Տեղի ունեցավ Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովի բացման արարողությունը
Սեպտեմբերի 17-ին Երևանում տեղի ունեցավ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից անցկացվող Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովի բացման արարողությունը:
Գագաթնաժողովին մասնակցում է 1000 հյուր 60 երկրից՝ նպատակ ունենալով ապահովել սփյուռքի ներգրավվածությունը Հայաստանի օրակարգային հարցերում, ինչպես նաև ծառայել որպես ռազմավարական քննարկումների, համերաշխության, փոխըմբռնման և լուծումների կամուրջ:
Գագաթնաժողովի բացման արարողությանը ելույթներով հանդես եկան ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, ԱՄՆ հայազգի նախկին կոնգրեսական Ջեքի Սփեյերը:
Գագաթնաժողովի աշխատանքային օրերը ներառում են հետևյալ հիմնական ուղղությունները՝ անվտանգություն, կայուն զարգացում, համայնքների հզորացում և հայրենադարձություն, որոնք ներկայացվելու են իրենց ենթաշերտերով տարաբնույթ ձևաչափերի շրջանակներում:
Այսպիսով, գագաթնաժողովը կունենա 6 պանելային քննարկում, 22 համաժամանակյա նիստ, կլոր-սեղան քննարկում, աշխատաժողով, 3 թեմատիկ ցուցահանդես և մշակութային միջոցառումներ: Ընդհանուր առմամբ, ներգրավված է 180 բանախոս և մոդերատոր 25 երկրից:
Գագաթնաժողովի գլխավոր գործընկերն է Էվոկաբանկը: Ինֆորմացիոն գործընկերն է «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը:

On September 17, the opening ceremony of the Second Global Armenian Summit, organized by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, took place in Yerevan.
The summit has brought together 1,000 participants from 60 countries, aimed at fostering the involvement of the Armenian Diaspora in addressing key issues in Armenia. The summit serves as a platform for strategic discussions, promoting solidarity, mutual understanding, and collaborative solutions among Armenians worldwide.
At the opening ceremony of the summit, speeches were delivered by Republic of Armenia President Vahagn Khachaturyan, Deputy Speaker of the National Assembly Hakob Arshakyan, High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan, and former U.S. Congresswoman Jackie Speier.
The working sessions of the Second Global Armenian Summit are centered around key thematic areas: security and resilience, sustainable development, community engagement, and repatriation. These themes will be explored in depth through various formats, each with its own subtopics and layers for comprehensive discussion.
The summit will feature 6 panel discussions, 22 simultaneous sessions, a round-table discussion, a workshop, 3 thematic exhibitions, and cultural events. A total of 180 speakers and moderators from 25 countries are participating in these diverse formats.
The summit’s main partner is Evocabank, and the information partner is Armenpress State News Agency.