Վարչապետին է ներկայացվել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի 2023 թ. գործունեության հաշվետվություն
16 Մայիսի 2024
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակ՝ քննարկելու վերջինիս 2023 թվականի գործունեության հաշվետվությունը։
Սփյուռք գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է հաշվետու ժամանակաշրջանում իրականացված միջոցառումները: Զեկուցվել է, որ 2023 թ. հունիսի 1-ից գրասենյակը գործարկել է Հայրենադարձության և ինտեգրման առաջին կենտրոնը: Կենտրոնը հայրենադարձներին տրամադրում է անհատական ու խմբային խորհրդատվական ծառայությունների լայն շրջանակ, իրականացնում է հայրենադարձների ինտեգրմանն ուղղված միջոցառումներ: Հայրենադարձության և ինտեգրման հարցերով ընդունվել և ընթացք է տրվել 3 617 դիմումի, 340 հայրենադարձների համար կազմակերպվել են 13 օնլայն ու օֆլայն խորհրդատվական հավաք-հանդիպումներ, 413 հայրենադարձ մասնակցել է հայոց լեզվի, ինտեգրման ու վերապատրաստման անվճար դասընթացների, 81 սիրիահայեր պետպատվերի շրջանակներում օգտվել են առողջապահական ծառայություններից:
Վարչապետը հետաքրքրվել է Հայրենադարձության կենտրոնի գործունեությամբ և դրա արդյունավետությամբ: Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ կենտրոնը համապարփակ ծառայություններ է մատուցում հայրենադարձներին՝ տարբեր խնդիրները լուծելու նպատակով, այդ թվում՝ երեխաների համար դպրոց, մանկապարտեզ գտնելու, աշխատանքի տեղավորման, քաղաքացիության, մաքսային հարցերի հետ կապված:
Նշվել է, որ «Հայրենադարձության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը շրջանառվել է պետական կառավարման համակարգի մարմիններում և այն պատրաստ է ԱԺ ներկայացման: Այս առումով Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ օրենքը պետք է հաշվի առնի հայրենադարձների գործնական խնդիրներն ու առկա ողջ տեղեկատվությունը: Միաժամանակ, վարչապետը նկատել է, որ Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնը նաև տեղեկատվական բազա ստեղծելու կոնկրետ մեխանիզմ է:
Սփյուռքի ներուժի համախմբման, հայրենիքում սփյուռքի ներգրավվածության ակտիվացման և հայկական շահերի պաշտպանության նպատակով գրասենյակը կազմակերպել է Ազգային երիտասարդական համաժողովը և Հայ իրավաբանների համագումարը, որոնց մասնակցել է 600-ից ավելի երիտասարդ 50 երկրից, 250 հայ իրավաբան 30 երկրից և 150 բանախոս 15 երկրից: Վարչապետը հետաքրքրվել է, թե օրինակ Ազգային երիտասարդական համաժողովի առաջ գործնական ի՞նչ է դրվել: Ի պատասխան նշվել է, որ դրա նպատակն է երիտասարդներին կապել Հայաստանի, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ: Զարեհ Սինանյանի խոսքով՝ երիտասարդների համար ներդրում անելով՝ ապահովվում է շարունակականություն բոլոր ծրագրերի համար: «Միևնույն ժամանակ երիտասարդների հետ ստեղծում ենք երկարաժամկետ հարաբերություններ»,- ասել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հիմնական խնդիրն է մարդկանց հետ կապը պահպանել, փոխգործակցություն ապահովելը: Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ համաժողովի օրակարգը մշակվում է մասնակիցների հետ:
Վարչապետին են ներկայացվել նաև գրասենյակի ընթացիկ ծրագրերը: Սփյուռքահայ մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրի շրջանակում 2022-2023 թթ.-ին 50 սփյուռքահայ մասնագետ աշխատել է ՀՀ պետական կառավարման համակարգի 23 կառույցներում: Միջոցառման մասնակիցների 72 տոկոսը հայրենադարձվել է՝ մշտական աշխատանքի անցնելով պետական կառույցներում և մասնավոր հատվածում: Միջոցառման մասնակիցների կողմից մշակվել են 10 նոր ծրագիր՝ միտված Հայաստանի Հանրապետության առանձին ոլորտների զարգացմանը՝ նորագույն տեխնոլոգիաների, մշակույթի, էկոնոմիկայի, սպառողների իրավունքների պաշտպանության, մարդկային ռեսուրսների կառավարման և այլ ուղղություններով:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադառնալով «իԳործ» ծրագրին՝ հետաքրքրվել է դրա արդյունավետությամբ և կարևորությամբ: «Մենք ամեն տարի ունենում ենք մոտ 350 դիմորդ 50 տեղի համար: Ամենակարևորն այն է, որ ունեցել ենք որակյալ մասնագետների ներգրավման աճ: Կան նախարարություններ, որոնք շատ են կապված ծրագրի հետ, նրանք մեծամասամբ «իԳործ»-ն ընկալում են որպես հավելյալ ռեսուրս»,- ասել է Զարեհ Սինանյանը:
Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի հետ համագործակցության արդյունքում՝ 2022-2023 թթ. ծրագրի 15 մասնակից հնարավորություն է ունեցել շարունակել աշխատանքը ևս մեկ տարով: Նույն հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ ծրագիրը ներդրվել է նաև Շիրակի մարզում: 2023-2024 թթ.-ին ծրագրի շրջանակներում ՀՀ պետական կառավարման համակարգի 19 կառույցներում ներգրավվել է 50 սփյուռքահայ բարձրակարգ մասնագետ:
«Քայլ դեպի տուն» ծրագրի շրջանակներում 13-18 տարեկան սփյուռքահայ 600 պատանիների համար կազմակերպվել է 13-օրյա ճամբարային ծրագիր, հայոց լեզվի դասընթացներ, հայրենագիտության դասեր, մշակութային միջոցառումներ, այցեր և այլն: Ճամբարային ծրագիրն իրականացվել է Բյուրականում:
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի շրջանակում 2022-2023 թթ.-ի միջոցառմանը մասնակցել են 20 երիտասարդ 12 երկրից: Նրանք իրականացրել են համայնքային և հայրենադարձությանը վերաբերող շուրջ 100 իրազեկման հանդիպումներ և միջոցառումներ, 20 փորձի փոխանակման ծրագրեր, 40 մեդիա հրապարակումներ և այլ աշխատանքներ: 2023-2024 թթ. միջոցառմանը մասնակցում է 18 սփյուռքահայ երիտասարդ աշխարհի 8 երկրից: Նրանց կողմից կատարված աշխատանքները կամփոփվեն 2024 թ. օգոստոսին:
Նշվել է նաև, որ 2023-ին առաջին անգամ մեկնարկել է «ԴիասՊրո» մասնագիտական կամավորական ծրագիրը: Ծրագրի առաջին փուլն իրականացվում է առողջապահության, սոցիալական, մարդու իրավունքների պաշտպանության, էկոնոմիկայի և զբոսաշրջության ոլորտներում: Ծրագրի շրջանակներում հարցազրույցներ են իրականացվել ՀՀ մարզերի և Երևանի տեղական կառավարման տարբեր օղակների միջև։ 40 մասնակից անցել է վերջնական ընտրությունը՝ սկսելով կամավորական աշխատանքը։
Կարևորվել է սփյուռքի գործերի հանձնակատարների ինստիտուտի ընդլայնման գործընթացը: Սփյուռքի գործերի հանձնակատարներ են նշանակվել Լեհաստանում, Նիդերլանդներում, Իտալիայում, Սլովակիայում, Դանիայում և Գերմանիայում: Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ արդեն իսկ նշանակված հանձնակատարները համայնքում կշիռ ունեցող անձինք են, ովքեր ցանկություն և կարողություն ունեն լինել պետության ներկայացուցիչը համայնքում: Այս առումով, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ սրանով հնարավորություն է ստեղծվում, որպեսզի սփյուռքի համայնքները կառավարության հետ առնչվելու ցանց ունենան:
Մշակվել է «Սփյուռքից բարեգործական ծրագրերի իրականացմանն աջակցություն» ծրագիրը, որի շրջանակում հանձնակատարի գրասենյակն ունի ուղղորդման դեր: Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ծրագրերի արդյունավետ ու նպատակային ուղղորդումը՝ համայնքների և կառավարության հետ համագործակցությամբ սուբվենցիոն ծրագրերով դրանք կյանքի կոչելու առումով: Վարչապետը կարևորել է ծրագրերի համակարգումը և նշել, որ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը պետք է այդ գործընթացում լինի հաբ՝ կազմակերպությունների, կառավարության և տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջև:
Սփյուռքի մարդկային ներուժի վերհանման, դրա քարտեզագրման և տեղեկատվական բազայի ստեղծման ուղղությամբ 2023-ին հավաքագրվել է 25,000 սփյուռքահայ անհատի վերաբերյալ տեղեկատվություն, ինչպես նաև լրամշակվել է 2021-ին հավաքագրված 50,000 անհատի վերաբերյալ տեղեկատվությունը: Տեղեկատվական բազայում, ընդհանուր առմամբ, առկա է 100 հազար սփյուռքահայ անհատի վերաբերյալ տեղեկատվություն, որը ենթարկվում է շարունակական թարմացման:
Շարունակվել են սփյուռքի համայնքների ուսումնասիրությունների իրականացումը, տեղի են ունեցել այցելություններ 13 երկրների հայ համայնքներ, որոնց ընթացքում կայացել են 178 հանդիպումներ:
Տեղեկացվել է, որ մշակվել է «Հայաստան-Սփյուռք գործակցության 2024-2038 ռազմավարության նախագիծը:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Սփյուռքի համայնքներում հայկական դպրոցների գործունեությանը: Նշվել է, որ ընդհանուր առմամբ գործում է ավելի քան 800 դպրոց, որտեղ ուսում է ստանում 90 հազարից ավելի աշակերտ: Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է հայկական դպրոցներին աջակցության ցուցաբերումը, այդ թվում՝ անհրաժեշտ դասագրքերով ապահովմամբ:

Премьер-министру был представлен Отчет о деятельности Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры 2023 год
16 Мая 2024
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Офис главного уполномоченного по делам диаспоры целью обсуждения доклада о деятельности за 2023 год.
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян представил мероприятия, реализованные за отчетный период. Сообщалось, что c 1 июня 2023 года в Офисе заработал первый Центр репатриации и интеграции. Центр оказывает широкий спектр индивидуальных и групповых консультативных услуг репатриантам, реализует меры, направленные на интеграцию репатриантов. По вопросам репатриации и интеграции было получено и обработано 3617 заявлений, для 340 репатриантов организовано 13 онлайн- и офлайн-консультаций, 413 репатриантов приняли участие в бесплатных курсах армянского языка, интеграции, 81 сирийских армян воспользовались медицинскими услугами в рамках государственного заказа.
Премьер-министра интересовала деятельность центра репатриации и его эффективность. Заре Синанян отметил, что Центр оказывает комплексные услуги репатриантам с целью решения различных проблем, в том числе поиска школы и детского сада для детей, трудоустройства, гражданства, таможенных вопросов.
Было отмечено, что проект закона РА «О репатриации» распространен в органах системы государственного управления и готов к представлению в Национальное Собрание. В связи с этим Никол Пашинян отметил, что закон должен учитывать практические проблемы репатриантов и всю имеющуюся информацию. При этом премьер-министр отметил, что Центр репатриации и интеграции также является конкретным механизмом создания информационной базы.
В целях консолидации потенциала диаспоры, активизации участия диаспоры на родине и защиты интересов Армении Офис организовал Национальный молодежный форум и Армянскую ассамблею юристов, в которых приняли участие более 600 молодых людей из 50 стран мира. 250 армянских юристов из 30 стран и 150 спикеров из 15 стран. Премьер-министр поинтересовался, например, что было реализовано на практике перед Национальным молодежным форумом. В ответ было отмечено, что его цель – связать молодежь с офисом главного уполномоченного по делам диаспоры в Армении. По словам Заре Синаняна, путем инвестирования в молодежь обеспечивается преемственность всех программ. «При этом мы создаем долгосрочные отношения с молодежью», - сказал главный уполномоченный по делам диаспоры.
Никол Пашинян отметил, что главная задача – поддерживать контакт с людьми, обеспечивать сотрудничество. Заре Синанян отметил, что с участниками обсуждается повестка предстоящего саммита.
