«իԳործ» ծրագիրը որպես հաջողված փորձ ներկայացվել է ԵՄ «Ապագայի ֆորում»-ում
ՀՀ կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագիրը որպես լավագույն հաջողված փորձ ներկայացվել է Եվրոպական միության «Ապագայի ֆորում»-ի շրջանակներում: Հոկտեմբերի 17-18-ը Բրյուսելում կայացած համաժողովը սփյուռքների ներգրավվածությանը և ներուժի վերհանմանը նվիրված ԵՄ առաջատար նախաձեռնությունն է: «իԳործ» ծրագրի համակարգող Լիլիթ Խաչատրյանը որպես բանախոս հանդես է եկել «Համագործակցություն հաջողության համար» խորագրով պանելային քննարկման ընթացքում Նորարարության և տեխնոլոգիաների եվրոպական ինստիտուտի «Գիտելիք և նորարարություն» համայնքի հետազոտությունների, գործընկերության և ծրագրերի ղեկավար Ֆերնանդո Ջ. Դիազ Լոպեսի, #DiasporaVote! նախաձեռնության հանրային կապերի պատասխանատու Նահիդ Բենանիի, Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) ծրագրերի ավագ ղեկավար Օուլա Թարսիմի և Դանիայի փախստականների հարցերով խորհրդի սփյուռքի ծրագրերի ղեկավար Ռաֆայել Կապոնիի հետ համատեղ:
Գրասենյակի ներկայացուցիչը մանրամասն անդրադարձ է կատարել «իԳործ» ծրագրի նպատակներին, առաքելությանը և գրանցած հաջողություններին: «Նախևառաջ Հայաստանում հայկական սփյուռքի ներուժի ներգրավմանը, պետական կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների ներառականությանը և մասնագիտական հայրենադարձությանն է ուղղված ծրագիրը: Արդեն իսկ 200 մասնագետներ են ծրագրով ժամանել Հայաստան: Ուրախ ենք նշել, որ նրանք ոչ միայն իրագործում են տարաբնույթ ծրագրեր, նշանակվում բարձրաստիճան պաշտոնների, նաև մասնակիցների 70 տոկոսից ավելին որոշում է կայացնում մշտապես բնակվել Հայաստանում»,-նշել է Լիլիթ Խաչատրյանը:
Նա նաև կարևորել է, որ Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը «իԳործ» ծրագիրը 2022 թվականին ներառել է իր լավագույն փորձերի շտեմարանում:
Պանելային քննարկման ավարտին ծրագրի վերաբերյալ հնչել են բազմաթիվ հարցեր և առաջարկություններ՝ «իԳործ» ծրագրի շրջանակներում փորձի փոխանակում և հաջողված փորձի տարածում իրականացնելու վերաբերյալ:

iGorts was presented as a successful practice at the EU Future Forum
The iGorts program, which aims to employ Armenian specialists from the Diaspora in the state administration system of the Republic of Armenia, was presented as the most successful practice during the "Future Forum" of the European Union.
The conference held in Brussels on October 17-18 is the EU's flagship initiative on Diaspora engagement and empowerment.
Lilit Khachatryan, coordinator of the iGorts program, spoke during a panel discussion titled "Cooperation for Success" alongside Fernando J. Diaz Lopez, the head of Research, Partnerships and Programs of the Knowledge and Innovation community of the European Institute of Innovation and Technology, Nahid Benan, the public officer of the #DiasporaVote! initiative, Oula Tarssim, senior program manager at the German Development Cooperation (GIZ), and Raphael Caponi, head of Diaspora Programme, DRC Civil Society Engagement at the Danish Refugee Council.
The Office representative provided a detailed overview of the goals, mission, and achievements of the iGorts program. "First, the program aims to attract the potential of the Armenian Diaspora, enrolling Armenian specialists from the Diaspora in the state administration system and facilitating professional repatriation. So far, 200 specialists have already come to Armenia through the program. We are pleased to report that they not only carry out various programs and are appointed to high-ranking positions, but also more than 70 percent of them choose to permanently reside in Armenia," stated Lilit Khachatryan.
She also emphasized that the International Organization for Migration (IOM) has added the "iGorts" program to the Repository of Practices in 2022.
At the end of the panel discussion, many questions were raised, and recommendations were received to organize an exchange of experiences, while also circulating success stories within the framework of the "iGorts" program.