Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի համաժողովի բացմանը
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Երևանում մասնակցել է Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի (AIWA) 9֊րդ համաժողովի բացման արարողությանը: Համաժողովին մասնակցում են ավելի քան 250 հայուհիներ ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Միացյալ Թագավորությունից, Շվեյցարիայից, Լիբանանից, Քուվեյթից, Ռուսաստանից, Վրաստանից և Հայաստանից։
«Հայ կանայք առանցքային դեր են ունեցել մեր ազգի պատմության մեջ։ Նրանք եղել և մնում են մեր ընտանիքների, մեր համայնքների ողնաշարը և սփյուռքում մեր մշակույթի պահպանման շարժիչ ուժը: Դուք մեր օջախի պահապաններն եք և մեր ժողովրդի լուսավոր ապագայի ճարտարապետները։
Այս տարի լրանում է Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի հիմնադրման 34-ամյակը: Հիմնադիր կանայք քաջ գիտակցել են անհերքելի և ակնհայտ այն փաստը, որ հայ կինը ողջ աշխարհում կենսական դեր է խաղում իր համայնքում, և անհրաժեշտ է օգնելը նրան զարգանալ և ծաղկել, որոշիչ և դրական ազդեցություն ունենալ մեր հասարակության վրա: Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի համար պատիվ է սերտորեն գործակցել AIWA-ի հետ»,- համաժողովի բացման խոսքում նշել է Զարեհ Սինանյանը:
Բացմանը ելույթներով հանդես են եկել նաև ասոցիացիայի նախագահ Սիլվա Խաչիկեանը, փոխնախագահ Զելա Աստարճեանը և խորհրդի անդամ Ալիս Պետրոսեանը: Նրանք ընդգծել են, որ այս համաժողովի առաջնահերթ նպատակն է համախմբել հայ կանանց՝ կենտրոնանալով Հայաստանի վրա, ներգրավվելով տարբեր ոլորտներում դրական փոփոխություններ բերող կազմակերպությունների, որոնց գործունեությունը առնչվում է կանանց կրթությանը, տնտեսական իրավիճակին, անվտանգությանը, առողջապահությանը, սոցիալական բարեկեցությանը, իրավունքներին, տեխնոլոգիաներին և ձեռներեցությանը:
Համաժողովին որպես բանախոս ներգրավված են Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, մարդու իրավունքների միջազգային իրավաբան Շեյլա Փայլանը, Համաշխարհային բանկի ավագ տնտեսագետ Լեա Հակիմը, ԱրմԱս ընկերության տնօրեն Վիկտորյա Ասլանյանը, ՄԱԿ-ի կանանց միջնորդության խորհրդական Կարմա Էքմեքջը և ներկայացուցիչներ Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնից, FAST հիմնադրամից, COAF-ից, Հայ կրթական հիմնադրամից, FemInno-ից և Picsart-ից:
Համաժողովն ընդգրկում է սիմպոզիում, կլոր սեղան-քննարկումների շարք Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում, այցելություն Դիլիջան, հանդիպումներ գործընկեր կառույցների հետ:

Zareh Sinanyan Takes Part in the Opening of AIWA’s Conference
High Commissioner Zareh Sinanyan participated in the opening ceremony of the 9th Symposium of the Armenian International Women's Association (AIWA) in Yerevan. More than 250 Armenian women from the USA, Canada, the United Kingdom, Switzerland, Lebanon, Kuwait, Russia, Georgia and Armenia are participating in the conference.
«For generations, Armenian women have played a pivotal role in our nation's story. They were and remain the backbone of our families, our communities and the driving force behind the preservation of our culture in the Diaspora. You are the keepers of our hearth and the architects of the brighter future for our people. This year marks the 34th anniversary of AIWA's founding by three highly accomplished Armenian women. They recognized the undeniable and self-evident fact that Armenian women around the world play a vital role in their communities and that helping them grow and flourish would have a broad and positive impact on our society at large. The Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs is honored to have AIWA as our partner», - said Zareh Sinanyan.
President of the association Silva Katchiguian, Vice President Zela Astarjian and member of the board Alice Petrossian also made speeches at the opening. They emphasized that the primary goal of this conference is to bring together Armenian women, focusing on Armenia, engaging in organizations that bring positive changes in various fields, whose activities are related to women's education, economic situation, security, health care, social welfare, rights, technology and entrepreneurship.
RA Minister of Health Anahit Avanesyan, Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan, Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, international human rights lawyer Sheila Paylan, World Bank Senior Economist Léa Hakim, Director of ArmAs Company Victoria Aslanian, Mediation Adviser with the UN Women Karma Ekmekji and representatives from the Tumo Center for Creative Technologies, FAST Foundation, COAF, Armenian Education Foundation, FemInno and Picsart are involved as speakers at the conference.
The conference includes a symposium, a series of round table discussions at the American University of Armenia, a visit to Dilijan, and meetings with partner structures.