Տեղի ունեցավ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի բացումը
Սեպտեմբերի 23-ին Երևանում մեկարկեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը: Արդեն չորրոդ տարին իրականացվող ծրագիրը նպատակ ունի հնարավորություն ընձեռել սփյուռքահայ երիտասարդներին՝ ընդլայնելու իրենց պատկերացումները Հայաստանի քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական և այլ խնդիրների մասին, աջակցել համայնքային կյանքում նրանց առավել ներգրավմանն ու գործունեության արդյունավետության բարձացմանը՝ նոր գիտելիքների, հմտությունների, գործնական նոր կապերի ձեռքբերման, փորձի փոխանակման ճանապարհով, նպաստել Հայաստանի և սփյուռքի տարբեր համայնքների երիտասարդների միջև համագործակցության ձևավորմանն ու զարգացմանը:
Այս տարի ծրագրին մասնակցում է 28 սփյուռքահայ երիտասարդ 18 երկրից՝ Ռուսաստանից, Բելառուսից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Շվեդիայից, Լիտվայից, Լատվիայից, Լեհաստանից, Չեխիայից, Ռումինիայից, Նիդերլանդներից, Մեծ Բրիտանիայից, Վրաստանից, Իրանից, Ավստրալիայից, ԱՄՆ-ից, Սիրիայից և Չինաստանից:
Ողջունելով մասնակիցներին՝ Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը նշեց, որ ծրագիրը միտված է մոտեցնել սփյուռքը սփյուռքին, Հայաստանի և սփյուռքի երիտասարդներին միմյանց ճանաչելու հնարավորություն ընձեռել, ձևավորել սփյուռքահայ ակտիվ երիտասարդների ցանց և ունենալ գրասենյակի երիտասարդ գործընկերներ համայնքներում։
«Կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ ծրագրի շրջանակներում գրասենյակն իր առաջին և հաջողված համագործակցությունն ունեցավ «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի հետ, որն առաջին տարում ամբողջությամբ ֆինանսավորեց ծրագիրը և երրորդ տարին է, որ աջակցում է դրա իրականացմանը»,-ընդգծեց Զարեհ Սինանյանը։
Մասնակիցները 15 օր կանցկացնեն Հայաստանում՝ մասնակցելով հատուկ մշակված դասընթացի, այնուհետ մեկ տարի յուրաքանչյուր մասնակից ծրագրով նախատեսված աշխատանքներ կիրականացնի իր համայնքում:
Հայաստանյան դասընթացն ունի տեսական և գործնական բնույթ։ Ներառում է դասախոսություններ, աշխատաժողովներ, հանդիպումներ, փորձի փոխանակման աշխատանքներ, ինչպես նաև այցելություններ պետական, գիտակրթական, մշակութային, հոգևոր կառույցներ և հիշատակի վայրեր, ՀՀ մարզեր:

Opening Ceremony of the Diaspora Youth Ambassador Program
On September 23, the Youth Diaspora Ambassador program of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs was launched in Yerevan.
In its fourth year, the program aims to help Diaspora Armenian youth deepen their understanding of Armenia's political, social, economic, and other realities. It also seeks to promote greater engagement in community life and improve the effectiveness of their activities through the acquisition of new knowledge, skills, practical contacts, and experience exchange. Additionally, the program fosters cooperation between the youth of Armenia and the Diaspora.
This year, 28 young Armenians from the Diaspora are participating in the program, representing 18 countries: Russia, Belarus, France, Germany, Sweden, Lithuania, Latvia, Poland, the Czech Republic, Romania, the Netherlands, Great Britain, Georgia, Iran, Australia, the USA, Syria, and China.
Welcoming the participants, High Commissioner Zareh Sinanyan emphasized that the program aims to strengthen ties between the Diaspora and Armenia, offering youth from both communities the chance to connect and build a network of active Diaspora-Armenian leaders. "I want to highlight that this program marks the first successful collaboration between our Office and the Jinishian Memorial Foundation, which fully financed the initiative in its inaugural year and has continued to support its implementation for the third consecutive year," stated the High Commissioner.
Participants will spend 15 days in Armenia, engaging in a specially designed course. Over the subsequent year, each participant will carry out planned activities within their respective communities.
The course includes both theoretical and practical components, featuring lectures, workshops, meetings, experience exchange activities, and visits to state institutions, scientific and educational establishments, cultural and spiritual organizations, as well as memorial sites throughout the regions of Armenia.