Ամփոփվել են 2023-2024 թթ. «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի առաջին եռամսյակի աշխատանքները
Ամփոփվել են 2023-24 թթ. «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցների՝ «Աշխատանք համայնքներում» փուլի առաջին եռամսյակում կատարված աշխատանքները:
Դրանք իրականացվել են 4 հիմնական ուղղություններով՝ տեղեկատվական հանդիպումներ համայնքի ներկայացուցիչների հետ՝ ծրագիրը, ինչպես նաև Հայաստանում սփյուռքահայերի ներգրավվածությամբ այլ ծրագրեր ներկայացնելու և դրանցում հետաքրքրված անձանց շրջանակներն ընդլայնելու նպատակով, համագործակցության ձևավորում և համատեղ առցանց հանդիպումների անցկացում հայաստանյան կառույցների հետ, հանդիպումներ ՀՀ դեսպանների, հյուպատոսների և հոգևոր այրերի հետ, երիտասարդ դեսպանների հյուրընկալումներ տարբեր մեդիա հարթակների կողմից և այլն:
Համայնքային հանդիպում-հավաքների շրջանակներում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները ներկայացրել են ծրագիրը, նպատակները, իրենց նախաձեռնությունները, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «իԳործ», «Քայլ դեպի տուն», «ԴիասՊրո» ծրագրերը, Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի աշխատանքները, ծրագրի գործընկեր «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի գործունեությունը, «ՄԱՄ» կրթական շարժումը, «Դեպի Հայք» (Birthright Armenia), «Վերադարձ Հայաստան» (Repat Armenia), «The Armenian Project», «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» (Teach for Armenia) հիմնադրամները, Հայ կամավորների միությունը և Հայաստան-սփյուռք գործակցության տարբեր ոլորտներում գործունեություն ծավալող այլ գործընկեր կազմակերպություններ:
Մարսելում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Լուիզա Հակոբյանը հանդիպում է ունեցել Նիցցայի Պարսամյան դպրոցի խորհրդի նախագահ Կիրկոր Աժտերխանյանի, Կոտ դ' Ազուրում Հայկական ասոցիացիաների համակարգող խորհրդի նախագահ Վահագն Մովսեսյանի, ինչպես նաև Նիցցայի Դեպարտամենտում հանրապետականների նախագահ Էրիկ Սիոտտի հետ: Մարսելում Լուիզան հանդիպում է ունեցել համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որն անցկացվել է ԺԱՖ «Հայ երիտասարդները Ֆրանսիայում» մշակույթի կենտրոնում՝ ԺԱՖ խորհրդի անդամ Պասկալ Շամասյանի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը ներկա են գտնվել միության անդամները, դասախոսները, համայնքի ակտիվ երիտասարդները, ինչպես նաև դպրոցի աշակերտները:
Լուիզան կազմակերպական աջակցություն է ցուցաբերել Մարսելի Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունում «Իմփաքթ Հաբ Երևան»-ի և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Ֆրանսիայի գրասենյակի կողմից անցկացվող «Սոցիալական ներդրումները Հայաստանում՝ որպես սոցիալական և տնտեսական զարգացման խթան» խորագրով միջոցառմանը, որի շրջանակներում ներկայացրել է «ռեԱրմինիա» (reArmenia) հարթակը՝ որպես աշխարհի հայերի գիտելիքի, փորձի, կապերի և ֆինանսների ներդրմամբ՝ ամենատարբեր խնդիրների լուծմանն ուղղված համագործակցության հարթակ:
Գերմանիայի Քոբլենց քաղաքում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան, «Մոնթե» հայկական կրթօջախի հիմնադիր Արգինե Բադալյանը կրթօջախի 2-րդ ամյակի տոնակատարության շրջանակներում ներկայացրել է Գերմանիայի ևս երկու քաղաքներում 2023-2024 թթ. ծրագրի դեսպաններ Աստղիկ Անտոնյանին (Շտուտգարդ) և Աննա Ասա-Ղազարյանին (Մյունխեն), ինչպես նաև թե՛ իրենց, թե՛ Գերմանիայից ծրագրի շրջանավարտների հետ համագործակցության հեռանկարները, որոնք ծառայելու են գերմանահայ համայնքների զարգացմանը և Հայաստան-սփյուռք գործակցության ամրապնդմանը։
Արգինե Բադալյանը և Աստղիկ Անտոնյանը ներկա են գտնվել Լյունեբուրգում «ԱՐԻ» երիտասարդական միության կողմից կազմակերպված ամենամյա ձմեռային երիտասարդական հանդիպմանը, որին մասնակցել են 80 հայ երիտասարդ Գերմանիայի տարբեր երկրամասերից։
