Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանին
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին։
Ողջունելով ԱՄՆ դեսպանին՝ Գլխավոր հանձնակատարը կարևորել է հայ-ամերիկյան օրակարգի շրջանակներում գրասենյակի և ԱՄՆ դեսպանության միջև արդյունավետ համագործակցության շարունակականությունը։
«Հայկական սփյուռքի ամենամեծ համայնքներից մեկը ձևավորել է հենց Միացյալ Նահանգներում: Նրանք մեծապես ներգրավված են երկրի բոլոր ոլորտներում, կապված են Հայաստանին, ակտիվորեն մասնակցում են մեր գրասենյակի ծրագրերին: Ուրախությամբ պետք է նշեմ նաև, որ գրասենյակն իր հիմնադրումից ի վեր սերտ համագործակցություն է հաստատել ԱՄՆ դեսպանության հետ և վստահ եմ, որ այդ համագործակցությունը հետագայում ևս արդյունավետորեն կշարունակվի», - ընդգծել է Զարեհ Սինանյանը։
Հանդիպման ընթացքում գլխավոր հանձնակատարը խոսել է գրասենյակի ծրագրերի, հայ համայնքների հետ իրականացվող աշխատանքների, Հայրենադարձության և ինետգրման կենտրոնի մասին։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ՝ հայ-ամերիկյան երկկողմ օրակարգի և ԱՄՆ-ի հայ համայնքի հետ համագործակցության ընդգրկուն թեմաների վերաբերյալ։
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել նոր նախաձեռնությունների քննարկման նպատակով հետագա շփումների վերաբերյալ։

Главный уполномоченный встретился с послом США в Армении
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла США в Республике Армения Кристину Квин.
Приветствуя посла США, главный уполномоченный подчеркнул продолжающееся продуктивное сотрудничество между Офисом и посольством США в рамках армяно-американской повестки дня.
«В США сформировалась одна из крупнейших общин армянской диаспоры. Она активно задействована во всех отраслях страны, связана с Арменией, активно участвует в программах нашего Офиса. Должен также отметить, что с момента создания наш Офис наладил тесное сотрудничество с посольством США, и я уверен, что оно будет эффективно продолжаться и в дальнейшем», - подчеркнул Заре Синанян.
В ходе встречи главный уполномоченный рассказал о программах Офиса, работах, проводимых с армянскими общинами и Центре репатриации и интеграции.
В ходе беседы был обсужден широкий спектр вопросов, касающихся армяно-американской двусторонней повестки дня, а также комплексные темы сотрудничества с армянской общиной США.
Стороны договорились поддерживать регулярное общение с целью обсуждения новых инициатив и дальнейшего расширения сотрудничества.