Ավարտվեց Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի առաջին օրը
Երևանում ընթանում է Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովը, որը կազմակերպվել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից:
Գագաթնաժողովի առաջին աշխատանքային օրվա ընթացքում անցկացվեցին 2 պանելային նիստ և 9 քննարկում՝ նիստերի, կլոր սեղանների, բանավեճերի: Օրվա խորագիրն էր «Անվտանգություն և խաղաղություն»:
Որպես օրվա գլխավոր բանախոս հանդես եկավ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Հատուկ նիստում պետականակենտրոն սփյուռքի դերի մասին խոսեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
«Հայաստանի ազգային անվտանգությունը. ընթացիկ զարգացումներ» խորագրով նիստում բանախոսներ էին Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, Ռիչարդ Բ. Ֆիննեգանի անվան Սթոունհիլ քոլեջի և «Քարնեգի» հիմնադրամի քաղաքագիտության և միջազգային հարաբերությունների պատվավոր պրոֆեսոր Աննա Օհանյանը, Նևադայի համալսարանի դասախոս Ներսես Կոպալյանը, քարտեզագետ, ՀՀ ԳԱԱ պատվավոր դոկտոր Ռուբեն Գալիչյանը: Նիստը վարեց «Կանայք և գլոբալ անվտանգային ճարտարապետությունը» մտակենտրոնի նախագահ Արմինե Մարգարյանը:
«Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի իրավունքների պաշտպանությունը» խորագրով քննարկմանը մասնակցեցին Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը, ԱԺ պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը, Միջազգային բանակցությունների փորձագետ և հակամարտությունների գծով գերմանահայ իրավաբան Սառա Բաբայանը, «Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների իրավապաշտպան միության» նախագահ Անդրանիկ Գրիգորյանը, Միջազգային իրավունքի խորհրդատու և ֆրանսահայ գիտաշխատող Րաֆֆի Ֆիլիպ Կալֆայանը: Նիստը վարեց Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի ծրագրերի ավագ ղեկավար Տաթևիկ Խաչատրյանը:
«Հայկական շահերի պաշտպանությունը և լոբբինգը» թեմայով նիստում ելույթներ ունեցան ԱՄՆ նախկին կոնգրեսական Ջեքի Սփեյերը, Լիբանանի խորհրդարանի անդամ Փոլա Եագուպեանը, Ամերիկայի հայկական համագումարի կողմից կոնգրեսական հարաբերությունների գծով տնօրեն Մարիամ Խալոյանը և Կալիֆորնիայի նահանգի սենատոր Էնթոնի Պորտանտինոն:
Մոդերատոր էր «Հանուն հավասար իրավունքների» կրթական կենտրոնի և «Հոդված 3» մարդու իրավունքների ակումբի հիմնադիր նախագահ, Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանը:
«Հայաստանի հանրային դիվանագիտության առանցքային ուղղությունները» խորագրով քննարկմանը որպես բանախոսներ հանդես եկան ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, կինոռեժիսոր, դերասան Մայքլ Գյուրջյանը, Հունաստանի մշակութային դիվանագիտության ինստիտուտի նախագահ Փիթեր Կապսասկիսը, WTA-ի վարկանիշային աղյուսակի լավագույն 50-յակի թենիսիստուհի Էլինա Ավանեսյանը և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը:  Նիստը վարեց Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի հայկական ուսումնասիրությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մարգարիտա Բաղդասարյանը:
«Հայաստանը, միջազգային մեդիան և տեղեկատվական անվտանգությունը» քննարկմանը որպես բանախոսներ հանդես եկան Քաղաքական վերլուծաբան և խորհրդատու, «EDNA and Associates» ընկերության սեփականատեր Էրիկ Հակոբյանը, «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության տնօրեն Նարինե Նազարյանը, «Ակոս» թերթի խմբագիր Բագրատ Էսդուգեանը, «Boost+ Production»-ի համահիմնադիր Վարսի Բուխմանն և Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնի ավագ վերլուծաբան Կարենա Ավեդիսսյանը: Նիստը վարեց միջազգային զարգացման հարցերով ռազմավարական խորհրդատու Սառա Անջարգոլյանը:
«Ի նպաստ Հայաստանի անվտանգության նախաձեռնությունների» խորագրով ելույթներ ունեցան «Զինվորի տուն» բարեգործական ՀԿ-ի նախագահ Հայկուհի Մինասյանը, «Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն» ՀԿ նախագահ Սարգիս Կարապետյանը, World Central Kitchen միության անդամ Ալին Քամաքյանը, «Գիտուժ» նախաձեռնության ակտիվ անդամ, «Robomart» ընկերության համահիմնադիր և տեխնոլոգիական գլխավոր տնօրեն Տիգրան Շահվերդյանը, «VIVA. Հայաստանի բժիշկներ և կամավորներ» հիմնադրամի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Տատյանա Հովհաննիսյանը, ՈՄԱ հասարակական կազմակերպության ղեկավարի տեղակալ Վաղինակ Վարդանովը, «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ հիմնադիր և նախագահ Անտրէ Գումուշճեանը: Զրույցները վարեց «Hoateia» ընկերության  հիմնադիր Մագդա Աղաբաբյանը:
