Ավարտվեց Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի առաջին օրը
Երևանում ընթանում է Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովը, որը կազմակերպվել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից:
Գագաթնաժողովի առաջին աշխատանքային օրվա ընթացքում անցկացվեցին 2 պանելային նիստ և 9 քննարկում՝ նիստերի, կլոր սեղանների, բանավեճերի: Օրվա խորագիրն էր «Անվտանգություն և խաղաղություն»:
Որպես օրվա գլխավոր բանախոս հանդես եկավ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Հատուկ նիստում պետականակենտրոն սփյուռքի դերի մասին խոսեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
«Հայաստանի ազգային անվտանգությունը. ընթացիկ զարգացումներ» խորագրով նիստում բանախոսներ էին Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, Ռիչարդ Բ. Ֆիննեգանի անվան Սթոունհիլ քոլեջի և «Քարնեգի» հիմնադրամի քաղաքագիտության և միջազգային հարաբերությունների պատվավոր պրոֆեսոր Աննա Օհանյանը, Նևադայի համալսարանի դասախոս Ներսես Կոպալյանը, քարտեզագետ, ՀՀ ԳԱԱ պատվավոր դոկտոր Ռուբեն Գալիչյանը: Նիստը վարեց «Կանայք և գլոբալ անվտանգային ճարտարապետությունը» մտակենտրոնի նախագահ Արմինե Մարգարյանը:
«Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի իրավունքների պաշտպանությունը» խորագրով քննարկմանը մասնակցեցին Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը, ԱԺ պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը, Միջազգային բանակցությունների փորձագետ և հակամարտությունների գծով գերմանահայ իրավաբան Սառա Բաբայանը, «Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների իրավապաշտպան միության» նախագահ Անդրանիկ Գրիգորյանը, Միջազգային իրավունքի խորհրդատու և ֆրանսահայ գիտաշխատող Րաֆֆի Ֆիլիպ Կալֆայանը: Նիստը վարեց Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի ծրագրերի ավագ ղեկավար Տաթևիկ Խաչատրյանը:
«Հայկական շահերի պաշտպանությունը և լոբբինգը» թեմայով նիստում ելույթներ ունեցան ԱՄՆ նախկին կոնգրեսական Ջեքի Սփեյերը, Լիբանանի խորհրդարանի անդամ Փոլա Եագուպեանը, Ամերիկայի հայկական համագումարի կողմից կոնգրեսական հարաբերությունների գծով տնօրեն Մարիամ Խալոյանը և Կալիֆորնիայի նահանգի սենատոր Էնթոնի Պորտանտինոն:
Մոդերատոր էր «Հանուն հավասար իրավունքների» կրթական կենտրոնի և «Հոդված 3» մարդու իրավունքների ակումբի հիմնադիր նախագահ, Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանը:
«Հայաստանի հանրային դիվանագիտության առանցքային ուղղությունները» խորագրով քննարկմանը որպես բանախոսներ հանդես եկան ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, կինոռեժիսոր, դերասան Մայքլ Գյուրջյանը, Հունաստանի մշակութային դիվանագիտության ինստիտուտի նախագահ Փիթեր Կապսասկիսը, WTA-ի վարկանիշային աղյուսակի լավագույն 50-յակի թենիսիստուհի Էլինա Ավանեսյանը և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը:  Նիստը վարեց Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի հայկական ուսումնասիրությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մարգարիտա Բաղդասարյանը:
«Հայաստանը, միջազգային մեդիան և տեղեկատվական անվտանգությունը» քննարկմանը որպես բանախոսներ հանդես եկան Քաղաքական վերլուծաբան և խորհրդատու, «EDNA and Associates» ընկերության սեփականատեր Էրիկ Հակոբյանը, «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության տնօրեն Նարինե Նազարյանը, «Ակոս» թերթի խմբագիր Բագրատ Էսդուգեանը, «Boost+ Production»-ի համահիմնադիր Վարսի Բուխմանն և Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնի ավագ վերլուծաբան Կարենա Ավեդիսսյանը: Նիստը վարեց միջազգային զարգացման հարցերով ռազմավարական խորհրդատու Սառա Անջարգոլյանը:
«Ի նպաստ Հայաստանի անվտանգության նախաձեռնությունների» խորագրով ելույթներ ունեցան «Զինվորի տուն» բարեգործական ՀԿ-ի նախագահ Հայկուհի Մինասյանը, «Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն» ՀԿ նախագահ Սարգիս Կարապետյանը, World Central Kitchen միության անդամ Ալին Քամաքյանը, «Գիտուժ» նախաձեռնության ակտիվ անդամ, «Robomart» ընկերության համահիմնադիր և տեխնոլոգիական գլխավոր տնօրեն Տիգրան Շահվերդյանը, «VIVA. Հայաստանի բժիշկներ և կամավորներ» հիմնադրամի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Տատյանա Հովհաննիսյանը, ՈՄԱ հասարակական կազմակերպության ղեկավարի տեղակալ Վաղինակ Վարդանովը, «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ հիմնադիր և նախագահ Անտրէ Գումուշճեանը: Զրույցները վարեց «Hoateia» ընկերության  հիմնադիր Մագդա Աղաբաբյանը:
«Հայաստանի անվտանգության նարատիվները» թեմայով բանավեճին մասնակցեցին «Հանուն համաշխարհային խաղաղության» Քարնեգի հիմնադրամի գիտնական Կարո Փայլանը, ռազմական և ազգային անվտանգության հարցերով փորձագետ Հրաչյա Արզումանյանը, Բոլոնիայի համալսարանի դասախոս, «HYESTART» հիմնադրամի (Ժնև) նախագահ Ալեն Նավարա-Նավասարդյանը, «Կանայք և գլոբալ անվտանգային ճարտարապետությունը» մտակենտրոնի նախագահ Արմինե Մարգարյանը, իրանագետ, ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի Իրանի բաժնի վարիչ Գոհար Իսկանդարյանը, «Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդ, Հայաստանի Հանրապետության նախկին վարչապետ Արամ Սարգսյանը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Քաղաքական գիտության և միջազգային հարաբերությունների (PSIA) ծրագրի դոցենտ, Բենթլիի համալսարանի քաղաքագիտության ավագ դասախոս Ասպետ Գոչիկյանը,  «ԱՊՐԻ Արմենիա» վերլուծական կենտրոնի ավագ գիտաշխատող Լեոնիդ Ներսիսյանը: Բանավեճը վարեցին 1in.am-ի մեկնաբաններ Ժիրայր Ոսկանյանը և Աստղիկ Սարգսյանը:
Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի մասնակիցները 16 կլոր սեղանների շուրջ քննարկեցին նաև հայկական ինքնության, մշակույթի և բրենդի նարատիվները: Նրանք փորձեցին վերհանել առկա կարծրատիպերը և ուրվագծել ժամանակին համահունչ փոփոխություններ:
«Հայկական կենսունակ նարատիվն աշխարհում» քննարկում-քվերակությանը մասնակցեցին ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը և «Այբ» կրթական հիմնադրամի համահիմնադիր և հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արամ Փախչանյանը: Նիստը վարեց լրագրող Մարկ Գրիգորյանը:
Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովի առաջին օրվա շրջանակներում անցկացվեց նաև Անվտանգային տեխնոլոգիաների և ռեսուրսների էքսպո, որին մասնակցություն ունեցան անվտանգային ոլորտի տարբեր ուղղություններ ներկայացնող 20 ընկերություն:
Մասնակիցները ծանոթացան նրանց գործունեությանը, հնարավորություն ունեցան ձեռք բերել նոր կապեր և քննարկել համագործակցության հնարավորությունները:
Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի մասնակիցների համար առաջին աշխատանքային օրն ավարտվեց Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգային հատուկ ծրագրով: Հնչեցին հայ մեծանուն հեղինակների և կոմպոզիտորների գործերը:
Գագաթնաժողովի գլխավոր գործընկերն է Էվոկաբանկը: Ինֆորմացիոն գործընկերն է «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը:

First Day of the Global Armenian Summit Concludes
The second Global Armenian Summit, organized by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, is currently taking place in Yerevan.
On the first working day, the summit hosted 2 panel sessions and 9 discussions, featuring formats such as sessions, roundtables, debates.
The central theme of the day was "Security & Resilience," with Prime Minister Nikol Pashinyan serving as the keynote speaker.
High Commissioner Zareh Sinanyan emphasized the importance of a state-centered Diaspora during a special session.
Another session on "Analysing Armenia’s Security" featured key speakers such as Armen Grigoryan, RA Security Council Secretary, Andranik Kocharyan, Chairman of the National Assembly Standing Committee on Defense and Security, Anna Ohanyan, Richard B. Finnegan Distinguished Professor of International Relations at Stonehill College, Nerses Kopalyan, Professor at the University of Nevada, and Dr. Ruben Galichyan, Cartographer, Honorary Doctor of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia. The session was moderated by Armine Margaryan, president of the "Women and Global Security Architecture" think tank.
