Զարեհ Սինանյանը որպես բանախոս մասնակցել է Քրդական սփյուռքի հեռանկարները թեմայով միջազգային հավաքին
Զարեհ Սինանյանը Լոնդոնում մասնակցել է «Քրդական սփյուռքի հեռանկարները» թեմայով միջազգային աշխատաժողովին և որպես բանախոս հանդես եկել «Սփյուռքի և հայրենիքի միջև ինստիտուցիոնալ հարաբերություններ» խորագրով նիստին։
Հավաքին մասնակցել են Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի անդամներ, Իրաքյան Քուրդիստանի տարածաշրջանային կառավարության արտաքին հարաբերությունների դեպարտամենտի տնօրեն Սաֆին Դիզայեն, ներկայացուցիչներ ՄԱԿ-ի Միգրացիայի միջազգային կազամկերպությունից, դասախոսներ և հետազոտողներ Մեծ Բրիտանիայից, Ավստրիայից, Ճապոնիայից, Իտալիայից, Իսայելից, Հունաստանից, ինչպես նաև բանախոսներ մեծ սփյուռքներ ունեցող պետություններից։
Որպես սփյուռքի հետ հաջող աշխատանքի օրինակ՝ հավաքի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է հայկական սփյուռքի հետ գործակցության հայաստանյան փորձը, ծրագրերը, սփյուռքի ներառականության բարձրացմանն ուղղված նախաձեռնությունները։
Հատկապես մեծ հետաքրքրության են արժանացել հայկական սփյուռքի համար իրականացվող մասնագիտական ծրագրերը, հայրենադարձության գործընթացի կազմակերպումը, համատեղ օրակարգերի մշակումը։
Այնուհետ սփյուռքի հետ աշխատանքի իրենց փորձն են ներկայացրել նաև Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում Կատալոնիայի կառավարության ներկայացուցիչ Ֆրանչես Քլարեթը և Բասկերի երկրի տարածաշրջանային կառավարության արտերկրում բնակվող բասկերի հարցերի դեպարտամենտի ներկայացուցիչ Բենան Օրեգի Ինուրիետան։

Zareh Sinanyan Engages as a Speaker at the International Workshop on the Prospects of the Kurdish Diaspora
01 December 2023
Zareh Sinanyan engaged at the "Prospects for the Kurdish Diaspora" International Workshop in London, delivering insights during the session titled "Diasporas and Homeland from an Institutional Perspective." Attendees included British Parliament members, Safin Dizayee, the Head of the Department of Foreign Relations of the Kurdistan Regional Government, representatives from the United Nations International Organization for Migration (IOM), and scholars from various countries such as Great Britain, Austria, Japan, Italy, Israel, Greece, and other nations with significant diasporas.
During the workshop, Zareh Sinanyan showcased the successful Armenian approach to engaging with the Armenian Diaspora, highlighting programs and initiatives designed to enhance Diaspora involvement. Special focus was placed on professional programs tailored for the Armenian Diaspora.
The facilitation of repatriation processes and the collaborative development of shared agendas garnered significant attention during the presentation.
Following that, Francesc Claret, the Representative of the Catalan government in the United Kingdom and Northern Ireland, and Benan Oregi Inurrieta, the Representative of the Directorate for the Basque Community Abroad, shared their respective experiences working with diasporas.