«Հայաստանի անվտանգության նարատիվները» թեմայով բանավեճին մասնակցեցին «Հանուն համաշխարհային խաղաղության» Քարնեգի հիմնադրամի գիտնական Կարո Փայլանը, ռազմական և ազգային անվտանգության հարցերով փորձագետ Հրաչյա Արզումանյանը, Բոլոնիայի համալսարանի դասախոս, «HYESTART» հիմնադրամի (Ժնև) նախագահ Ալեն Նավարա-Նավասարդյանը, «Կանայք և գլոբալ անվտանգային ճարտարապետությունը» մտակենտրոնի նախագահ Արմինե Մարգարյանը, իրանագետ, ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի Իրանի բաժնի վարիչ Գոհար Իսկանդարյանը, «Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդ, Հայաստանի Հանրապետության նախկին վարչապետ Արամ Սարգսյանը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Քաղաքական գիտության և միջազգային հարաբերությունների (PSIA) ծրագրի դոցենտ, Բենթլիի համալսարանի քաղաքագիտության ավագ դասախոս Ասպետ Գոչիկյանը,  «ԱՊՐԻ Արմենիա» վերլուծական կենտրոնի ավագ գիտաշխատող Լեոնիդ Ներսիսյանը: Բանավեճը վարեցին 1in.am-ի մեկնաբաններ Ժիրայր Ոսկանյանը և Աստղիկ Սարգսյանը:
Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի մասնակիցները 16 կլոր սեղանների շուրջ քննարկեցին նաև հայկական ինքնության, մշակույթի և բրենդի նարատիվները: Նրանք փորձեցին վերհանել առկա կարծրատիպերը և ուրվագծել ժամանակին համահունչ փոփոխություններ:
«Հայկական կենսունակ նարատիվն աշխարհում» քննարկում-քվերակությանը մասնակցեցին ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը և «Այբ» կրթական հիմնադրամի համահիմնադիր և հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արամ Փախչանյանը: Նիստը վարեց լրագրող Մարկ Գրիգորյանը:
Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովի առաջին օրվա շրջանակներում անցկացվեց նաև Անվտանգային տեխնոլոգիաների և ռեսուրսների էքսպո, որին մասնակցություն ունեցան անվտանգային ոլորտի տարբեր ուղղություններ ներկայացնող 20 ընկերություն:
Մասնակիցները ծանոթացան նրանց գործունեությանը, հնարավորություն ունեցան ձեռք բերել նոր կապեր և քննարկել համագործակցության հնարավորությունները:
Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի մասնակիցների համար առաջին աշխատանքային օրն ավարտվեց Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգային հատուկ ծրագրով: Հնչեցին հայ մեծանուն հեղինակների և կոմպոզիտորների գործերը:
Գագաթնաժողովի գլխավոր գործընկերն է Էվոկաբանկը: Ինֆորմացիոն գործընկերն է «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը:

Итоги первого дня Всемирного армянского саммита
В Ереване проходит второй Всемирный армянский саммит, организованный Аппаратом главного уполномоченного по делам диаспоры РА.
В первый рабочий день саммита состоялись 2 панельные сессии и 9 дискуссий в таких форматах, как сессии, круглые столы, дебаты.
Главная тема дня - «Мир и безопасность», основным спикером выступил премьер-министр Никол Пашинян.
На следующей сесси главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян подчеркнул важность государственно-ориентированной диаспоры.
На другой сессии «Национальная безопасность Армении: современные реалии», выступили ключевые спикеры: секретарь Совета Безопасности РА Армен Григорян, председатель Постоянной комиссии Национального собрания по обороне и безопасности РА Андраник Кочарян, заслуженный профессор политологии и международных отношений имени Ричарда Б. Финнегана колледжа Стоунхилл Анна Оганян,  профессор Университета  Невады Нерсес Копалян и картограф, почетный доктор Национальной академии наук РА Рубен Галчян. Модератором сессии выступила президент аналитического центра «Женщины и глобальная архитектура безопасности» Армине Маргарян.
