Ընդունվում են Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովին մասնակցության հայտերը
ԵՐԵՎԱՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆ (04 մարտ, 2024) - 2024 թվականի սեպտեմբերի 17-20-ը ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից Հայաստանում կանցկացվի Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովը:
Հայաստանի և սփյուռքի արդի մարտահրավերներն ու խնդիրները, կայուն զարգացման հնարավորությունները, ներկայի և ապագայի կարևորագույն հարցերը կքննարկվեն միասնական հարթակում տարբեր ձևաչափերի շրջանակներում: Ազգային անվտանգությունից մինչև բարձրագույն տեխնոլոգիաներ, տնտեսություն, գիտություն, հայրենադարձություն և սփյուռքի համայնքների կենսունակություն. գագաթնաժողովը կհյուրընկալի սփյուռքի և Հայաստանի շուրջ 1000 ներկայացուցիչների:
«Հայաստան-սփյուռք առողջ համագործակցության գլխավոր նախադրյալն անկեղծ երկխոսությունն է: Համահայկական իրականության ներկայիս մարտահրավերների հաղթահարման գործում համահայկական միասնականությունը և գաղափարների ու լուծումների համատեղումը միակ ուղղորդող ճանապարհն են ներկայի բարեփոխման և կայուն զարգացման համար: Սփյուռքը և հայրենիքը կարիք ունեն ներգրավվածության և ներառականության նոր հնարավորությունների և ուղիների: Հայաստանը սփյուռքում և սփյուռքը Հայաստանում պետք է դառնան օրակարգային թեմաներ՝ ունենալով առավելագույն մասնակցություն համահայկական իրականության զարգացման բոլոր գործընթացներում: Այս համատեղ աշխատանքի և երկկողմ պատասխանատվության ստեղծման ճանապարհին հայ իրականության երկու հանգույցները՝ հայկական պետությունը և հայկական սփյուռքը, կարիք ունեն երկխոսության և համագործակցության նոր և դինամիկ հարթակների: Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովները նախևառաջ ռազմավարական քննարկումների, փոխըմբռնման և լուծումների հարթակներն են»,- անդրադառնալով գագագթնաժողովի կարևորությանը՝ նշել է Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
Սփյուռքի համայնքներում ակտիվ ներգրավվածություն ունեցող գործիչները, մասնագիտական խմբերի ներկայացուցիչները, համահայկական, երիտասարդական, մշակութային, կրթական, գործարար և այլ կառույցների անդամները, ովքեր հետաքրքրված են համաժողովին մասնակցությամբ, կարող են լրացնել հայտադիմումը՝ արտահայտելով գագաթնաժողովին մասնակցելու իրենց ցանկությունը՝ https://forms.gle/mnXaP3TD2sv88BYa7: Մասնակիցների վերջնական ընտրությունն իրականացվելու է մրցութային կարգով:
Հարցերի դեպքում անհրաժեշտ է կապ հաստատել globalarmeniansummit@gov.am կամ globalarmeniansummit@gmail.com էլ. հասցեներով:
Հիշեցնենք, որ Համաշխարհային հայկական առաջին գագաթնաժողովն առաջին անգամ անցկացվել է 2022 թվականին, որին մասնակցություն են ունեցել 600-ից ավելի մասնակիցներ 50-ից ավելի երկրներից և 130 բանախոսներ 15 երկրներից: Գագաթնաժողովի ընթացքում քննարկվել է համահայկական նշանակության հարցերի լայն շրջանակ, որոնց արդյունքում բարձրաձայնված առաջարկները և հարցադրումները հիմք են հանդիսացել Հայաստան-սփյուռք գործակցության ռազմավարարության մշակման համար:

Принимаются заявки на участие во Всемирном армянском саммите
ЕРЕВАН, АРМЕНИЯ (4 марта 2024 г.) – 17-20 сентября 2024 г. Аппарат главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения проведет второй Всемирный армянский саммит в Ереване.
Саммит станет площадкой представителей Диаспоры и Армении для обсуждения важных тем и стратегических вопросов общенационального значения. Актуальные проблемы Армении и Диаспоры, возможности прогресса Родины, важнейшие вопросы настоящего и будущего будут обсуждаться в различных форматах. Национальная безопасность, устойчивое развитие, экономика, потенциал страны и диаспоры, внедрение новых технологий в научную, образовательную и другие сферы, вопросы армянских общин и репатриация. В саммите примут участие 1000 представителей Диаспоры и Армении.
«Главной предпосылкой открытого сотрудничества Армения-Диаспора является искренний диалог. В преодолении нынешних вызовов реальности общеармянское единство и объединение идей и решений являются единственным путем для нынешних реформ и устойчивого развития. Сегодня Диаспора и Родина нуждаются в новых возможностях и способах вовлечения. Взаимоотношения «Армения-Диаспора» являются ключевой темой повестки дня, предполагая максимальное участие в процессе развития общеармянской реальности. На пути развития диалога и взаимной ответственности две стороны армянской действительности - армянское государство и армянская диаспора, нуждаются в новых платформах для сотрудничества. Саммит является площадкой для стратегических обсуждений и принятия решений», - сказал главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян.
Активные представители диаспоральных и профессиональных сообществ,  общеармянских, молодежных, культурно-образовательных, бизнес и других структур, могут заполнить форму заинтересованности в участии в саммите по ссылке: https://forms.gle/mnXaP3TD2sv88BYa7. Заявки на участие будут рассмотрены Организационным комитетом. Утвержденным участникам будут направлены приглашения на саммит.
В случае возникновения вопросов обращайтесь по адресам эл. почт: globalarmeniansummit@gov.am  или globalarmeniansummit@gmail.com
Напомним, что Всемирный армянский саммит впервые состоялся в 2022 году. В нем приняли участие более 600 участников из более 50 стран и 130 спикеров из 15 стран. В ходе саммита обсуждались темы общеармянского значения, озвученные идеи и предложения легли в основу разработки стратегии сотрудничества «Армения-Диаспора».