Տեղի ունեցավ Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովի բացման արարողությունը
Սեպտեմբերի 17-ին Երևանում տեղի ունեցավ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից անցկացվող Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովի բացման արարողությունը:
Գագաթնաժողովին մասնակցում է 1000 հյուր 60 երկրից՝ նպատակ ունենալով ապահովել սփյուռքի ներգրավվածությունը Հայաստանի օրակարգային հարցերում, ինչպես նաև ծառայել որպես ռազմավարական քննարկումների, համերաշխության, փոխըմբռնման և լուծումների կամուրջ:
Գագաթնաժողովի բացման արարողությանը ելույթներով հանդես եկան ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, ԱՄՆ հայազգի նախկին կոնգրեսական Ջեքի Սփեյերը:
Գագաթնաժողովի աշխատանքային օրերը ներառում են հետևյալ հիմնական ուղղությունները՝ անվտանգություն, կայուն զարգացում, համայնքների հզորացում և հայրենադարձություն, որոնք ներկայացվելու են իրենց ենթաշերտերով տարաբնույթ ձևաչափերի շրջանակներում:
Այսպիսով, գագաթնաժողովը կունենա 6 պանելային քննարկում, 22 համաժամանակյա նիստ, կլոր-սեղան քննարկում, աշխատաժողով, 3 թեմատիկ ցուցահանդես և մշակութային միջոցառումներ: Ընդհանուր առմամբ, ներգրավված է 180 բանախոս և մոդերատոր 25 երկրից:
Գագաթնաժողովի գլխավոր գործընկերն է Էվոկաբանկը: Ինֆորմացիոն գործընկերն է «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը:

Состоялась церемония открытия второго Всемирного армянского саммита
17 сентября в Ереване состоялась церемония открытия второго Всемирного армянского саммита, проводимого Аппаратом главного уполномоченного по делам диаспоры РА.
В саммите примут участие 1000 гостей из 60 стран, цель мероприятия - обеспечить вовлечение представителей диаспоры в повестку дня Армении, а также стать «мостом» для стратегических дискуссий, выявления проблем и принятия совместных решений.
На церемонии открытия саммита выступили президент РА Ваагн Хачатурян, вице-спикер Национального собрания РА Акоб Аршакян, главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян, бывшая член Палаты представителей Конгресса США армянского происхождения из США Джеки Шпейер.
Рабочие дни саммита будут включать следующие ключевые направления: безопасность, устойчивое развитие, укрепление общин и репатриация, которые будут представлены в многочисленных форматах.
Среди форматов саммита будут: 6 панельных дискуссий, 22 параллельные сессии, круглые столы и выступления в стендап-формате, 3 тематические выставки и культурные мероприятия. В общей сложности будет задействовано 180 спикеров и модераторов из 25 стран.
Главный партнер саммита - Evocabank, информационный партнер - государственное информационное агентство «Арменпресс».