В обсуждениях, посвященных защите прав армян, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, приняли участие: представитель РА по международно-правовым вопросам Егише Киракосян, депутат Национального собрания  Вилен Габриелян, франко-армянский ученый  Раффи Филипп Калфаян,  эксперт по международным переговорам и конфликтному консалтингу Сара Бабаян и президент Союза по правам человека Нагорного Карабаха Андраник Григорян. Модератором сессии выступила старший менеджер программ Фонда развития демократии Татевик Хачатрян.
На саммите также были рассмотрены вопросы защиты и лоббирования армянских интересов, с участием следующих спикеров: бывший член Палаты представителей Конгресса США Джеки Шпейер, член парламента Ливана Паула Якубян, директор Армянской Ассамблеи Америки по связям с Конгрессом США Мариам Халоян и сенатор штата Калифорния Энтони Портантино. Модератором сессии выступила основатель и президент образовательного центра «За равные права» и правозащитного клуба «Статья 3», бывший депутат Национального собрания Гаяне Абраамян.
На сессии «Публичная дипломатия Армении: ключевые направления», модератором которой выступила заместитель директора Института арменоведческих исследований USC Dornsife Маргарита Багдасарян были задействованы такие ключевые спикеры, как заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Даниел Даниелян, актер и кинорежиссер Майкл Гурджиан, президент Греческого института культурной дипломатии Питер Капсаскис, теннисистка, входящая в Топ-50 рейтинга WTA Элина Аванесян и художественный руководитель и главный дирижер симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян.
На сессии «Армения в международных СМИ и ее информационная безопасность» спикерами выступили политический аналитик и консультант, владелец EDH and Associates Эрик Акопян, директор информационного агентства «Арменпресс» Нарине Назарян, соучредитель «Boost+Production» Варси Бучманн и старший аналитик в «Региональном центре демократии и безопасности» Карена Аведисян. Модератором сессии выступила стратегический советник по вопросам международного развития Сара Анджарголян.
На сессии «Инициативы, созданные в интересах безопасности Армении» спикерами выступили: директор реабилитационного центра «Дом солдата» Айкуи Минасян, член союза шеф-поваров «World Central Kitchen» Алин Камакян, активный участник инициативы «Гитуж», исполнительный директор «Earlyone», член «Гитуж» Геворг Сафарян, руководитель, соучредитель и генеральный директор  фонда «Вива» Татьяна Оганесян, заместитель руководителя общественной организации «VOMA» Вагинак Вартанов и основатель и директор НПО «Мой лес Армения» Андре Гумучджян. Модератором сессии выступила основательница «Hoateia» Магда Агабабян.
Сессия «Нарративы, способствующие безопасности Армении» проходила в формате дебатов, на которой выступили приглашенный научный сотрудник фонда Карнеги за международный мир Гаро Пайлан, независимый эксперт в области исследований безопасности Грачья Арзуманян, профессор Болонского университета и президент «HYESTART» Ален Наварра-Навассардян, президент аналитического центра «Женщины и архитектура глобальной безопасности» Армине Маргарян, ирановед, заведующий отделом Ирановедения Национальной академии наук РА Гоар Искандарян, лидер партии «Республика», бывший премьер-министр РА Арам Саргсян и доцент в Американском университете Армении и преподаватель политологии в Университете Бентли Аспет Котчикян, а также старший научный сотрудник «APRI Armenia» Леонид Нерсисян. Модераторами дебатов выступили телеведущие 1in.am Жирайр Восканян и Астхик Саргсян.
Участники Всемирного армянского саммита также приняли участие в обсуждении армянской идентичности, культуры и брендинга в формате 16 круглых столов. Эти дискуссии были направлены на то, чтобы бросить вызов существующим стереотипам и наметить изменения, отражающие меняющиеся реалии современного мира.
Этнограф Грануш Харатян и председатель попечительского совета образовательного фонда «Айб» Арам Пахчанян приняли участие в дискуссии «Актуальные армянские нарративы». Модератором дискуссии выступил журналист Марк Григорян.
В первый день второго Всемирного армянского саммита на выставке «Экспо «Национальная безопасность: технологии и ресурсы» были представлены 20 компаний из различных секторов индустрии безопасности.
Участники изучили предложения компаний, пообщались и обсудили потенциальное сотрудничество.
День завершился концертом Государственного симфонического оркестра Армении, на котором прозвучали произведения известных армянских композиторов.
Главным партнером саммита является Evocabank, информационный партнер - государственное информационное агентство «Арменпресс».