Ավարտվեց Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովը
Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի երրորդ աշխատանքային օրվա բացումը կատարեց Լեհաստանի սփյուռքի հետ աշխատանքի դեպարտամենտի ղեկավար Աննա Սոչանսկան: Ողջունելով հյուրերին՝ նա անդրադարձ կատարեց լեհական սփյուռքի առանձնահատկություններին, համայնքներին և պետության կողմից իրականացվող ծրագրերին:
Գագաթնաժողովի աշխատանքները շարունակվեցին «Սփյուռքում հայկական ինքնության պահպանման հրամայականը» պանելային նիստով: Որպես բանախոսներ հանդես եկան Ստամբուլի «Ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արա Գոչունյանը, Նյու Ջերսիի Հովնանիան դպրոցի տնօրեն Ստեֆանի Թորոսյանը, «Centre for East European and International Studies (ZOiS), Berlin»-ի հետազոտող Հակոբ Մաթևոսյանը, Քրդական սփյուռքի հետ կապերի գլխավոր պատասխանատու Շաֆա Բարզանին, Կիպրական սփյուռքի գործակալության ղեկավար Թեադորա Կոնստանտինիդուն: Նիստը վարեց Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարանի անգլերենի դասախոս, «Grace+ful learning!»-ի հանրային խոսքի և թարգմանության դասընթացավար Նաիրի Գրեյս Բարդակջյանը:
«Սփյուռքի հայ համայնքների զարգացման հնարավորությունները» քննարկմանը մասնակցեցին Չիկագոյում Հայաստaնի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոս Օսկար Թաթոսյանը, Ֆրանս-հայկական խորհրդի ղեկավար Վաներ Հարությունյանը, «UCL TV Channel»-ի արգենտինահայ լրագրող և հաղորդավար Լեո Մոմջյանը, Իրկուտսկի հայկական մշակութային միության նախագահ Հայկ Գնդլյանը և «Little Armenias»-ի հիմնադիր Ռուբեն Գուլաքսզեանը: Նիստի մոդերատորն էր «Polity360 Consulting»-ի հիմնադիր և գլխավոր խորհրդատու Արմեն Սահակյանը:
«Երիտասարդության դերը համայնքներում» քննարկմանը զրուցեցին Բրիտանահայ իրավաբանների ասոցիացիայի անդամ Անդրե Եղիազարյանը, Բրազիլիայի Ռիո դե Ժանեյրոյի հայ համայնքային միության նախագահ Աբրահամ Գուլաճեանը, ՀԲԸՄ Սոֆիայի վարչության անդամ և հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Մարի Գազազյանը, Անապայի Հայկական ազգային մշակույթի կենտրոնի փոխնախագահ Սվետլանա Մինասարյանը,  Գերմանիայի «ՄՈՆԹԵ» հայկական կրթօջախի հիմնադիր և ղեկավար Արգինե Բադալյանը և քաղաքական գիտությունների դասախոս, Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Գոհար Գալուստյանը:
Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի շրջանակներում հավաք-հանդիպում ունենցան Սփյուռքի գործերի 17 հանձնակատարները: Նիստը վարեց Լեհաստանում սփյուռքի գործերի հանձնակատար Դիանա Հովակիմյանը:
Նիստի սկզբում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը ներկայացրեց սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարների ինստիտուտի նպատակները և ակնկալիքները: Այնուհետ տեղի ունեցավ առաջիկա անելիքների քննարկում և փորձի փոխանակում:
Գագաթնաժողովի վերջին՝ «Հայրենադարձության և ինտեգրման ուղղությամբ Հայաստան-սփյուռք գործակցության զարգացման հեռանկարները և հնարավորությունները» պանելային նիստին մասնակցեցին Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հայրենադարձների ինտեգրման վարչության պետ Հովհաննես Ալեքսանյանը, Միչիգանի համալսարանի հետազոտող Վահե Սահակյանը, Երևանի պետական ​​համալսարանի «Սփյուռքագիտություն» մագիստրոսական ծրագրի ղեկավար Արման Եղիազարյանը, Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցության Հայաստանի մասնաճյուղի ռազմավարական ծրագրերի ղեկավար Լուսինե Օհանյանը և Հայրենադարձ գործարար Հրայր Թորոսյան: Նիստը վարեց «M.A.M» կրթական նախաձեռնության հիմնադիր տնօրեն Մարինա Ղազարյանը:
Գագաթնաժողովի աշխատանքներն ամփոփող ամփոփիչ նիստից հետո մասնակիցները շրջայց կատարեցին «Հայաստանն այլ հայացքով» խորագրով էքսպոյում: 40 սփյուռքյան կազմակերպություններ և 80 հայաստանյան արտադրողներ ներկայացրին իրենց ռեսուրսները, հնարավորությունները և արտադրանքները:

Итоги Всемирного армянского саммита
Заключительный рабочий день Всемирного армянского саммита начался со вступительного слова директора по польской диаспоре министерства иностранных дел Республики Польша Анны Сочанска. В своем приветствии она выделила ключевые аспекты польской диаспоры, ее общин и программ, реализуемых польским правительством.
