Սփյուռքահայ կամավոր մասնագետների համար մեկնարկում է «ԴիասՊրո» ծրագիրը
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը առաջին անգամ մեկնարկում է «ԴիասՊրո» մասնագիտական կամավորական ծրագիրը, որը հնարավորություն է տալիս սփյուռքահայ մասնագետներին առցանց կամ առկա եղանակով իրենց խորհրդատվական և փորձագիտական ներուժը ներդնել Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինների աշխատանքի զարգացման գործում: Ծրագիրը նախաձեռնվել և մշակվել է՝ հաշվի առնելով հայրենիքի կառավարման համակարգում կամավորական հիմունքներով աշխատանքի պատրաստակամություն հայտնած սփյուռքյան տարբեր մասնագիտական շրջանակների և Հայաստանի պետական համակարգի գերատեսչությունների պահանջարկը:
Ծրագրի առաջին փուլին մասնակցելու են հրավիրվում առողջապահության, սոցիալական հարցերի, մարդու իրավունքների պաշտպանության, էկոնոմիկայի և զբոսաշրջության ոլորտներում մասնագիտացած անձինք:
«ԴիասՊրո»-ին հայտ ներկայացնելու համար սփյուռքահայ մասնագետը պետք է ունենա բարձրագույն կրթություն և առնվազն 2 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ: Հայերեն լեզվի բավարար իմացությունը խիստ ցանկալի է։ Դիմելու վերջանաժամկետը սույն թվականի նոյեմբերի 20-ն է: Դիմելու համար անհրաժեշտ է այցելել հղմամբ՝ https://forms.gle/Vbrbuv9HqHGPsJdv6:
Հարցազրույցների արդյունքում ընտրված սփյուռքահայ մասնագետները 2024 թվականի հունվարի 15-ից առցանց կամ առկա ձևաչափով կմեկնարկեն կամավորական գործունեությունը՝ յուրաքանչյուր պետական մարմնի մասնագիտական կարիքներին համապատասխան։
Հարցերի առկայության դեպքում անհրաժետ է նամակ գրել diaspro@gov.am էլ. փոստին կամ զանգահարել +374 10 515 537, +374 10 515 514, +374 10 515 538 հեռախոսահամարներով:

DiasPro program has been launched for volunteer professionals from the Diaspora
The Republic of Armenia Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs is launching a new volunteer program for professionals called DiasPro. This program welcomes individuals to contribute to the work of government institutions in Armenia by providing their expertise, skills and insights.
The program was initiated and developed in response to the interests of various professional groups expressing their readiness to work on a voluntary basis to assist the government of Armenia and the needs of Armenia’s government institutions. Individuals specializing in healthcare, social issues, human rights, economics, and tourism are invited to apply to the first round of the program. Diaspora Armenians who wish to apply must meet the following criteria: have obtained a higher education and have at least 2 years of professional work experience. It is highly desirable to have sufficient knowledge of the Armenian language.
The application deadline is November 20, 2023. To apply, visit the following link: https://forms.gle/6KhvcLXUNHfqNSHZ6
Diaspora Armenian specialists selected through interviews will start their volunteering online or onsite from January 15, 2024, based on the professional needs of each government institution.