Զարեհ Սինանյանը «ԴիջիԹեք 2024»-ի շրջանակներում հանդես է եկել որպես բանախոս
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը որպես բանախոս հանդես է եկել «ԴիջիԹեք 2024» տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի շրջանակում կազմակերպված «DigiTalks» ձևաչափի քննարկմանը, որը կրել է «Գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացումը՝ օգտագործելով սփյուռքի ընդարձակ ցանցը» խորագիրը։
Որպես բանախոսներ քննարկմանը մասնակցել են նաև բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ձեռներեց և ներդրող Ադամ Կաբլանյանը և «Metacomp Technologies Inc» ընկերության տեխնոլոգիական տնօրեն Օշին Փերումյանը։ Քննարկումը վարել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արամ Փախչանյանը։
Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում անդրադարձել է գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում սփյուռքի ներուժի ներգրավմանն ուղղված պետական ծրագրերին, խոսել գիտության և տեխնոլոգիական ոլորտներում հայկական սփյուռքի հետ համագործակցության ձևաչափերի և նոր նախաձեռնությունների մասին, ինչպես նաև պատասխանել հանդիսատեսի հարցերին։
«ԴիջիԹեք»-ը Հայաստանում անցկացվող ամենամեծ տեխնոլոգիական ցուցահանդեսն է՝ հագեցած ՏՏ նորագույն լուծումների, ինժեներական ներուժի ներկայացումներով, մասնագիտական սեմինար-քննարկումներով։ Այս տարի «ԴիջիԹեք»-ն անցկացվել է հոկտեմբերի 4-ից 6-ը։

Zareh Sinanyan Speaks at DigiTech 2024
Zareh Sinanyan, RA High Commissioner for Diaspora Affairs, participated as a speaker in the "DigiTalks" discussion held during the "DigiTech 2024" technology exhibition, focusing on the theme "Development of Science and Tech Leveraging the Extensive Diaspora Network."
The discussion also featured Adam Kablanian, High-tech Entrepreneur and Investor, and Oshin Peroomian, CTO at Metacomp Technologies Inc. The session was moderated by Aram Pakhchanian, Chairman of the Board of Trustees of the "Ayb" Educational Foundation.
In his speech, Zareh Sinanyan outlined state programs designed to harness the potential of the Diaspora in science and technology, presented new initiatives for collaboration with the Armenian Diaspora, and responded to questions from the audience.
"DigiTech" is Armenia's largest technology exhibition, showcasing the latest IT solutions, engineering innovations, and hosting professional seminars and discussions. This year's exhibition took place from October 4 to 6.