ունեցավ «Սփյուռքի երիտասարդ առաջնորդների» և «Սփյուռքի ազգային պարի ուսուցիչների և երգչախմբերի ղեկավարների» վերապատրաստման դասընթացների բացումը
Հուլիսի 21-ին Holiday Inn Express Yerevan հյուրանոցում Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ «Սփյուռքի երիտասարդ առաջնորդների» և «Սփյուռքի ազգային պարի ուսուցիչների և երգչախմբերի ղեկավարների» վերապատրաստման դասընթացների բացման արարողությունը:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի ողջույնի խոսքը փոխանցեց հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Երեմ Սիմոնյանը: «Ձեր կատարած աշխատանքի հաջողությունից է կախված օտար երկրներում ապրող հայ մարդու, մանավանդ՝ երիտասարդների մեջ ազգային ինքնագիտակցության, նկարագրի ու մշակույթի պահպանումն ու ամրապնդումը, տեղի համայնքների կյանքում հնարավորինս մեծ թվով հայերի ընդգրկումը, համահայկական ներուժի և միասնական ազգային օրակարգի ձևավորումը»,-նշված էր Զարեհ Սինանյանի խոսքում: Գլխավոր հանձնակատարը կարևորել էր նաև այն հանգամանքը, որ առաջիկա օրերի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն կունենան ամբողջությամբ լինել հայախոս միջավայրում, շփվել հայերենով, ծանոթանալ և հաղորդակից լինել Հայաստանի հասարակական ու մշակութային իրողություններին:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Նարինե Թուխիկյանը շնորհավորեց ծրագրի մասնակիցներին Հայաստանում գտնվելու առթիվ. «Կարծում եմ՝ Հայաստանում լինելն ամենամեծ բերկրանքն է յուրաքանչյուր հայի համար, աշխարհի որ անկյունում էլ նա ապրելիս լինի: Ես վստահ եմ, որ այս առիթը, որով դուք ժամանել եք հայրենիք, շատ արդյունավետ կօգտագործեք»:
Պետական կառավարման ակադեմիայի ռեկտոր Արսեն Լոքյանը հույս հայտնեց, որ սփյուռքահայ երիտասարդներն իրենց հետ մի կտոր հայրենիք կտանեն համայնքներ և կփոխանցեն նաև մյուսներին: Երևանի պետական համալսարանի պրոռեկտոր Էլինա Ասրիյանը նշեց, որ այս նախաձեռնությունը հնարավորություն է տալիս մեկ անգամ ևս վերադառնալ արմատներին:
Պաշտոնական մասին հաջորդեց «Նյուանս» ջազ-բենդի ելույթը:
Սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդների դասընթացին մասնակցում է 24 երիտասարդ Իրանից, Ֆրանսիայից, Վրաստանից, Ուկրաինայից, Ռուսաստանից, ազգային պարի ուսուցիչների և երգչախմբերի խմբավարների դասընթացին` 20 սփյուռքահայ Իրաքից, Իրանից, Հունաստանից, Գերմանիայից, Ռուսաստանից, Վրաստանից:
Վերապատրաստման դասընթացների գործընկերներն են Երևանի պետական համալսարանը, Պետական կառավարման ակադեմիան և World Vision կազմակերպությունը:

Молодежь диаспоры, преподаватели национального танца, руководители хоров пройдут переподготовку в РА
В рамках программы “Шаг к дому” офиса главного уполномоченного по делам диаспоры 21 июля состоялась церемония открытия курсов переподготовки “Молодых лидеров диаспоры” и “Преподавателей национального танца и руководителей хоров диаспоры”. Приветственное слово главного уполномоченного по делам диаспоры Заре Синаняна передал заместитель руководителя офиса комиссара Ерем Симонян. “От успеха Вашей работы зависит сохранение и укрепление национального самосознания, облика и культуры живущего в чужих странах армянина, особенно молодежи, вовлечение как можно большего числа армян в жизнь местных общин, формирование общеармянского потенциала и единой национальной повестки”, - отмечалось в речи Заре Синаняна.
Главный уполномоченный отметил также важность и того обстоятельства, что в ближайшие дни участники смогут полностью находиться в армяноязычной среде, общаться на армянском языке, знакомиться с общественными и культурными реалиями Армении.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Нарине Тухикян поздравила участников программы с пребыванием в Армении. "Думаю, что пребывание в Армении - самое большое наслаждение для каждого армянина, в каком бы уголке мира он ни жил. Я уверена, что этот повод, по которому Вы приехали на родину, Вы используете очень эффективно”.
Ректор Академии государственного управления Арсен Локян выразил надежду, что участники курсов повезут с собой в свои общины кусочек родины и передадут его другим. Проректор Ереванского государственного университета Элина Асриян отметила, что эта инициатива дает возможность еще раз вернуться к корням.
После официальной части последовало выступление джаз-бенда “Ньюанс”.
На курсах молодых лидеров армянской диаспоры участвуют 24 молодых армянина из Ирана, Франции, Грузии, Украины, России, а на курсах педагогов танцев и руководителей хоров 20 молодых представителей диаспор Ирака, Ирана, Греции, Германии, России, Грузии.
Партнерами курсов переподготовки являются Ереванский государственный университет, Академия государственного управления и организация World Vision.