Հանդիպում Բելգիայի հայ համայնքի հետ
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Բրյուսելի Հայ տանը հանդիպում է ունեցել Բելգիայի հայերի կոմիտեի և բելգիահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է գրասենյակի գործունեությունը, իրականացվող և նախատեսվող ծրագրերն ու նախաձեռնությունները։
Հանդիպումը շարունակվել է հարցուպատասխանի ձևաչափով, ինչպես նաև քննարկվել են համայնքի հետ համագործակցության ակտիվացման և տարբեր ծրագրերին համայնքի ներկայացուցիչներին ներգրավելու հնարավորությունները։
Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է նաև Հայ տան շաբաթօրյա դպրոց, հանդիպել դպրոցի ուսուցիչների և աշակերտների հետ, շրջայց կատարել, ծանոթացել ուսումնական ծրագրին և խնդիրներին:

Meeting with the Armenian community in Belgium
High Commissioner Zareh Sinanyan met with the Committee of Armenians in Belgium and representatives of the Armenian community in Brussels at the Armenian House. During the meeting, Zareh Sinanyan discussed the activities of the Office, including programs and initiatives that have been implemented and planned for the future.
The meeting involved a question-and-answer session, where they discussed ways to enhance cooperation with the community and involve community representatives in various programs.
Additionally, the High Commissioner visited the Armenian House Saturday School, where he met with the teachers and students. He took a tour of the school, familiarized himself with the curriculum, and discussed any issues or challenges they might be facing.