Տեղի ունեցավ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի բացումը
Սեպտեմբերի 23-ին Երևանում մեկարկեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը: Արդեն չորրոդ տարին իրականացվող ծրագիրը նպատակ ունի հնարավորություն ընձեռել սփյուռքահայ երիտասարդներին՝ ընդլայնելու իրենց պատկերացումները Հայաստանի քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական և այլ խնդիրների մասին, աջակցել համայնքային կյանքում նրանց առավել ներգրավմանն ու գործունեության արդյունավետության բարձացմանը՝ նոր գիտելիքների, հմտությունների, գործնական նոր կապերի ձեռքբերման, փորձի փոխանակման ճանապարհով, նպաստել Հայաստանի և սփյուռքի տարբեր համայնքների երիտասարդների միջև համագործակցության ձևավորմանն ու զարգացմանը:
Այս տարի ծրագրին մասնակցում է 28 սփյուռքահայ երիտասարդ 18 երկրից՝ Ռուսաստանից, Բելառուսից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Շվեդիայից, Լիտվայից, Լատվիայից, Լեհաստանից, Չեխիայից, Ռումինիայից, Նիդերլանդներից, Մեծ Բրիտանիայից, Վրաստանից, Իրանից, Ավստրալիայից, ԱՄՆ-ից, Սիրիայից և Չինաստանից:
Ողջունելով մասնակիցներին՝ Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը նշեց, որ ծրագիրը միտված է մոտեցնել սփյուռքը սփյուռքին, Հայաստանի և սփյուռքի երիտասարդներին միմյանց ճանաչելու հնարավորություն ընձեռել, ձևավորել սփյուռքահայ ակտիվ երիտասարդների ցանց և ունենալ գրասենյակի երիտասարդ գործընկերներ համայնքներում։
«Կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ ծրագրի շրջանակներում գրասենյակն իր առաջին և հաջողված համագործակցությունն ունեցավ «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի հետ, որն առաջին տարում ամբողջությամբ ֆինանսավորեց ծրագիրը և երրորդ տարին է, որ աջակցում է դրա իրականացմանը»,-ընդգծեց Զարեհ Սինանյանը։
Մասնակիցները 15 օր կանցկացնեն Հայաստանում՝ մասնակցելով հատուկ մշակված դասընթացի, այնուհետ մեկ տարի յուրաքանչյուր մասնակից ծրագրով նախատեսված աշխատանքներ կիրականացնի իր համայնքում:
Հայաստանյան դասընթացն ունի տեսական և գործնական բնույթ։ Ներառում է դասախոսություններ, աշխատաժողովներ, հանդիպումներ, փորձի փոխանակման աշխատանքներ, ինչպես նաև այցելություններ պետական, գիտակրթական, մշակութային, հոգևոր կառույցներ և հիշատակի վայրեր, ՀՀ մարզեր:

Состоялось открытие программы «Молодой посол диаспоры»
23 сентября в Ереване стартовала программа «Молодой посол диаспоры» Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры.
Программа, реализуемая уже четвертый год, направлена на углубление знаний молодежи из диаспоры о политических, социальных, экономических и других реалиях Армении, а также на содействие их более активному участию в жизни общин.
Программа способствует также повышению эффективности их деятельности путем приобретения новых знаний, навыков, установления практических контактов и обмена опытом, а также формированию сотрудничества между молодежью Армении и разных общин диаспоры.
В этом году в программе участвуют 28 молодых армян из диаспоры, представляющих 18 стран: Россию, Белоруссию, Францию, Германию, Швецию, Литву, Латвию, Польшу, Чехию, Румынию, Нидерланды, Великобританию, Грузию, Иран, Австралию, США, Сирию и Китай.
Приветствуя участников, главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян отметил, что программа направлена на сближение молодежи диаспоры и Армении, предоставляя возможность познакомиться друг с другом и сформировать сообщество активных армянских молодежных лидеров. «Важно подчеркнуть, что в рамках программы Офис впервые и успешно сотрудничал с мемориальным фондом «Джинишян», который полностью профинансировал программу в первый год и поддерживает ее реализацию уже третий год», — добавил Заре Синанян.
Участники проведут 15 дней в Армении, участвуя в специально разработанной подготовительной программе. В течение года каждый из них будет реализовывать запланированные мероприятия в своей общине.
Программа включает как теоретические, так и практические занятия, включая лекции, семинары, встречи, мероприятия по обмену опытом, а также посещение государственных, научно-образовательных, культурных и духовных учреждений, мемориальных объектов и регионов Республики Армения.