Discussions on the protection of the rights of Armenians displaced from Nagorno-Karabakh featured speakers such as Yeghishe Kirakosyan, RA Representative on international legal issues, Vilen Gabrielyan, National Assembly Member, Raffi Philippe Kalfayan, French-Armenian scholar, Dr. Sara Babaian, Expert on International Negotiations & Conflict Consulting, and Andranik Grigoryan, President of the Human Rights Union of Nagorno-Karabakh. The session was moderated by Tatevik Khachatryan, Senior Program Manager at the Democracy Development Foundation.
The summit also addressed advocacy issues and Armenian interests, featuring speakers such as Jackie Speier, former US Congresswoman, Paula Yacoubian, Lebanese Parliament Member, Mariam Khaloyan, Congressional Relations Director at the Armenian Assembly of America, and Anthony Portantino, California State Senator. The session was moderated by Gayane Abrahamyan, Founder & President of the For Equal Rights Educational Center NGO, Founder & Director of Article 3 Human Rights Club, and former Deputy of the National Assembly of Armenia.
The “Soft Power & Cultural Diplomacy” session, moderated by Margarita Baghdasaryan, Associate Director of the USC Dornsife Institute of Armenian Studies, featured key speakers such as Daniel Danielyan, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of Armenia, Michael Goorjian, Actor and Filmmaker, Peter Kapsaskis, President of the Hellenic Institute of Cultural Diplomacy, Elina Avanesyan, a Top 50 WTA-ranked Tennis Player, and Sergey Smbatyan, Artistic Director and Chief Conductor of the Armenian Symphony Orchestra.
At the “International Media & Countering Misinformation” session, the speakers included Eric Hagopian, Political Analyst and Consultant, owner of EDH and Associates, Narine Nazaryan, Director of Armenpress News Agency, Co-founder of Boost+ Production, and Karena Avedissian, Senior Analyst at the Regional Center for Democracy and Security. The session was moderated by Sara Anjargolian, International Development Strategic Advisor.
At the session "National Resilience: Key Initiatives for Armenia’s Security" the speakers included Haykuhi Minasyan, President of the NGO "Zinvori Tun," Aline Kamakian, Chef Corps Member at World Central Kitchen, Gevorg Safaryan, Founder of Earlyone, Founder and CEO of Limetech, Gituzh Member, Tatiana Hovhannisyan, Co-Founder and CEO of VIVA Foundation, Vaghinak Vartanov, Deputy Head of VOMA NGO, and Andre Gumuchdjian, Founder and Director of My Forest Armenia NGO. The session was moderated by Magda Aghababyan, Founder of Hoateia (Pvt) Ltd.
The session "Reaffirming Narratives: Armenia’s Security" was held in a debate format and featured speakers such as Garo Paylan, Visiting Scholar at the Carnegie Endowment for International Peace, Hrachya Arzumanian, Independent Expert in Security Studies, Alain Navarra-Navassartian, Professor at the University of Bologna and President of HYESTART, Armine Margaryan, President of the "Women and Global Security Architecture" Think Tank, Gohar Iskandaryan, Expert in Iranian Studies and Chair of the Department of Iranian Studies at the National Academy of Sciences, Aram Sargsyan, Founding President of the "Republic" Party and Former Prime Minister of Armenia, Asbed Kotchikian, Associate Professor at the American University of Armenia and Lecturer in Political Science at Bentley University, and Leonid Nersisyan, Senior Research Fellow at APRI Armenia. The debate was moderated by TV hosts Zhirayr Voskanyan and Astghik Sargsyan from 1in.am.
The participants of the Global Armenian Summit also engaged in discussions on Armenian identity, culture, and branding through 16 roundtable sessions. These discussions aimed to challenge existing stereotypes and outline changes that reflect the evolving realities of the modern world.
Hranush Kharatyan, Ethnographer, and Aram Pakchanyan, Chairman of the Board of the Ayb Educational Foundation, participated in the discussion "Reaffirming the Narrative: A New Look at Armenia for the World." The discussion was moderated by journalist Mark Grigoryan.
On the first day of the second Global Armenian Summit, the Emerging Security Technologies & Innovations Expo showcased 20 companies from different sectors of the security industry.
Attendees explored the companies' offerings, networked, and discussed potential collaborations.
The day ended with a special concert by the State Symphony Orchestra of Armenia, featuring compositions by renowned Armenian composers.
The summit’s main partner is Evocabank, and Armenpress State News Agency is the information partner.