Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի համաժողովի բացմանը
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Երևանում մասնակցել է Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի (AIWA) 9֊րդ համաժողովի բացման արարողությանը: Համաժողովին մասնակցում են ավելի քան 250 հայուհիներ ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Միացյալ Թագավորությունից, Շվեյցարիայից, Լիբանանից, Քուվեյթից, Ռուսաստանից, Վրաստանից և Հայաստանից։
«Հայ կանայք առանցքային դեր են ունեցել մեր ազգի պատմության մեջ։ Նրանք եղել և մնում են մեր ընտանիքների, մեր համայնքների ողնաշարը և սփյուռքում մեր մշակույթի պահպանման շարժիչ ուժը: Դուք մեր օջախի պահապաններն եք և մեր ժողովրդի լուսավոր ապագայի ճարտարապետները։
Այս տարի լրանում է Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի հիմնադրման 34-ամյակը: Հիմնադիր կանայք քաջ գիտակցել են անհերքելի և ակնհայտ այն փաստը, որ հայ կինը ողջ աշխարհում կենսական դեր է խաղում իր համայնքում, և անհրաժեշտ է օգնելը նրան զարգանալ և ծաղկել, որոշիչ և դրական ազդեցություն ունենալ մեր հասարակության վրա: Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի համար պատիվ է սերտորեն գործակցել AIWA-ի հետ»,- համաժողովի բացման խոսքում նշել է Զարեհ Սինանյանը:
Բացմանը ելույթներով հանդես են եկել նաև ասոցիացիայի նախագահ Սիլվա Խաչիկեանը, փոխնախագահ Զելա Աստարճեանը և խորհրդի անդամ Ալիս Պետրոսեանը: Նրանք ընդգծել են, որ այս համաժողովի առաջնահերթ նպատակն է համախմբել հայ կանանց՝ կենտրոնանալով Հայաստանի վրա, ներգրավվելով տարբեր ոլորտներում դրական փոփոխություններ բերող կազմակերպությունների, որոնց գործունեությունը առնչվում է կանանց կրթությանը, տնտեսական իրավիճակին, անվտանգությանը, առողջապահությանը, սոցիալական բարեկեցությանը, իրավունքներին, տեխնոլոգիաներին և ձեռներեցությանը:
Համաժողովին որպես բանախոս ներգրավված են Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, մարդու իրավունքների միջազգային իրավաբան Շեյլա Փայլանը, Համաշխարհային բանկի ավագ տնտեսագետ Լեա Հակիմը, ԱրմԱս ընկերության տնօրեն Վիկտորյա Ասլանյանը, ՄԱԿ-ի կանանց միջնորդության խորհրդական Կարմա Էքմեքջը և ներկայացուցիչներ Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնից, FAST հիմնադրամից, COAF-ից, Հայ կրթական հիմնադրամից, FemInno-ից և Picsart-ից:
Համաժողովն ընդգրկում է սիմպոզիում, կլոր սեղան-քննարկումների շարք Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում, այցելություն Դիլիջան, հանդիպումներ գործընկեր կառույցների հետ:

Заре Синанян принял участие в открытии симпозиума Международной ассоциации армянских женщин
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян принял участие в церемонии открытия 9-го симпозиума Международной ассоциации армянских женщин (AIWA) в Ереване. В мероприятии принимают участие более 250 армянских женщин из США, Канады, Великобритании, Швейцарии, Ливана, Кувейта, России, Грузии и Армении.
«Армянские женщины сыграли ключевую роль в истории нашего народа. Они были и остаются основой наших семей, наших общин и движущей силой сохранения нашей культуры в диаспоре. Вы – хранители нашего очага и творцы светлого будущего нашего народа.
В этом году исполняется 34 года со дня основания Международной ассоциации армянских женщин. Женщины-основательницы прекрасно осознавали тот неоспоримый и очевидный факт, что армянская женщина играет жизненно важную роль в своей общине во всем мире, и необходимо помогать ей развиваться и процветать, оказывать решающее и положительное влияние на наше общество. Для Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры большая честь тесно сотрудничать с AIWA», - сказал Заре Синанян во вступительной речи.
На открытии также выступили президент ассоциации Сильва Хачикян, вице-президент Зела Астарджян и член правления Алис Петросян. Они подчеркнули, что основной целью этой конференции является объединение армянских женщин, уделяя особое внимание Армении, участвуя в организациях, приносящих позитивные изменения в различных областях, чья деятельность связана с образованием женщин, экономической ситуацией, безопасностью, здравоохранением, социальным обеспечением, правом, технологиями и предпринимательством.
В качестве спикеров на конференции выступят министр здравоохранения Анаит Аванесян, министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, международный юрист, специалист по правам человека Шейла Пайлан, старший экономист Всемирного банка Леа Хаким, директор компании «АрмАс» Виктория Асланян, советник «UN Women» Карма Экмекджи и представители Центра креативных технологий «Тумо», Фонда FAST, COAF, Армянского образовательного фонда, FemInno и Picsart.
В рамках мероприятия запланированы симпозиум, обсуждения в формате круглых столов в Американском университете Армении, визит в Дилижан, встречи с партнерскими организациями.