Մյունխենում՝ Բավարիայի հայ հայրենակցական միության կենտրոնում, Գերմանիայում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպաններից Աննա Ասա֊Ղազարյանը հանդիպում է ունեցել միության անդամների և համայնքի ակտիվ երիտասարդների հետ։ Նման հանդիպումները շարունակական կլինեն, և հնարավորություն կտան համայնքի ներկայացուցիչներին պարբերաբար տեղեկացված լինելու թե՛ գրասենյակի, թե՛ ընդհանրապես Սփյուռքի համար Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին:
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի բոլոր տարիների Գերմանիայի ներկայացուցիչները՝ Աստղիկ Անտոնյանը (Շտուտգարդ), Աննա Ասա-Ղազարյանը (Մյունխեն) և Արգինե Բադալյանը (Քոբլենց), 2021 թ. մասնակիցներից Մարի Հունանյանը (Քյոլն) և 2022 թ. մասնակից Կարինա Վարդանյանը (Համբուրգ), առցանց հանդիպմամբ քննարկել են ծրագրի ընթացքն ու կատարել փորձի փոխանակում
Իսպանիայում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Գինուշ Առաքելյանը մասնակցել է Casa Armenia-ում Բարսելոնայի հայկական մշակութային ասոցիացիայի (ACAB) կազմակերպած միջոցառմանը, որին ներկա են գտնվել երիտասարդներ, Բարսելոնայի հայ համայնքի ղեկավարներն ու ACAB-ի խորհրդի անդամները և ծանոթացել «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրին: Լսարանն առանձնահատուկ հետաքրքրություն ցուցաբերեց հայրենադարձության, ինտեգրման և կամավորական նախաձեռնությունների նկատմամբ՝ ընդգծելով Հայրենիքի և իրենց ժառանգության հետ կապերի ամրապնդման կարևորությունը:
Ծրագրի մանրամասները ներկայացվել են Բելգիայում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանի և հայ երիտասարդական միությունների ներկայացուցիչների միջև կայացած հանդիպմանը, որին ներկա է գտնվել Բելգիայում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Տիգրան Հովհաննիսյանը: Նա իր խոսքում ընդգծել է Բելգիայի հայկական կենտրոններում երիտասարդական խմբերի հետ համագործակցաբար մշակութային և կրթական միջոցառումների հաճախակի կազմակերպման կարևորությունը, որոնք կապահովեն համայնքի ներգրավվածությունն ու ակտիվությունը:
Սևիլիայում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Էմիլ Պետրոսյանը Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությունը համայնքին է ներկայացրել Սուրբ Ծննդյան միջոցառման շրջանակներում: Պատարագ և Ջրօրհնեքի կարգի արարողություն անցկացնելու նպատակով՝ Սևիլիայում է գտնվել Անդալուզիայի Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Թորոս քահանա Եսայանը, ով ներկա է եղել միջոցառմանն ու հղել իր օրհնանքի խոսքը:
Կանադայում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Ռոբերտ Մարգարյանն առցանց և անցանց տեղեկատվական հանդիպումներ է ունեցել Էդմոնտոնի և շրջակա քաղաքների հայ համայնքների ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպումներին ներկա են գտնվել համայնքի անդամներ, ովքեր հետաքրքրված են Սփյուռքում և Հայաստանում գործող տարբեր կազմակերպություններով և ծառայություններով:
Բրազիլիայում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Աբրահամ Կուլաջյանը Սան Պաուլոյի հայ համայնքում հանդիպել է համայնքի երիտասարդների և հայկական դպրոցի աշակերտների հետ, ինչպես նաև առանձնազրույցներ է ունեցել պատվավոր հյուպատոս տիկին Հիլդա Դիրուհի Բուրմայանի, Բրազիլիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Նարեկ եպիսկոպոս Բերբերյանի հետ:
Սփյուռքի ներկայացուցիչների ակտիվ աշխատանքը և տարբեր կազմակերպությունների ու համայնքների միջև կապերի ամրապնդումն ընդգծելու նպատակով՝ Անապայում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Սվետլանա Մինասարյանը հանդիպում-քննարկում է ունեցել երիտասարդական թիմի, մշակույթի կենտրոնի ներկայացուցիչների և համայնքի անդամների հետ:
Քննարկմանը միացել են նաև 2021 թվականի երիտասարդ դեսպաններ Ինեսա Ռուբինյանը (Շվեդիա, Ուփսալա) և Կարեն Մուրադյանը (Բելառուս, Մինսկ):
Սփյուռքի երիտասարդ դեսպաններ Մանե Հովակիմյանը և Ռուզաննա Ավագյանը Սանկտ Պետերբուրգում՝ Լազարյանների անվան հոգևոր-լուսավորչական կենտրոնում, ներկայացրել են սփյուռքահայ պատանիների ուսումնաճանաչողական «Քայլ դեպի տուն» ծրագիրը: Միջոցառումը սկսվել է Սանկտ Պետերբուրգի հայության հոգևոր հովիվ Տ․ Եփրեմ քահանա Զարգարյանի օրհնությամբ:
Պենզայի հայկական ազգային-մշակութային ինքնավարության հայկական կիրակնօրյա դպրոցում Պենզայում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Նաիրա Բաղդասարյանը հանդիպել է դպրոցի տնօրինության, սաների և նրանց ծնողների հետ: Ծրագրերը ներկայացնելուց հետո ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն ինքնավարությունում ծրագրի շրջանակներում հետագա աշխատանքի և համագործակցության վերաբերյալ։
Տվերում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Քրիստինա Ալեքսանյանը հանդիպել է Տվերի հայկական ազգային-մշակութային «ԱՐԱՐԱՏ» ինքնավարության և «Ուրարտու» երիտասարդական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ: Միջոցառման ընթացքում ներկաները հետաքրքրվել են ներկայացված ծրագրերով և կենտրոնացել ինքնավարության զարգացման և Հայաստանի միջև կապեր հաստատելու հետագա աշխատանքի վրա։
Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները հյուրընկալվել են նաև տարբեր մեդիահարթակներում, ինչպես համայնքային, այնպես էլ Հայաստանում գործող:
Երիտասարդ դեսպանների աշխատանքները շարունակվում են և պարբերաբար լուսաբանվում ծրագրի ֆեյսբուքյան էջում: Հղումը՝ ստորև՝

Подведены итоги первых трех месяцев программы «Молодой посол диаспоры» 2023-2024 годов
Подведены итоги работы участников программы «Молодой посол диаспоры» 2023-2024 годов в первом квартале этапа «Работа в общинах».
Они проводились по 4 основным направлениям: информативные встречи с представителями общественности с целью презентации программы, а также других программ с привлечением армян Диаспоры в Армении и расширения круга заинтересованных в них, налаживания сотрудничества и проведения совместных онлайн-встреч с армянскими структурами, встречи с послами, консулами и духовными лидерами РА, прием молодых послов различными медиаплатформами и т.д.
В рамках общественных встреч молодые послы диаспоры представили программу, цели, свои инициативы, программы Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры: «iGorts», «Шаг к дому», «ДиасПро» деятельность Центра репатриации и интеграции и партнеров программы: Фонда памяти «Джинишян», образовательного движения «МАМ», фондов «Birthright Armenia», «Repat Armenia», «The Armenian Project», «Teach for Armenia», «Armenian Volunteer Corps» и других партнерских организацих, действующих в различных сферах сотрудничества Армения-Диаспора.
В Марселе молодой посол диаспоры Луиза Акопян встретилась с Киркором Ажтерханяном, председателем правления школы «Парсамян» в Ницце, Ваагном Мовсесяном, председателем Координационного совета армянских ассоциаций на Лазурном Берегу, а также Эриком Сиотти, президентом Республиканской партии в Ницце. В Марселе Луиза провела встречу с представителями общественности, которая прошла в культурном центре армянской молодежи во Франции под руководством члена Армянского молодежного совета Паскаля Шамасяна. На встрече присутствовали члены профсоюза, преподаватели, активная молодежь общины, а также школьники.
Луиза оказала организационную поддержку мероприятию «Социальные инвестиции в Армении как стимул социально-экономического развития», организованному Impact Hub Ереван и французским отделением Всеармянского благотворительного союза (AGBU) в Марселе, где она представила платформу reArmenia, целью которой является решение различных проблем, используя знания, опыт, связи и финансы армян всего мира.
Молодой посол диаспоры Кобленца (Германия) основательница Армянского образовательного центра «Монте» Аргине Бадалян в рамках празднования 2-летия образовательного центра представила действующих еще в двух городах Германии молодых послов диаспоры 2023-2024 годов, Астхик Антонян (Штутгарт) и Анну Аса-Казарян (Мюнхен), а также перспективы сотрудничества с ними и с выпускниками программы из Германии, которые послужат развитию и укреплению армянских общин Германии.
