Հայ իրավաբանների համագումարին քննարկվել են հայ ժողովրդի անվտանգության ապահովման իրավական մեխանիզմներին առնչվող հարցեր
28 Հոկրեմբերի 2023
Երևանում շարունակվում է Հայ իրավաբանների համագումարը՝ 30-ից ավելի երկրներից 250 իրավաբանների մասնակցությամբ: Համագումարը կազմակերպվել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից:
Հավաքի առաջին պանելային քննարկման թեման էր սփյուռքի իրավաբանական համայնքի դերը ՀՀ օրենսդրական բարեփոխումներին աջակցելու գործում: Որպես բանախոսներ հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ Վիգեն Քոչարյանը, Արբիտրաժի և հաշտարարության հայաստանյան կենտրոնի գործադիր տնօրեն Տաթևիկ Մատինյանը, «Lewis Baach Kaufmann Middlemiss» իրավաբանական ընկերության փաստաբան, ԱՄՆ հայ փաստաբանների միության անդամ Ալեքսանդր Բեդրոսյանը և Մոսկվայի «Կոլեգի» փաստաբանների կոլեգիայի նախագահ, Ռուսաստանի հայ իրավաբանների ընկերակցության ավագների խորհդի նախագահ Ալեքսանդր Կոստանյանցը: Նիստը վարել է Կալիֆորնիայի գերագույն դատարանի քրեական հարցերով դատավոր, ԱՄՆ հայ փաստաբանների միության խորհրդի անդամ Արմենուհի Աշվանյանը:
Քննարկման մասնակիցները անդրադարձ են կատարել Հայաստանում սփյուռքահայ իրավաբանների ներգրավվածության ձևաչափերին և օրենսդրական բարեփոխումների համատեքստում նրանց ներառականությանը:
«ԼՂ հիմնախնդիրը և հետպատերազմյան իրավական գործընթացները» քննարկմանը բանախոսներն են եղել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը, ՀՀ ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Վիլեն Գաբրիելյանը, Մարդու իրավունքների միջազգային դիտորդական գրասենյակի իրավախորհրդատու, միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների հարցերով իրավաբան Լուսիանա Մինասեանը, Հաագայի միջազգային քրեական դատարանի դատախազի գրասենյակի միասնական թիմի ղեկավար և դատավարական փաստաբան Ալեքսիս Դեմիրճեանը: Որպես քննարկման մոդեռատոր է հանդես եկել Բարձր քրեական դատարանի նախկին զեկուցող և Մարդու իրավունքների միջազգային դիտորդական կենտրոնի տնօրեն Իռենե Վիկտորյա Մասսիմինոն:
«Հայ ժողովրդի անվտանգության ապահովման իրավական մեխանիզմները» խորագրով նիստին ներկաներին իրենց տեսակետներն ու թեմայի վերաբերյալ վերլուծությունն են փոխանցել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Գերմանահայկական իրավաբանների ասոցիացիայի նախագահ, «German Institute for Compliance»-ի անդամ Գուրգեն Պետրոսյանը, «Frontlines-International Law, Human Rights and Armenian Experience»-ի հիմնադիր և համահեղինակ, «Kerkonian Dajani» LLP-ի միջազգային և դաշնային հարցերով ղեկավար Գառնիկ Քըրքոնեանը և Ռուսաստանի հայ իրավաբանների ասոցիացիայի նախագահ Շահեն Պետրոսյանը: Քննարկումը ղեկավարել է Մոսկվայի «Բարշևսկի և գործընկերներ» փաստաբանների միության նախագահ Սամվել Կարախանյանը:
Հոկտեմբերի 29-ին համաժողովը կշարունակվի քննարկումների և աշխատաժողովների ձևաչափով:
Հայ իրավաբանների համագումարի գլխավոր գործընկերն է Team Telecom Armenia-ն: Այն ՀՀ տարածքում տրամադրում է բջջային և ֆիքսված ինտերնետի, թվային հեռուստատեսության, բջջային և ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ։ Ընկերությունը առաջին տելեկոմն է, որ իրականացնում է IPO Հայաստանում՝ դառնալով էլ ավելի բաց ու հանրային։
Հանդիսանալով Հայաստանում հեռահաղորդակցության առաջին համակարգի ժառանգորդը՝ Team-ը ժամանակակից տեխնոլոգիաների հետ է համադրում առաջին կապի օպերատորի հարուստ փորձը. 2021 թվականից ընկերությունը սկսել է տարածաշրջանում եզակի՝ 25 Գբ/վ արագությամբ 25G-PON տեխնոլոգիայով NGN (Next Generation Network) ցանցի կառուցումը, որը կապահովի որակյալ ինտերնետով Հայաստանի բոլոր բնակիչներին։

The Assembly of Armenian lawyers discussed issues related to the legal mechanisms for ensuring the security of the Armenian people
28 October 2023
The Armenian Lawyers Assembly is currently taking place in Yerevan, with the participation of 250 lawyers from over 30 countries. The conference is organized by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs.
