Ընդունվում են Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովին մասնակցության հայտերը
ԵՐԵՎԱՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆ (04 մարտ, 2024) - 2024 թվականի սեպտեմբերի 17-20-ը ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից Հայաստանում կանցկացվի Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովը:
Հայաստանի և սփյուռքի արդի մարտահրավերներն ու խնդիրները, կայուն զարգացման հնարավորությունները, ներկայի և ապագայի կարևորագույն հարցերը կքննարկվեն միասնական հարթակում տարբեր ձևաչափերի շրջանակներում: Ազգային անվտանգությունից մինչև բարձրագույն տեխնոլոգիաներ, տնտեսություն, գիտություն, հայրենադարձություն և սփյուռքի համայնքների կենսունակություն. գագաթնաժողովը կհյուրընկալի սփյուռքի և Հայաստանի շուրջ 1000 ներկայացուցիչների:
«Հայաստան-սփյուռք առողջ համագործակցության գլխավոր նախադրյալն անկեղծ երկխոսությունն է: Համահայկական իրականության ներկայիս մարտահրավերների հաղթահարման գործում համահայկական միասնականությունը և գաղափարների ու լուծումների համատեղումը միակ ուղղորդող ճանապարհն են ներկայի բարեփոխման և կայուն զարգացման համար: Սփյուռքը և հայրենիքը կարիք ունեն ներգրավվածության և ներառականության նոր հնարավորությունների և ուղիների: Հայաստանը սփյուռքում և սփյուռքը Հայաստանում պետք է դառնան օրակարգային թեմաներ՝ ունենալով առավելագույն մասնակցություն համահայկական իրականության զարգացման բոլոր գործընթացներում: Այս համատեղ աշխատանքի և երկկողմ պատասխանատվության ստեղծման ճանապարհին հայ իրականության երկու հանգույցները՝ հայկական պետությունը և հայկական սփյուռքը, կարիք ունեն երկխոսության և համագործակցության նոր և դինամիկ հարթակների: Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովները նախևառաջ ռազմավարական քննարկումների, փոխըմբռնման և լուծումների հարթակներն են»,- անդրադառնալով գագագթնաժողովի կարևորությանը՝ նշել է Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
Սփյուռքի համայնքներում ակտիվ ներգրավվածություն ունեցող գործիչները, մասնագիտական խմբերի ներկայացուցիչները, համահայկական, երիտասարդական, մշակութային, կրթական, գործարար և այլ կառույցների անդամները, ովքեր հետաքրքրված են համաժողովին մասնակցությամբ, կարող են լրացնել հայտադիմումը՝ արտահայտելով գագաթնաժողովին մասնակցելու իրենց ցանկությունը՝ https://forms.gle/mnXaP3TD2sv88BYa7: Մասնակիցների վերջնական ընտրությունն իրականացվելու է մրցութային կարգով:
Հարցերի դեպքում անհրաժեշտ է կապ հաստատել globalarmeniansummit@gov.am կամ globalarmeniansummit@gmail.com էլ. հասցեներով:
Հիշեցնենք, որ Համաշխարհային հայկական առաջին գագաթնաժողովն առաջին անգամ անցկացվել է 2022 թվականին, որին մասնակցություն են ունեցել 600-ից ավելի մասնակիցներ 50-ից ավելի երկրներից և 130 բանախոսներ 15 երկրներից: Գագաթնաժողովի ընթացքում քննարկվել է համահայկական նշանակության հարցերի լայն շրջանակ, որոնց արդյունքում բարձրաձայնված առաջարկները և հարցադրումները հիմք են հանդիսացել Հայաստան-սփյուռք գործակցության ռազմավարարության մշակման համար:

YEREVAN, ARMENIA (March 4, 2024) - From September 17th to 20th, 2024, the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia will host the Second Global Armenian Summit in Yerevan.
The summit will provide a unified platform to discuss the current challenges and issues facing Armenia and the Diaspora, as well as opportunities for sustainable development. Topics ranging from national security to high technology, economics, science, repatriation, and the vitality of Diaspora communities will be addressed across various formats. Approximately 1,000 representatives from both the Diaspora and Armenia will convene to engage in these crucial discussions about the present and future.
"Candid conversations are at the heart of a healthy Armenia-Diaspora collaboration. To address the current challenges, pan-Armenian unity and consensus on solutions are essential for ongoing reforms and sustainable development. As a strong pillar of Armenian potential and resources, the Armenian Diaspora is a central driving force for Armenia's development, and it is in need of new opportunities and avenues for engagement with the Homeland. The Summit's agenda will prioritize discussions about the active involvement of Armenians in the Diaspora and Diaspora in Armenia in shaping the future of pan-Armenian communities. In the pursuit of establishing this bilateral collaboration and accountability, the Armenian State and the Armenian Diaspora require platforms for dialogue and collaborative endeavors. The Global Armenian Summits will continue to serve as a platform for strategic discussions, shared perspectives, and solutions," noted Zareh Sinanyan, emphasizing the importance of the summit.
Individuals engaged in Diaspora communities, delegates from professional organizations, participants from pan-Armenian, youth, cultural, educational, business, and other affiliations who wish to partake in the summit are invited to complete the application form to express their interest: https://forms.gle/mnXaP3TD2sv88BYa7. Selection of attendees will be conducted through a competitive process.
If you have any inquiries, feel free to contact us at globalarmeniansummit@gov.am or globalarmeniansummit@gmail.com.
The inaugural Global Armenian Summit took place in 2022, drawing over 600 attendees from 50 countries and featuring 130 speakers from 15 nations. Throughout the summit, a diverse array of Pan-Armenian topics were deliberated upon, with the proposals and questions raised laying the groundwork for the Armenia-Diaspora cooperation strategy.