Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանին
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին։
Ողջունելով ԱՄՆ դեսպանին՝ Գլխավոր հանձնակատարը կարևորել է հայ-ամերիկյան օրակարգի շրջանակներում գրասենյակի և ԱՄՆ դեսպանության միջև արդյունավետ համագործակցության շարունակականությունը։
«Հայկական սփյուռքի ամենամեծ համայնքներից մեկը ձևավորել է հենց Միացյալ Նահանգներում: Նրանք մեծապես ներգրավված են երկրի բոլոր ոլորտներում, կապված են Հայաստանին, ակտիվորեն մասնակցում են մեր գրասենյակի ծրագրերին: Ուրախությամբ պետք է նշեմ նաև, որ գրասենյակն իր հիմնադրումից ի վեր սերտ համագործակցություն է հաստատել ԱՄՆ դեսպանության հետ և վստահ եմ, որ այդ համագործակցությունը հետագայում ևս արդյունավետորեն կշարունակվի», - ընդգծել է Զարեհ Սինանյանը։
Հանդիպման ընթացքում գլխավոր հանձնակատարը խոսել է գրասենյակի ծրագրերի, հայ համայնքների հետ իրականացվող աշխատանքների, Հայրենադարձության և ինետգրման կենտրոնի մասին։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ՝ հայ-ամերիկյան երկկողմ օրակարգի և ԱՄՆ-ի հայ համայնքի հետ համագործակցության ընդգրկուն թեմաների վերաբերյալ։
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել նոր նախաձեռնությունների քննարկման նպատակով հետագա շփումների վերաբերյալ։

High Commissioner Meets with U.S. Ambassador to Armenia
Zareh Sinanyan, the High Commissioner for Diaspora Affairs, received Kristina Kvien, the United States Ambassador to the Republic of Armenia.
The High Commissioner underscored the ongoing productive collaboration between the Office and the U.S. Embassy concerning Armenian-American priorities.
"One of the largest communities of the Armenian Diaspora has formed in the United States. They are extensively engaged in all sectors of the country, are connected to Armenia, actively participate in the programs of our Office. I should also note with pleasure that since its establishment, the Office has established close cooperation with the U.S. Embassy, and I am sure that this cooperation will continue effectively in the future," emphasized Zareh Sinanyan.
During the meeting, Zareh Sinanyan briefed the U.S. Ambassador on the Office's programs, initiatives with Armenian communities, and the Repatriation and Integration Center's activities.
The interlocutors delved into a broad spectrum of topics concerning the Armenian-American bilateral agenda and collaboration with the Armenian community in the USA.
Both parties agreed to maintain regular communication to explore new initiatives and further enhance cooperation.