FrontEx-ի և Եգիպտոսի պատվիրակություններն այցելել են Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոն
Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոն այցելել են ԵՄ սահմանային և առափնյա պահպանության գործակալության (Frontex) և Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության պատվիրակությունները:
Պատվիրակությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Մուշեղ Ղուկասյանը։
Հանդիպման շրջանակներում հյուրերին ներկայացվել են Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի գործունեության ուղղությունները, ծրագրերն ու միջոցառումները, անցկացվել է նաև շրջայց:
Եգիպտոսից ժամանած պատվիրակությունը, մասնավորապես, հետաքրքրվել է կենտրոնի փորձով՝ սեփական երկրում կիրառելու նպատակով։

FrontEX and Egypt’s Delegations Visit Repatriation and Integration Center in Armenia
Representatives from the European Border and Coast Guard Agency (Frontex) and delegates from the Arab Republic of Egypt visited Armenia's Repatriation and Integration Center.
The delegations were received by Mushegh Ghukasyan, the Chief of Staff at the RA Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs.
The meeting mainly focused on acquainting the delegation members with the Center's wide range of programs, events, and initiatives.
Furthermore, the Egyptian delegation expressed a vested interest in leveraging insights from the Center's experiences to replicate similar strategies in their own country.