Аргине Бадалян и Астхик Антонян приняли участие в ежегодном зимнем молодежном собрании, организованном молодежным союзом «АРИ» в Люнебурге, в котором приняли участие 80 молодых армян из разных уголков Германии.
В Мюнхене, в центре Армянского патриотического союза Баварии, Анна Аса -Казарян, одна из молодых послов диаспоры в Германии, встретилась с членами Союза и активной молодежью общины. Эти встречи будут продолжены и дадут возможность представителям общественности регулярно получать информацию о проектах, реализуемых в Армении как Офисом, так и для Диаспоры в целом.
Представители Германии всех лет программы «Молодой посол диаспоры» Астхик Антонян (Штутгарт), Анна Аса-Казарян (Мюнхен) и Аргине Бадалян (Кобленц), участница 2021 года Мари Унанян (Кёльн) и участница 2022 года Карина Вартанян (Гамбург) обсудили ход реализации программы и обменялись опытом на онлайн-встрече.
Молодой посол диаспоры Испании Гинуш Аракелян принял участие в мероприятии, организованном Армянской культурной ассоциацией Барселоны (ACAB) в Casa Armenia, на котором присутствовали молодежь, лидеры армянской общины Барселоны и члены правления ACAB. Они также ознакомились с программой «Молодой посол диаспоры». Особый интерес аудитория проявила к репатриации, интеграции и волонтерским инициативам, подчеркнув актуальность укрепления связей с родиной и укрепления связей со своим наследием.
Подробности программы были представлены на встрече посла Армении в Бельгии Тиграна Балаяна с представителями армянских молодежных объединений, на которой присутствовал молодой посол диаспоры в Бельгии Тигран Оганесян. В своем выступлении молодой посол подчеркнул важность проведения культурно-просветительских мероприятий в армянских центрах Бельгии в сотрудничестве с молодежными группами, что обеспечит вовлеченность и активность общины.
Молодой посол диаспоры Севильи Эмиль Петросян представил общественности деятельность Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры в рамках рождественского мероприятия. Духовный пастырь Армянской Апостольской Церкви Андалусии преподобный отец Торос Есаян присутствовал на мероприятии в Севилье и присутствовал на мероприятии и произнес слова благословения.
Молодой посол диаспоры в Канады Роберт Маргарян провел онлайн и офлайн информационные встречи с представителями армянских общин Эдмонтона и близлежащих городов. На встречах присутствовали члены общины, интересующиеся различными организациями и службами, действующими в Диаспоре и Армении.
Молодой посол диаспоры в Бразилии Абраам Куладжян встретился с молодежью общины и учениками армянской школы Сан-Пауло, а также имел частные встречи с почетным консулом г-жой Хильдой Дируи Бурмаян и главой Православной церкви и епископом Тер Нареком Берберяном.
С целью подчеркнуть активную деятельность представителей диаспоры и укрепить связи между различными организациями и общинами, Молодой посол диаспоры в Анапе Светлана Минасарян провела дискуссионную встречу с молодежным коллективом, представителями Культурного центра и членами общины. К обсуждению также присоединились Инеса Рубинян (Уппсала, Швеция) и Карен Мурадян (Минск, Беларусь), Молодые послы диаспоры 2021 года.
Молодые послы диаспоры Мане Овакимян и Рузанна Авагян представили образовательно-культурную программу «Шаг к дому» для молодежи армянской диаспоры в Духовно-просветительском центре имени семьи Лазарян в Санкт-Петербурге. Мероприятие началось по благословению духовного лидера петербургских армян преподобного Ефрема Заргаряна.
В армянской воскресной школе Пензенской Армянской национально-культурной автономии Молодой посол диаспоры Пензы Наира Багдасарян встретилась с директором школы, учениками и их родителями. После презентации программ была достигнута договоренность о дальнейшей активной работе в автономии и сотрудничеству в рамках программы.
Кристина Алексанян, молодой посол диаспоры в Твери, встретилась с представителями армянской национально-культурной автономии Твери «АРАРАТ» и молодежной организации «Урарту». В ходе мероприятия присутствующие интересовались представленными программами и акцентировали внимание на развитии автономии и дальнейшей работе по установлению связей между Арменией.
Молодые послы диаспоры также были размещены на различных медиа-платформах как внутри общин Диаспоры, так и в Армении.
Работа Молодых послов диаспоры продолжается и регулярно освещается на странице программы в Facebook. См. ссылку ниже: