Ավարտվեց Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովը
Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի երրորդ աշխատանքային օրվա բացումը կատարեց Լեհաստանի սփյուռքի հետ աշխատանքի դեպարտամենտի ղեկավար Աննա Սոչանսկան: Ողջունելով հյուրերին՝ նա անդրադարձ կատարեց լեհական սփյուռքի առանձնահատկություններին, համայնքներին և պետության կողմից իրականացվող ծրագրերին:
Գագաթնաժողովի աշխատանքները շարունակվեցին «Սփյուռքում հայկական ինքնության պահպանման հրամայականը» պանելային նիստով: Որպես բանախոսներ հանդես եկան Ստամբուլի «Ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արա Գոչունյանը, Նյու Ջերսիի Հովնանիան դպրոցի տնօրեն Ստեֆանի Թորոսյանը, «Centre for East European and International Studies (ZOiS), Berlin»-ի հետազոտող Հակոբ Մաթևոսյանը, Քրդական սփյուռքի հետ կապերի գլխավոր պատասխանատու Շաֆա Բարզանին, Կիպրական սփյուռքի գործակալության ղեկավար Թեադորա Կոնստանտինիդուն: Նիստը վարեց Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարանի անգլերենի դասախոս, «Grace+ful learning!»-ի հանրային խոսքի և թարգմանության դասընթացավար Նաիրի Գրեյս Բարդակջյանը:
«Սփյուռքի հայ համայնքների զարգացման հնարավորությունները» քննարկմանը մասնակցեցին Չիկագոյում Հայաստaնի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոս Օսկար Թաթոսյանը, Ֆրանս-հայկական խորհրդի ղեկավար Վաներ Հարությունյանը, «UCL TV Channel»-ի արգենտինահայ լրագրող և հաղորդավար Լեո Մոմջյանը, Իրկուտսկի հայկական մշակութային միության նախագահ Հայկ Գնդլյանը և «Little Armenias»-ի հիմնադիր Ռուբեն Գուլաքսզեանը: Նիստի մոդերատորն էր «Polity360 Consulting»-ի հիմնադիր և գլխավոր խորհրդատու Արմեն Սահակյանը:
«Երիտասարդության դերը համայնքներում» քննարկմանը զրուցեցին Բրիտանահայ իրավաբանների ասոցիացիայի անդամ Անդրե Եղիազարյանը, Բրազիլիայի Ռիո դե Ժանեյրոյի հայ համայնքային միության նախագահ Աբրահամ Գուլաճեանը, ՀԲԸՄ Սոֆիայի վարչության անդամ և հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Մարի Գազազյանը, Անապայի Հայկական ազգային մշակույթի կենտրոնի փոխնախագահ Սվետլանա Մինասարյանը,  Գերմանիայի «ՄՈՆԹԵ» հայկական կրթօջախի հիմնադիր և ղեկավար Արգինե Բադալյանը և քաղաքական գիտությունների դասախոս, Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Գոհար Գալուստյանը:
Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի շրջանակներում հավաք-հանդիպում ունենցան Սփյուռքի գործերի 17 հանձնակատարները: Նիստը վարեց Լեհաստանում սփյուռքի գործերի հանձնակատար Դիանա Հովակիմյանը:
Նիստի սկզբում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը ներկայացրեց սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարների ինստիտուտի նպատակները և ակնկալիքները: Այնուհետ տեղի ունեցավ առաջիկա անելիքների քննարկում և փորձի փոխանակում:
Գագաթնաժողովի վերջին՝ «Հայրենադարձության և ինտեգրման ուղղությամբ Հայաստան-սփյուռք գործակցության զարգացման հեռանկարները և հնարավորությունները» պանելային նիստին մասնակցեցին Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հայրենադարձների ինտեգրման վարչության պետ Հովհաննես Ալեքսանյանը, Միչիգանի համալսարանի հետազոտող Վահե Սահակյանը, Երևանի պետական ​​համալսարանի «Սփյուռքագիտություն» մագիստրոսական ծրագրի ղեկավար Արման Եղիազարյանը, Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցության Հայաստանի մասնաճյուղի ռազմավարական ծրագրերի ղեկավար Լուսինե Օհանյանը և Հայրենադարձ գործարար Հրայր Թորոսյան: Նիստը վարեց «M.A.M» կրթական նախաձեռնության հիմնադիր տնօրեն Մարինա Ղազարյանը:
Գագաթնաժողովի աշխատանքներն ամփոփող ամփոփիչ նիստից հետո մասնակիցները շրջայց կատարեցին «Հայաստանն այլ հայացքով» խորագրով էքսպոյում: 40 սփյուռքյան կազմակերպություններ և 80 հայաստանյան արտադրողներ ներկայացրին իրենց ռեսուրսները, հնարավորությունները և արտադրանքները:

The Global Armenian Summit Concludes
Anna Sochanska, Director for the Polish Diaspora at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, opened the final working day of the Global Armenian Summit. In her welcoming remarks, she highlighted key aspects of the Polish Diaspora, its communities, and the programs implemented by the Polish government.
The summit's proceedings continued with a panel session titled "Armenian Language & Identity in the Diaspora." The session featured Ara Gochunyan, Chief Editor of the Istanbul-Based Daily Newspaper Zhamanak, Stephanie Torossian, Head of School at the Hovnanian School in New Jersey, Hakob Matevosyan, Post-Doctoral Researcher at the Centre for East European and International Studies (ZOiS), Shafa Barzani, General Supervisor of the Kurdistan Diaspora Confederation Theodora Constantinidou, Head of the Service for Overseas and Repatriated Cypriots.
The session “Opportunities for Diaspora Community Development” featured Oscar Tatosian, the Republic of Armenia’s Honorary Consul in Chicago, Vaner Harutyunyan, Director of French-Armenian Council, CEO and Co-Founder of Passenger.am, Leo Moumdjian, Journalist and Media Host at UCL TV Channel, Hayk Gndlyan, Chairman of the Irkutsk Armenian Cultural Society, Rouben Koulaksezian, Founder of Little Armenias. The session was moderated by Armen Sahakyan, Founder & Principal Consultant at Polity360 Consulting LLC.
The session “The Next Generation: Engaging Armenian Youth in Diaspora Communities” featured Andre Yeghiazarian, Committee Member at the British Armenian Lawyers Association, Abraham Kulajian, President of the Armenian Community Association of Rio de Janeiro, Marie Gazazyan, Board Member and Public Relations of AGBU Sofia, Argine Badalyan, Founder and Director of MONTE Armenian Educational Institution in Germany, Svetlana Minasaryan, Vice-Chairman of the Board of the Anapa Armenian National Culture Center N.A. Ispiryan. The session was moderated by Gohar Galustian, Lecturer at SciencesP
During the Global Armenian Summit, the 17 Commissioners for Diaspora Affairs held a meeting led by Diana Hovakimyan, Commissioner for Diaspora Affairs in Poland. High Commissioner Zareh Sinanyan began the session by outlining the goals and expectations for the Institute of Commissioners for Diaspora Affairs. The meeting then included a discussion of future tasks and an exchange of experiences among the Commissioners.
The final session of the summit, titled “Expanding Opportunities for Armenia-Diaspora Collaboration in Repatriation & Integration,” featured Hovhannes Aleksanyan, Head of the Repatriation and Integration Department at the RA Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, Vahe Sahakyan, Research Scholar at the University of Michigan-Dearborn Armenian Research Center, Arman Yeghiazaryan, Director of the Diaspora Studies Master's Program at Yerevan State University, Lusine Ohanyan, Head of the Strategic Programs Department at the Armenian Missionary Association of America, Hrayr Torosyan, Repatriate Businessman. The session was moderated by Marina Ghazaryan, Founder and CEO of M.A.M Armenian Online School.
Following the sessions, summit participants toured the expo titled "Armenia with a Different View: Resource & Product Expo." The expo featured 40 Diaspora organizations and 80 Armenian producers, showcasing their resources, capabilities, and products.
Evocabank is the main partner of the summit, and the "Armenpress" State News Agency served as the information partne