ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի ամանորյա շնորհավորական խոսքը
2023 թվականին Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը շարունակել է իր գործունեությունը՝ հավատարիմ մնալով առողջ երկխոսության, փոխվստահության, փոխպատասխանատվության, հայրենիքում սփյուռքի ներգրավվածության ապահովման իր արժեքներին:
Անցնող տարին գրասենյակի համար նշանավորվեց Հայաստանի պատմության մեջ առաջին Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի բացմամբ, որը վերջնանպատակ ունի հայրենադարձների համար դառնալու մեկ ռեսուրս կենտրոն և մեկ պատուհան խնդիրների լուծման համար: Առաջին անգամ Երևանում անցկացվեցին Ազգային երիտասարդական համաժողովը և Հայ իրավաբանների համագումարը, որոնց ընթացքում քննարկվեցին հայկական պետականությանն ու սփյուռքի առնչվող ամենատարբեր թեմաներ՝ հայկական շահերի պաշտպանությունից մինչև կրթություն, ինքնություն, մարդու իրավունքներ:
Ուրախությամբ պետք է նշել, որ սփյուռքի համար արդեն իսկ սիրելի մի շարք ծրագրեր շարունակվեցին՝ պահպանելով իրենց որակն ու ընդգրկումը: Հայաստանի պետական համակարգում աշխատանքի անցավ սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագրի չորրորդ սերունդը: Համայնքներում իրենց աշխատանքը մեկնարկեցին «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի երրորդ շրջափուլի մասնակիցները: Սփյուռքահայ պատանիները «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրով շարունակեցին բացահայտել հայրենիքը: Սփյուռքի կամավոր մասնագետների համար առաջին անգամ մեկնարկեց «ԴիասՊրո» փորձագիտական-խորհրդատվական ծրագիրը:
Գրասենյակի գործունեության համար առանցքային էր համայնքներում Սփյուռքի գործերի հանձնակատարների ինստիտուտի ներդրումը և առաջին նշանակումը:
Տարին կարևորվեց նաև մի շարք միջազգային հարթակներում գրասենյակի լավագույն փորձի ներկայացմամբ, ինչպիսիք էին Լեհաստանում անցկացված Եվրոպական տնտեսական համաժողովը, Կիպրական սփյուռքի համաշխարհային համաժողովի շրջանակներում Հունաստանի և Եգիպտոսի՝ սփյուռքի հարցերով պատասխանատուների հետ հանդիպումները, Եվրոպական միության «Ապագայի ֆորում»-ը, Բրյուսելում անցկացված «Հայաստանի ռազմավարական ապագան. ՀՀ-Եվրոպա» համաժողովը, Լոնդոնում կազմակերպված «Քրդական սփյուռքի հեռանկարները» թեմայով միջազգային աշխատաժողովը։
2024 թվականը մենք սկսում ենք նույն հաստատակամությամբ և համոզմունքով, որ հայրենիքի և սփյուռքի համար համահայկական միասնականությունը և համախմբվածությունը որոշիչ նախապայմաններ են հետագա առաջընթացի համար: Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը շարունակելու է պետականակենտրոն գաղափարախոսությամբ սփյուռքի հետ առողջ երկխոսությունը և գործակցությունը:
Սիրելի հայրենակիցներ,
Թող 2024 թվականը համայն հայության համար լինի կայուն խաղաղության, ձեռբերումների և հաջողությունների տարի: Թող հայրենիքում և սփյուռքում յուրաքանչյուր նախաձեռնություն և աշխատանք ունենա արդյունավետ ընթացք և բարեբեր ավարտ:

Новогоднее обращение Главного уполномоченного по делам диаспоры РА Заре Синаняна
В 2023 году Аппарат главного уполномоченного по делам диаспоры продолжил свою деятельность, придерживаясь принципов ведения открытого диалога, достижения взаимного доверия и ответственности, обеспечения вовлеченности диаспоры в жизнь Родины.
Прошедший год для нашего ведомства ознаменовался открытием первого в истории Армении Центра репатриации и интеграции. Его целью является развитие единой ресурсной площадки, работающей по принципу «одного окна», для решения проблем, с которыми сталкиваются репатрианты.
Впервые в Ереване прошли Армянский молодежный форум и Ассамблея армянских юристов, на площадках которых обсуждались различные темы, связанные с армянской государственностью и диаспорой, включая такие вопросы, как защита интересов Армении, образование, идентичность и права человека.
Мы рады отметить, что ряд программ, уже полюбившихся в диаспоре, были успешно продолжены в этом году, сохранив свое качество и обеспечив инклюзивность. В государственной системе Армении начали работу специалисты из диаспоры, ставшие участниками четвёртого потока программы «iGorts». Участники третьего потока программы «Молодой посол диаспоры» приступили к работе в своих общинах. Юные представители армянской диаспоры продолжили открывать для себя свою Родину с помощью образовательной программы «Шаг к дому». Для волонтеров-специалистов из диаспоры впервые была запущена экспертно-консультационная программа «ДиасПро».
Создание Института уполномоченных по делам диаспоры в общинах и последовавшее первое назначение сыграли ключевую роль в работе нашего ведомства.
Год также ознаменовался презентацией лучших практик Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры на ряде международных платформ, в числе которых: Европейский экономический форум, прошедший в Польше; встречи с ответственными Греции и Египта по вопросам диаспор на полях Всемирной конференции кипрской диаспоры; «Форум будущего» Европейского союза; конференция «Стратегическое будущее Армении: Армения-ЕС», прошедшая в Брюсселе; международный семинар «Перспективы курдской диаспоры», организованный в Лондоне.
Мы начинаем 2024 год с той же решимостью и убежденностью в том, что всеармянское единство и сплоченность Родины и диаспоры являются решающими предпосылками для дальнейшего прогресса.
Аппарат главного уполномоченного по делам диаспоры продолжит открытый диалог и сотрудничество с диаспорой, придерживаясь государственной идеологии.
Пусть 2024-й станет годом устойчивого мира, достижений и успехов для всех армян! Пусть каждая инициатива как на Родине, так и в диаспоре увенчается успехом!