Ավարտվեց «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն ամփոփեց «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի 2024-25թթ. շրջափուլի հայաստանյան դասընթացը:
Այս տարի ծրագրին մասնակցեց 28 սփյուռքահայ երիտասարդ 18 երկրից՝ Ռուսաստանից, Բելառուսից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Շվեդիայից, Լիտվայից, Լատվիայից, Լեհաստանից, Չեխիայից, Ռումինիայից, Նիդերլանդներից, Մեծ Բրիտանիայից, Վրաստանից, Իրանից, Ավստրալիայից, ԱՄՆ-ից, Սիրիայից և Չինաստանից:
Երկշաբաթյա ծրագիրը ներառեց դասախոսություններ, աշխատաժողովներ, հանդիպումներ, փորձի փոխանակման աշխատանքներ, ինչպես նաև այցելություններ պետական, գիտակրթական, մշակութային, հոգևոր կառույցներ և հիշատակի վայրեր, ՀՀ մարզեր: Մասնակիցները, դասընթացի ավարտից հետո վերադառնալով իրենց համայնքներ, մեկ տարի կիրականացնեն ծրագրով նախատեսված համայնքային աշխատանքներ:
Ծրագրի փակման արարողության ընթացքում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հաջողություն մաղթեց սփյուռքի երիտասարդ դեսպաններին՝ վտսահություն հայտնելով, որ նրանք կընդլայնեն իրենց համայնքային գործունեությունը և կդառնան գրասենյակի հուսալի գործընկերները: Նա նաև շնորհակալություն հայտնեց ծրագրի գործընկեր Ջինիշյան հիշատակի հիմնադրամին:
Ելույթով հանդես եկավ Ջինիշյան հիշատակի հիմնադրամի առողջապահական ծրագրերի ղեկավար Զառա Ջանիբեկյանը՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով հիմնադրամի պատրաստակամությունը համագործակցելու «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի շրջանակներում:
Սանկտ Պետերբուրգից ծրագրին մասնակից Աղասի Հակոբյանն իր խոսքում նշեց, որ ծրագիրը հնարավորություն ընձեռեց հասկանալու, թե ինչպես սփյուռքի երիտասարդները կարող են ավելի արդյունավետ աջակցել հայրենիքին: «Այս ընթացքում մենք ունեցանք բազմաթիվ կարևոր հանդիպումներ, ստացանք այն հարցերի պատասխանները, որոնք հաճախ ծագում էին մեզ մոտ, երբ մենք մեր համայնքներում էինք: Մենք համոզվեցինք, որ մեր հայրենիքը զարգանում է»,-նշեց Աղասին:
«Հայաստանը մեզ սպասում է: Մենք դա զգացինքն այստեղ գտնվելու յուրաքանչյուր օրվա ընթացքում: Մենք կրում ենք մեր հայրենիքը զարգացնելու պարտականությունը»,-իր խոսքում շեշտեց ծրագրին Լատվիայից մասնակից Ռուզաննա Գրիգորյանը:
Ֆրանսիայից ժամանած Սիլվա Սահակյանը կարևորեց հայրենիքն իրատեսորեն ճանաչելու հանգամանքը, ինչպես նաև հայաստանցի երրտասարդների հետ համագործակցելու կարևորությունը: «Մնաց վերադառնալ Փարիզ՝ սիրտս սիրով լի, ճամպրուկիս մեջ մի կտոր փոքրիկ Հայաստան՝ փոխանցելու համայնքի մյուս երիտասարդներին»,-նշեց Սիլվան:
Չինաստանից Անի Մարգարյանը և ԱՄՆ-ից Վիգեն Անտունյանը կարևորեցին ծրագրի ընթացքում ձեռք բերած ընկերական և գործընկերային ամուր կապերը, ինչպես նաև ծրագրի կրթական, ճանաչողական, մշակութային հարուստ բաղադրիչները:
Հիշեցնենք, որ ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կառավարության և «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ:

Завершилась программа «Молодой посол диаспоры»
Аппарат главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения подвел итоги двухнедельного курса программы «Молодой посол диаспоры» на 2024-2025 годы, проведенного в Армении.
В этом году в программе приняли участие 28 молодых представителей армянской диаспоры из 18 стран, включая Россию, Беларусь, Францию, Германию, Швецию, Литву, Латвию, Польшу, Чехию, Румынию, Нидерланды, Великобританию, Грузию, Иран, Австралию, США, Сирию и Китай.
Курс включал лекции, семинары, встречи и мероприятия по обмену опытом, а также посещение государственных, научно-образовательных, культурных и духовных учреждений, мемориальных объектов и регионов Республики Армения. По возвращении в свои общины участники будут реализовывать запланированные общинные работы в течение одного года.
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян на церемонии закрытия программы пожелал молодым послам успехов и выразил надежду, что они расширят свою общинную деятельность и станут надежными партнерами ведомства. Он также поблагодарил мемориальный фонд «Джинишян» за продолжительное содействие программме.
Руководитель программ здравоохранения фонда «Джинишян» Зара Джанибекян в свою очередь подчеркнула готовность фонда к дальнейшему сотрудничеству в рамках программы «Молодой посол диаспоры».
Участник программы из Санкт-Петербурга Агаси Акопян отметил, что программа дала возможность понять, как молодежь диаспоры может более эффективно поддерживать родину. «За это время мы провели много важных встреч и получили ответы на вопросы, которые часто возникали в наших общинах. Мы заботимся о том, чтобы наша родина развивалась», — сказал Агаси.
«Армения нас ждет. Мы чувствовали это каждый день, когда были здесь. Мы несем ответственность за развитие нашей родины», — отметила Рузанна Григорян, участница программы из Латвии.
Сильва Саакян из Франции подчеркнула важность реалистичного понимания родины и сотрудничества с армянской молодежью: «Я возвращаюсь в Париж с сердцем, полным любви, и с маленьким кусочком Армении в чемодане, чтобы передать его другим молодым людям в нашей общине», — сказала Сильва.
Ани Маргарян из Китая и Виген Антунян из США также отметили крепкие дружеские и партнерские связи, возникшие в ходе программы, а также богатый образовательный и культурный аспект программы.
Напомним, что программа «Молодой посол диаспоры» реализуется при финансировании правительства Республики Армения и мемориального фонда «Джинишян».