Работа саммита продолжилась панельной сессией «Императив сохранения идентичности и языка в Диаспоре». В качестве спикеров выступили главный редактор газеты «Жаманак» в Стамбуле Ара Гочунян, директор школы Овнанян в Нью-Джерси Стефани Торосян, исследователь в Центрe восточноевропейских и международных исследований (ZOiS) в Берлине Акоб Матевосян, генеральный куратор Курдской диаспоры Шафа Барзани, глава Агентства кипрской диаспоры Теодора Константиниду. Модератором панельной сессии выступил преподаватель английского языка в Государственном педагогическом университете Армении, тренер по ораторскому искусству и переводу в «Grace+ful Learning!» Наири Грейс Бардакджян.
В обсуждении «Возможности развития армянских общин Диаспоры» приняли участие почетный консул Республики Армения в Чикаго Оскар Татосян, глава Франко-армянского совета Ванер Арутюнян, аргентино-армянский журналист и ведущий телеканала UCL Лео Момджян, председатель Армянского культурного союза Иркутска (Россия) Айк Гндлян и основатель «Little Armenias» Рубен Кулаксезян. Модератором заседания был Армен Саакян, основатель и главный консультант «Polity360 Consulting» .
На обсуждении «Молодежные организации общин: роль и задачи» присутствовали сопредседатель Союза британо-армянских юристов, старший специалист «Gunnercooke LLP» Андре Егиазарян, президент Армянской общины в штате Рио-де-Жанейро, Бразилия Абраам Куладжян, член правления и по связям с общественностью AGBU Софии Мари Газазян, заместитель председателя правления «Центр армянской национальной культуры им. Н.А. Испирьяна» Светлана Минасарян, основатель и директор армянского образовательного центра «МОНТЕ» Аргине Бадалян и преподаватель политологии, молодой посол диаспоры во Франции Гоар Галустян.
В рамках Всемирного армянского саммита 17 уполномоченных по делам диаспоры провели встречу-собрание. Модератором заседания была уполномоченная по делам диаспоры в Польше Диана Овакимян.
Прежде всего, главный уполномоченный Заре Синанян представил цели и ожидания института главных уполномоченных по делам диаспоры. Затем состоялось обсуждение предстоящих задач и обмен опытом.
В заключительной панельной сессии саммита «Репатриация и интеграция: перспективы сотрудничества «Армения-Диаспора»» приняли участие руководитель управления репатриации и интеграции Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры РА Ованнес Алексанян, научный сотрудник Армянского исследовательского центра Мичиганского университета в Дирборне Ваге Саакян, директор магистерской программы «Диаспороведение» Ереванского государственного университета Арман Егиазарян, руководитель отдела стратегических программ Армянской миссионерской ассоциации Америки Лусине Оганян и бизнесмен-репатриант Грайр Торосян. Модератором сессии выступала соучредитель образовательной онлайн-платформы M.A.M Марина Казарян
После заключительной сессии саммита участники совершили экскурсию по выставке ресурсов и продукции «Разные грани Армении». 40 диаспоральных организаций и 80 армянских производителей представляют свои ресурсы, возможности и продукцию.
Главный партнер саммита - Evocabank. Информационный партнер - государственное информационное агентство «Арменпресс».