Հայաստանում գործելու համար սփյուռքից դիմել է ավելի քան 80 սթարթափ
«ՆերՈւժ» սփյուռքի սթարթափ ծրագրի հայտադիմումների ընդունման վերջնաժամկետն ավարտված է: Ծրագրին դիմել է ավելի քան 80 սթարթափ աշխարհի տարբեր ծայրերից՝ ԱՄՆ-ից, Ավստրալիայից, Չինաստանից, Գերմանիայից, Անգլիայից, Ֆրանսիայից, Իսպանիայից, Էստոնիայից, Չեխիայից, Իռլանդիայից, Հարավային Կորեայից, Ռուսաստանից, Վրատանից, Եգիպտոսից: Հաջորդիվ տեղի կունենան հայտադիմումների գնահատման, հարցազրույցների, ընտրության փուլերը, որոնք հաղթահարածները կհրավիրվեն Հայաստան՝ դեկտեմբերի 16-20-ը Դիլիջանի միջազգային դպրոցում մասնակցելու քառօրյա հավաքի, ծանոթանալու Հայաստանի սթարթափ էկոհամակարգին և Հայաստանում բիզնեսով զբաղվելու առավելություններին, լսելու ոլորտի լավագույն մասանգետներին, համագործակցելու տեղացի գործընկերների հետ և զարգացնելու իրենց գաղափարները: Ավարտին հաղթող թիմերը կստանան 15-ից 30 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամաշնորհներ, ինչպես նաև Հայաստանում իրենց սթարթափը հիմնելու համար ձեռնարկատաիրական ամբողջական աջակցություն:
Ծրագիրն իրականացնում են ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը:

Более 80 стартапов из диаспоры выразили желание действовать в Армении
Срок подачи заявок на программу стартапов диаспоры «НерУж» (Потенциал) истек. Заявки подали более 80 стартапов со всего мира - из США, Австралии, Китая, Германии, Англии, Франции, Испании, Эстонии, Чехии, Ирландии, Южной Кореи, России, Грузии, Египта.
Далее будут этапы оценки заявок, проведения собеседований и отбора стартапов, которые будут приглашены в Армению на четырехдневную встречу - 16-20 декабря в Дилижанской международной школе, чтобы узнать об экосистеме стартапов Армении и возможностях бизнеса в Армении, послушать лучших специалистов сферы, сотрудничать с местным бизнесом и ознакомиться с их идеями. Команды-победители получат гранты в размере от 15 до 30 тыс долларов США, а также полную поддержку предпринимательства для запуска своих стартапов в Армении.
Проект реализуется Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры и министерством высокотехнологической промышленности.