Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Մարտին Վասալի գլխավորած պատվիրակությանը
Սփյուռքի գլխավոր գործերի հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Հայաստան ժամանած Ֆրանսիայի Բուշ դյու-Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահ Մարտին Վասալի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում ընդգրկված են եղել Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր Դիդիե Պարակյանը, Սեն-Միտր-Լե-Ռեմպարտսի քաղաքապետ Վանսանթ Գոյետը, Լե Տոլոնեի քաղաքապետ Վանսանթ Լանգիլը, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի հարավային տարածաշրջանի համանախագահ Ժուլիեն Տիգրան Հարունյանը, ՖՀԿՀԽ հարավային տարածաշրջանի համանախագահ, ՀԲԸՄ Մարսելի մասնաճյուղի ղեկավար, Ֆրանսիայի Հարավային ռեգիոնալ խորհրդի անդամ Օրոր Բրունան, Ֆրանսիայի Հայ Առաքելական եկեղեցու թեմական խորհրդի ատենապետ Ժիլբեր Դերդերյանը, «Ակցիա Առողջություն Հայաստան-Ֆրանսիա» կազմակերպության նախագահ Ավետիս Մատիկյանը, Ֆրանսահայ երիտասարդական միությունը (ԺԱՖ) նախագահ Լևոն Խոզյանը, «Բարձունք 5165» ֆրանսահայ բարեգործական հասարակական կազմակերպության նախագահ Լուսինե Մելիքյանը և ԺԱՖ միության խորհրդի անդամ, Ֆրանս-հայկական առևտրաարդյունաբերական պալատի խորհրդի անդամ, Մարսելի նախկին ռազմիկների միության ատենապետ Սիմոն Ազիլազեանը:
Հանդիպմանը ներկա են գտնվել նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին և Մարսելում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արա Մկրտչյանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ Գլխավոր հանձնակատարը մեծապես կարևորել է այս պատասխանատու ժամանակահատվածում հայ-ֆրանսիական բազմակողմ կապերի զարգացումն ու անդրադարձել Բուշ դյու-Ռոն դեպարտամենտի հայ համայնքի հետ ակտիվ համագործակցությանը։ Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում անդրադարձել է այս տարի Ֆրանսիա կատարած իր այցին, նշել, որ Ֆրանսիայի հայ համայնքն աչքի է ընկնում Հայաստանին և Ֆրանսիային անմնացորդ նվիրվածությամբ:
«Ֆրանսիայի հայ համայնքը մեծ դերակատարում ունի երկու երկրների միջև կապերի ամրապնդման գործում: Այդ առաքելության մեջ անգնահատելի է նաև Ձեր դերակատարումը, տիկի՛ն Վասալ: Վստահ եմ, որ Ձեր գլխավորած պատվիրակության այցը նոր ծրագերի և համագործակցության սկիզբ կդառնա Հայաստանի և Ֆրանսիայի ռեգիոնների միջև», - նշել է Զարեհ Սինանյանը։
Բուշ դյու-Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահ Մարտին Վասալն իր խոսքում անդրադարձել է պատվիրակության այցի նպատակներին և Երևանում կայացած բարձրաստիճան հանդիպումներին՝ վստահություն հայտնելով, որ այցը կնպաստի հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության առավել խորացմանը։ Նա ընդգծել է նաև ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ ձևավորված գործուն համագործակցության կարևորությունն ու հետագա ընդլայնման հնարավորությունները։
«Մենք այստեղ ենք ընդգրկուն պատվիրակությամբ՝ նպատակ ունենալով Հայաստանի հետ հարաբերությունները բարձրացնել նոր մակարդակի։ Բուշ դյու-Ռոն դեպարտամենտը՝ ի դեմս մեզ՝ մասնավոր ոլորտի և հայ համայնքային կառույցների, մեծապես հետաքրքրված է Հայաստանի հետ տնտեսական, ներդրումային, հումանիտար և հասարակական կապերի զարգացմամբ», - ընդգծել է դեպարտամենտի խորհրդի նախագահը։
Հանդիպման մասնակիցներն առանձին ներկայացրել են Հայաստանին առնչվող նախաձեռնությունները, քննարկել առկա հնարավորություններն ու նոր ձևաչափերում համագործակցության ուղղությունները։ Ուշադրության կենտրոնում են եղել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրների լուծմանն ուղղված աշխատանքները: Անդրադարձ է կատարվել նաև առողջապահության, սոցիալ-տնտեսական և հումանիտար ոլորտների նախաձեռնություններին։

Заре Синанян принял делегацию во главе с Мартиной Вассал
Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян принял прибывшую в Армению делегацию во главе с председателем совета французского департамента Буш-дю-Рон Мартиной Вассал. В состав делегации вошли депутат французского парламента Дидье Паракян, мэр Сен-Митр-ле-Рампар Венсан Гойе, мэр Ле-Толоне Венсан Лангиль, сопредседатель южного региона Координационного совета армянских организаций Франции (CCAF) Жюльен Тигран Арунян, сопредседатель южного региона CCAF и руководитель Марсельского отделения AGBU, член Южного регионального совета Франции Аврора Брюна, председатель епархиального совета Армянской Апостольской церкви Франции Жильбер Дердерян, президент «Action Santé Arménie France» Аветис Матикян, президент Союза армянской молодежи Франции (JAF) Левон Хозян, президент французско-армянской благотворительной организации «Бардзунк-5165» Лусине Меликян и член правления JAF и Франко-армянской торговой палаты Симон Азилазян, который также является председателем Союза бывших армянских воинов Марселя. На встрече также присутствовали посол Франции в Армении Оливье Декотиньи и генеральный консул РА в Марселе Ара Мкртчян.
Приветствуя гостей, главный уполномоченный подчеркнул важность развития армяно-французских многосторонних отношений и коснулся вопросов активного сотрудничества с армянской общиной департамента Буш-дю-Рон. В своей речи Заре Синанян коснулся недавнего визита во Францию и отметил, что армянская община Франции отличается своей безусловной преданностью Армении и Франции.
«Армянская община Франции играет большую роль в укреплении связей между двумя странами. Ваша роль в этой миссии также неоценима, г-жа Вассал. Уверен, что визит возглавляемой Вами делегации станет началом новых проектов и сотрудничества между регионами Армении и Франции», - сказал Заре Синанян.
В своем выступлении председатель правления департамента Буш-дю-Рон Мартина Вассал коснулась целей визита делегации и состоявшихся в Ереване встреч на высоком уровне, выразив уверенность, что визит будет способствовать дальнейшему углублению армяно-французского децентрализованного сотрудничества. Она также подчеркнула важность взаимодействия с Аппаратом главного уполномоченного по делам диаспоры РА и коснулась возможностей его дальнейшего расширения.
«Мы находимся здесь большой делегацией с целью поднять отношения с Арменией на новый уровень. Департамент Буш-дю-Рон, представители частного сектора и армянских общественных структур нашего региона весьма заинтересованы в развитии экономических, инвестиционных, гуманитарных и общественных связей с Арменией», - подчеркнула Мартина Вассал.
Участники встречи отдельно представили инициативы, связанные с Арменией, обсудили существующие возможности и направления сотрудничества в новых форматах. В центре внимания оказалась работа, направленная на решение гуманитарных проблем насильственно перемещенных людей из Нагорного Карабаха. Также были затронуты инициативы в сфере здравоохранения и социально-экономической направленности.