The first panel discussion of the meeting focused on the role of the Diaspora legal community in supporting legislative reforms in the Republic of Armenia. The panel included Vladimir Vardanyan, the Chair of the RA National Assembly Standing Committee on State and Legal Affairs, Armenuhi Harutyunyan, the Deputy Minister of Justice, Vigen Kocharyan, a member of the Supreme Judicial Council, Alexander Bedrosyan, an attorney at the Lewis Baach Kaufmann Middlemiss PLLC and a member of the Armenian Bar Association of the US, Armine Matinyan, the head of the Arbitration and Mediation Center of Armenia, and Alexander Kostanyants, the Chairman of the Moscow "Kollegi" Bar Association and Chairman of the Board of Elders of the Association of Armenian Lawyers of Russia. The session was chaired by Armenuhi Ashvanyan, California Supreme Court Judge and a member of the board of the American Armenian Bar Association.
The discussion participants reflected on the formats of involvement of Diaspora Armenian lawyers in Armenia, especially in terms of legislative reforms.
The speakers at the discussion on "The Nagorno-Karabakh issue and post-war legal processes" included Anahit Manasyan, the Human Rights Defender of Armenia, Vilen Gabrielyan, a member of the Standing Committee on Defense and Security Affairs of the National Assembly of Armenia, Luciana Minassian, the Legal Advisor at the International Observatory of Human Rights (Argentina), specialized in international humanitarian law and human rights, Alexis Demirdjian, a Trial Lawyer for the Office of the Prosecutor at the International Criminal Court, and Irene Victoria Massimino, a former reporter of the High Criminal Court and the head of the International Human Rights Observatory, who served as the moderator of the discussion.
The session titled "Legal mechanisms for ensuring the security of the Armenian people" was attended by Zareh Sinanyan, the RA High Commissioner for Diaspora Affairs, Gurgen Petrossian, the President of the German-Armenian Lawyers Association, a member of the "German Institute for Compliance", and the founder and co-author of "Human Rights and Armenian Experience." Also present were Karnig Kerkonian, the head of International and Federal Affairs at "Kerkonian Dajani" LLP, Shahen Petrosyan, the President of the American Bar Association of Russia, and Samvel Karakhanyan, the President of the Barshevsky and Partners Bar Association of Moscow, who moderated the discussion.
The conference will continue on October 29 with discussions and workshops.
Team Telecom Armenia is the main partner of the Armenian Lawyers Assembly. It offers mobile and fixed internet, digital television, and mobile and fixed telephony services in the Republic of Armenia. The company was the first telecom in Armenia to conduct an IPO, making it more transparent and accessible to the public.
As the successor of the first telecommunication system in Armenia, Team combines the extensive experience of the initial communication operator with modern technologies. Since 2021, the company has been constructing a unique NGN (Next Generation Network) network in the region. This network will utilize 25G-PON technology and provide high-speed internet access to all residents of Armenia.