«իԳործ» ծրագիրը որպես հաջողված փորձ ներկայացվել է ԵՄ «Ապագայի ֆորում»-ում
ՀՀ կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագիրը որպես լավագույն հաջողված փորձ ներկայացվել է Եվրոպական միության «Ապագայի ֆորում»-ի շրջանակներում: Հոկտեմբերի 17-18-ը Բրյուսելում կայացած համաժողովը սփյուռքների ներգրավվածությանը և ներուժի վերհանմանը նվիրված ԵՄ առաջատար նախաձեռնությունն է: «իԳործ» ծրագրի համակարգող Լիլիթ Խաչատրյանը որպես բանախոս հանդես է եկել «Համագործակցություն հաջողության համար» խորագրով պանելային քննարկման ընթացքում Նորարարության և տեխնոլոգիաների եվրոպական ինստիտուտի «Գիտելիք և նորարարություն» համայնքի հետազոտությունների, գործընկերության և ծրագրերի ղեկավար Ֆերնանդո Ջ. Դիազ Լոպեսի, #DiasporaVote! նախաձեռնության հանրային կապերի պատասխանատու Նահիդ Բենանիի, Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) ծրագրերի ավագ ղեկավար Օուլա Թարսիմի և Դանիայի փախստականների հարցերով խորհրդի սփյուռքի ծրագրերի ղեկավար Ռաֆայել Կապոնիի հետ համատեղ:
Գրասենյակի ներկայացուցիչը մանրամասն անդրադարձ է կատարել «իԳործ» ծրագրի նպատակներին, առաքելությանը և գրանցած հաջողություններին: «Նախևառաջ Հայաստանում հայկական սփյուռքի ներուժի ներգրավմանը, պետական կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների ներառականությանը և մասնագիտական հայրենադարձությանն է ուղղված ծրագիրը: Արդեն իսկ 200 մասնագետներ են ծրագրով ժամանել Հայաստան: Ուրախ ենք նշել, որ նրանք ոչ միայն իրագործում են տարաբնույթ ծրագրեր, նշանակվում բարձրաստիճան պաշտոնների, նաև մասնակիցների 70 տոկոսից ավելին որոշում է կայացնում մշտապես բնակվել Հայաստանում»,-նշել է Լիլիթ Խաչատրյանը:
Նա նաև կարևորել է, որ Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը «իԳործ» ծրագիրը 2022 թվականին ներառել է իր լավագույն փորձերի շտեմարանում:
Պանելային քննարկման ավարտին ծրագրի վերաբերյալ հնչել են բազմաթիվ հարցեր և առաջարկություններ՝ «իԳործ» ծրագրի շրջանակներում փորձի փոխանակում և հաջողված փորձի տարածում իրականացնելու վերաբերյալ:

Программа «iGorts» была представлена как успешный опыт на «Форуме будущего» ЕС
Программа «iGorts» специалистов армянской диаспоры в системе управления РА была представлена как лучший успешный опыт в рамках «Форума будущего» Евросоюза. Конференция, состоявшаяся в Брюсселе 17-18 октября, является ведущей инициативой ЕС, посвященной вовлечению и расширению прав и возможностей диаспор.
Координатор программы «iGorts» Лилит Хачатрян в качкстве спикера выступила в ходе панельной дискуссии на тему «Сотрудничество ради успеха». В панельной сессии приняли участие также руководитель отдела исследований, партнерства и программ сообщества «Знания и инновации» Европейского института инноваций и технологий Фернандо Диас Лопес, глава отдела по связям с общественностью инициативы #DiasporaVote! Нахид Бенани, старший менеджер по программам Немецкого общества по международному сотрудничеству (GIZ) Оула Тарсим и директор программ для диаспоры Датского совета по делам беженцев Рафаэл Капони.
Представитель Офиса подробно рассказала о целях, миссии и успехах программы «iGorts». «Прежде всего, программа направлена на привлечение потенциала армянской диаспоры в Армению, включение специалистов армянской диаспоры в систему государственного управления и профессиональную репатриацию. По программе в Армению уже прибыли 200 специалистов. Мы рады отметить, что они не только реализуют различные программы, назначаются на высокие должности, но и более 70% участников принимают решение постоянно проживать в Армении», - сказала Лилит Хачатрян.
Она также подчеркнула, что в 2022 году Международная организация по миграции включила программу «iGorts» в свою базу лучших практик.
По итогам панельной дискуссии были обсуждены множество вопросов и рекомендаций по программе, обмену и распространению успешного опыта в рамках «iGorts».