Սփյուռքահայ կամավոր մասնագետների համար մեկնարկում է «ԴիասՊրո» ծրագիրը
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը առաջին անգամ մեկնարկում է «ԴիասՊրո» մասնագիտական կամավորական ծրագիրը, որը հնարավորություն է տալիս սփյուռքահայ մասնագետներին առցանց կամ առկա եղանակով իրենց խորհրդատվական և փորձագիտական ներուժը ներդնել Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինների աշխատանքի զարգացման գործում: Ծրագիրը նախաձեռնվել և մշակվել է՝ հաշվի առնելով հայրենիքի կառավարման համակարգում կամավորական հիմունքներով աշխատանքի պատրաստակամություն հայտնած սփյուռքյան տարբեր մասնագիտական շրջանակների և Հայաստանի պետական համակարգի գերատեսչությունների պահանջարկը:
Ծրագրի առաջին փուլին մասնակցելու են հրավիրվում առողջապահության, սոցիալական հարցերի, մարդու իրավունքների պաշտպանության, էկոնոմիկայի և զբոսաշրջության ոլորտներում մասնագիտացած անձինք:
«ԴիասՊրո»-ին հայտ ներկայացնելու համար սփյուռքահայ մասնագետը պետք է ունենա բարձրագույն կրթություն և առնվազն 2 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ: Հայերեն լեզվի բավարար իմացությունը խիստ ցանկալի է։ Դիմելու վերջանաժամկետը սույն թվականի նոյեմբերի 20-ն է: Դիմելու համար անհրաժեշտ է այցելել հղմամբ՝ https://forms.gle/Vbrbuv9HqHGPsJdv6:
Հարցազրույցների արդյունքում ընտրված սփյուռքահայ մասնագետները 2024 թվականի հունվարի 15-ից առցանց կամ առկա ձևաչափով կմեկնարկեն կամավորական գործունեությունը՝ յուրաքանչյուր պետական մարմնի մասնագիտական կարիքներին համապատասխան։
Հարցերի առկայության դեպքում անհրաժետ է նամակ գրել diaspro@gov.am էլ. փոստին կամ զանգահարել +374 10 515 537, +374 10 515 514, +374 10 515 538 հեռախոսահամարներով:

Запущена программа «ДиасПро» для волонтеров из армянской диаспоры
Аппарат главного уполномоченного по делам диаспоры РА впервые запускает профессиональную волонтерскую программу консультаций и обмена опытом «DiasPro», которая дает возможность специалистам армянской диаспоры оказать содействие в онлайн или очном форматах государственным органам и органам местного самоуправления Республики Армения. Программа была инициирована и разработана с учетом запросов различных профессиональных кругов диаспоры и ведомств государственной системы Армении, выразивших готовность работать на общественных началах в системе управления Родины.
К участию в первом этапе проекта приглашаются специалисты в сферах: здравоохранения, социальных вопросов, защиты прав человека, экономики и туризма.
Чтобы подать заявку специалист должен иметь высшее образование и опыт профессиональной работы не менее 2 лет. Знание армянского языка крайне желательно. Срок подачи заявок – 20 ноября 2023 г. Для подачи заявки необходимо перейти по ссылке: https://forms.gle/whWrJorcALzj91Qh9
После завершения этапов приема заявок и собеседования армянские специалисты из диаспоры смогут начать деятельность в государственных органах Армении с 15 января 2024 года в соответствии с профессиональными потребностями каждого госучреждения в онлайн или очном форматах.
После завершения этапов приема заявлений и интервью армянские специалисты из диаспоры развернут деятельность в различных сферах государственной системы 15 января 2024 года в соответствии с профессиональными потребностями каждого государственного органа в онлайн или очном форматах.
В случае возникновения вопросов необходимо написать письмо на адрес электронной почты diaspro@gov.am или позвоните по телефонам +374 10 515 537, +374 10 515 514, +374 10 515 538.