Զարեհ Սինանյանը «ԴիջիԹեք 2024»-ի շրջանակներում հանդես է եկել որպես բանախոս
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը որպես բանախոս հանդես է եկել «ԴիջիԹեք 2024» տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի շրջանակում կազմակերպված «DigiTalks» ձևաչափի քննարկմանը, որը կրել է «Գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացումը՝ օգտագործելով սփյուռքի ընդարձակ ցանցը» խորագիրը։
Որպես բանախոսներ քննարկմանը մասնակցել են նաև բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ձեռներեց և ներդրող Ադամ Կաբլանյանը և «Metacomp Technologies Inc» ընկերության տեխնոլոգիական տնօրեն Օշին Փերումյանը։ Քննարկումը վարել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արամ Փախչանյանը։
Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում անդրադարձել է գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում սփյուռքի ներուժի ներգրավմանն ուղղված պետական ծրագրերին, խոսել գիտության և տեխնոլոգիական ոլորտներում հայկական սփյուռքի հետ համագործակցության ձևաչափերի և նոր նախաձեռնությունների մասին, ինչպես նաև պատասխանել հանդիսատեսի հարցերին։
«ԴիջիԹեք»-ը Հայաստանում անցկացվող ամենամեծ տեխնոլոգիական ցուցահանդեսն է՝ հագեցած ՏՏ նորագույն լուծումների, ինժեներական ներուժի ներկայացումներով, մասնագիտական սեմինար-քննարկումներով։ Այս տարի «ԴիջիԹեք»-ն անցկացվել է հոկտեմբերի 4-ից 6-ը։

Заре Синанян выступил в качестве спикера в рамках «DigiTech 2024»
Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения принял участие в дискуссии в формате «DigiTalks», которая прошла в рамках технологической выставки «DigiTech 2024». Темой обсуждения стало «Развитие науки и технологий с использованием обширных возможностей нетворка диаспоры».
В мероприятии также приняли участие предприниматель и инвестор Адам Кабланян и технологический директор компании «Metacomp Technologies Inc.» Ошин Перумян. Модератором обсуждения выступил председатель попечительского совета образовательного фонда «Айб» Арам Пахчанян.
В своем выступлении Заре Синанян представил государственные программы, направленные на привлечение потенциала диаспоры в области науки и технологий, а также поделился новыми инициативами по сотрудничеству с армянской диаспорой и ответил на вопросы участников.
Выставка «DigiTech» является крупнейшим технологическим событием в Армении и включает в себя презентации новейших IT-решений, демонстрацию инженерного потенциала, а также профессиональные семинары и дискуссии. В этом году выставка проходила с 4 по 6 октября.