ՀՀ վարչապետն ընդունել է մեծանուն բարերար Տիգրան Իզմիրլյանի որդուն՝ Սարգիս Իզմիրլյանին
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ հանդիպումը տեղի է ունենում Տիգրան Իզմիրլյանին Ազգային հերոսի կոչում շնորհելու կարևոր առիթով: «Իսկապես շատ կարևոր իրադարձություն է մեզ համար, այն մեր երախտագիտության արտահայտումն է այն գործունեության համար, որը Ձեր ընտանիքը ծավալել և ծավալում է մեր հանրապետությունում։ Մենք հույս ունենք, որ համագործակցությունը, որ կարողացել ենք ձևավորել կառավարության և «Իզմիրլյան» հիմնադրամի միջև, կլինի շարունակական»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Սարգիս Իզմիրլյանը շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալության համար և նշել. «Պատիվը, որին Դուք արժանացրել եք իմ հայրիկին, անգնահատելի է։ Այն ամենը, ինչ նա արել է Հայաստանում տասնամյակներ շարունակ, արել է Հայաստանի մարդկանց համար, այլ ոչ պատվի ու գովասանքի արժանանալու նպատակով։ Իրականում մենք չենք ցանկանում, որ մարդիկ իմանան ինչ ենք մենք անում, մենք անում ենք մարդկանց համար, ոչ թե մեզ համար։ Ուրախ ենք լինել այստեղ՝ Հայաստանում»,- ասել է Սարգիս Իզմիրլյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում «Իզմիրլյան» հիմնադրամի գործունեությանը և ծրագրերին վերաբերող հարցեր:

Премьер-министр РА принял Саргиса Измирляна, сына известного мецената Тиграна Измирляна
Во встрече также приняли участие главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян и министр высокотехнологической промышленности РА Мхитар Айрапетян.
Премьер-министр отметил, что встреча проходит по случаю присвоения Тиграну Измирляну звания Национального героя Республики Армения. «Для нас это действительно очень важное событие, это выражение нашей благодарности за ту деятельность, которую Ваша семья осуществляла и осуществляет в нашей стране. Мы надеемся, что сотрудничество, которое нам удалось наладить между правительством и фондом «Измирлян», будет продолжительным», - отметил премьер-министр Пашинян.
Саргис Измирлян поблагодарил за прием и отметил: «Честь, которую вы оказали моему отцу, бесценна. Все, что он делал в Армении на протяжении десятилетий, он делал для народа Армении, а не с целью получить почет и похвалу. На самом деле мы не хотим, чтобы люди знали, что мы делаем, мы делаем это для людей, а не для себя. Мы рады быть здесь, в Армении».
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с деятельностью и программами фонда «Измирлян» в Армении.