Премьер-министру также были представлены текущие программы Офиса. В 2022-2023 годах 50 специалистов армянской диаспоры работали в 23 структурах системы государственного управления РА в рамках программы «iGorts» по привлечению специалистов армянской диаспоры. 72% участников программы репатриировались, получив постоянную работу в государственных учреждениях и частном секторе. Участники разработали 10 новых программ, направленных на развитие отдельных отраслей Республики Армения в сферах новейших технологий, культуры, экономики, защиты прав потребителей, управления человеческими ресурсами и других направлений.
Касаясь программы «iGorts», премьер-министр Никол Пашинян поинтересовался ее эффективностью и важностью. «Ежегодно мы имеем около 350 претендентов на 50 мест. Самое главное, у нас увеличился рост квалифицированных специалистов. Есть министерства, которые очень связаны с программой, они в основном воспринимают «iGorts» как дополнительный ресурс», - сказал Заре Синанян.
В результате сотрудничества с Фондом семьи Г. Овнанян в 2022-2023 гг. 15 участников программы получили возможность продолжить работу еще год. В сотрудничестве с этим же фондом программа была реализована и в Ширакской области. В 2023-2024 годах в рамках программы в 19 структурах системы государственного управления РА были привлечены 50 высококвалифицированных специалистов из армянской диаспоры.
В рамках программы «Шаг к дому» для 600 молодых людей из армянской диаспоры в возрасте 13-18 лет были организованы 13-дневная лагерная программа, курсы армянского языка, курсы страноведения, культурные мероприятия, визиты и т.д. Программа лагеря была реализована в Бюракане.
В период 2022-2023 годов в программе «Молодой посол диаспоры» приняли участие 20 молодых людей из 12 стран. Они провели около 100 встреч и мероприятий по повышению осведомленности общественности и репатриации, 20 программ по обмену опытом, 40 публикаций в средствах массовой информации и другие мероприятия. В период 2023-2024 годов в программе приняли участие 18 молодых армян диаспоры из 8 стран. Итоги их работы будут подведены в августе 2024 года.
Также было отмечено, что в 2023 году впервые стартовала профессиональная волонтерская программа «ДиасПро». Первый этап программы реализуется в сферах здравоохранения, социальной защиты, защиты прав человека, экономики и туризма. В рамках программы были проведены интервью между регионами РА и различными органами местного самоуправления Еревана. 40 участников прошли финальный отбор, приступив к волонтерской деятельности.
Особое внимание было уделено процессу расширения Института уполномоченных по делам диаспоры: уполномоченные по делам диаспоры назначены в Польше, Нидерландах, Италии, Словакии, Дании и Германии. По словам Заре Синаняна, назначенные уполномоченные являются люди, обладающие значительным влиянием в обществе, обладающие желанием и способностью представлять государство в обществе. В ответ Никол Пашинян отметил, что это дае возможность общинам диаспоры иметь сеть взаимодействия с правительством.
Разработана «Поддержка реализации благотворительных проектов со стороны диаспоры», руководящую роль играет Офис главного уполномоченного по делам диаспоры. Премьер-министр Пашинян подчеркнул эффективный и адресный характер этих проектов, особенно с точки зрения их реализации посредством программ субсидирования в сотрудничестве с общинами и правительством. Он также отметил необходимость координации программ, заявив, что Офис главного уполномоченного по делам диаспоры должен служить центральным узлом, облегчающим общение между организациями, правительством и органами местного самоуправления.
В целях картирования человеческого потенциала диаспоры и создания информационной базы в 2023 году была собрана информация о 25 000 армянах диаспоры, а в 2021 году обновлена информация о 50 000 человек. В целом информационная база содержит информацию о 100 тысячах армян диаспоры, которая постоянно обновляется.
Продолжены исследования общин диаспоры, осуществлены визиты в армянские общины 13 стран, в ходе которых проведено 178 встреч.
Было сообщено, что разработан «Стратегический проект сотрудничества Армения-Диаспора на 2024-2038 годы».
В ходе беседы также обсуждалась деятельность армянских школ в общинах диаспоры. Было отмечено, что всего действует более 800 школ, в которых учатся более 90 тысяч учащихся. Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность оказания поддержки армянским школам, в том числе обеспечения необходимыми учебниками.