Ավարտվեց «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն ամփոփեց «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի 2024-25թթ. շրջափուլի հայաստանյան դասընթացը:
Այս տարի ծրագրին մասնակցեց 28 սփյուռքահայ երիտասարդ 18 երկրից՝ Ռուսաստանից, Բելառուսից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Շվեդիայից, Լիտվայից, Լատվիայից, Լեհաստանից, Չեխիայից, Ռումինիայից, Նիդերլանդներից, Մեծ Բրիտանիայից, Վրաստանից, Իրանից, Ավստրալիայից, ԱՄՆ-ից, Սիրիայից և Չինաստանից:
Երկշաբաթյա ծրագիրը ներառեց դասախոսություններ, աշխատաժողովներ, հանդիպումներ, փորձի փոխանակման աշխատանքներ, ինչպես նաև այցելություններ պետական, գիտակրթական, մշակութային, հոգևոր կառույցներ և հիշատակի վայրեր, ՀՀ մարզեր: Մասնակիցները, դասընթացի ավարտից հետո վերադառնալով իրենց համայնքներ, մեկ տարի կիրականացնեն ծրագրով նախատեսված համայնքային աշխատանքներ:
Ծրագրի փակման արարողության ընթացքում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հաջողություն մաղթեց սփյուռքի երիտասարդ դեսպաններին՝ վտսահություն հայտնելով, որ նրանք կընդլայնեն իրենց համայնքային գործունեությունը և կդառնան գրասենյակի հուսալի գործընկերները: Նա նաև շնորհակալություն հայտնեց ծրագրի գործընկեր Ջինիշյան հիշատակի հիմնադրամին:
Ելույթով հանդես եկավ Ջինիշյան հիշատակի հիմնադրամի առողջապահական ծրագրերի ղեկավար Զառա Ջանիբեկյանը՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով հիմնադրամի պատրաստակամությունը համագործակցելու «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի շրջանակներում:
Սանկտ Պետերբուրգից ծրագրին մասնակից Աղասի Հակոբյանն իր խոսքում նշեց, որ ծրագիրը հնարավորություն ընձեռեց հասկանալու, թե ինչպես սփյուռքի երիտասարդները կարող են ավելի արդյունավետ աջակցել հայրենիքին: «Այս ընթացքում մենք ունեցանք բազմաթիվ կարևոր հանդիպումներ, ստացանք այն հարցերի պատասխանները, որոնք հաճախ ծագում էին մեզ մոտ, երբ մենք մեր համայնքներում էինք: Մենք համոզվեցինք, որ մեր հայրենիքը զարգանում է»,-նշեց Աղասին:
«Հայաստանը մեզ սպասում է: Մենք դա զգացինքն այստեղ գտնվելու յուրաքանչյուր օրվա ընթացքում: Մենք կրում ենք մեր հայրենիքը զարգացնելու պարտականությունը»,-իր խոսքում շեշտեց ծրագրին Լատվիայից մասնակից Ռուզաննա Գրիգորյանը:
Ֆրանսիայից ժամանած Սիլվա Սահակյանը կարևորեց հայրենիքն իրատեսորեն ճանաչելու հանգամանքը, ինչպես նաև հայաստանցի երրտասարդների հետ համագործակցելու կարևորությունը: «Մնաց վերադառնալ Փարիզ՝ սիրտս սիրով լի, ճամպրուկիս մեջ մի կտոր փոքրիկ Հայաստան՝ փոխանցելու համայնքի մյուս երիտասարդներին»,-նշեց Սիլվան:
Չինաստանից Անի Մարգարյանը և ԱՄՆ-ից Վիգեն Անտունյանը կարևորեցին ծրագրի ընթացքում ձեռք բերած ընկերական և գործընկերային ամուր կապերը, ինչպես նաև ծրագրի կրթական, ճանաչողական, մշակութային հարուստ բաղադրիչները:
Հիշեցնենք, որ ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կառավարության և «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ:

Diaspora Youth Ambassador program Concludes
The Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs summarized the course conducted in Armenia as part of the 2024-25 Diaspora Youth Ambassador program.
This year, 28 Armenian youth from 18 countries — Russia, Belarus, France, Germany, Sweden, Lithuania, Latvia, Poland, Czech Republic, Romania, Netherlands, Great Britain, Georgia, Iran, Australia, USA, Syria, and China — participated in the program.
Over two weeks, the participants engaged in lectures, workshops, meetings, and experience-sharing activities. They also visited state, scientific-educational, cultural, spiritual institutions, memorial sites, and various regions of Armenia. After returning to their respective communities, they will carry out one-year community projects as part of the program.
At the closing ceremony, High Commissioner Zareh Sinanyan congratulated the Diaspora Youth Ambassadors, expressing hope that they would expand their community initiatives and strengthen their partnership with the Office. He also expressed gratitude to the Jinishian Memorial Foundation, a key project partner.
Zara Janibekyan, Head of Health Programs at the Jinishian Memorial Foundation, reaffirmed the foundation's commitment to ongoing cooperation within the program framework.
Aghasi Hakobyan, a participant from St. Petersburg, remarked that the program allowed him to better understand how Diaspora youth could support their homeland. "We had many significant meetings and received answers to questions we often faced in our communities. We are confident that our homeland is on a path of progress," said Aghasi. "Armenia is waiting for us, and we felt that every day we were here. We have the responsibility to contribute to its development," added Ruzanna Grigoryan from Latvia.
Silva Sahakian from France highlighted the importance of knowing Armenia in a realistic sense and emphasized cooperation with Armenian youth. "I’m returning to Paris with my heart full of love and a piece of Armenia in my suitcase, ready to share it with the youth of our community," she said. Participants Ani Margaryan from China and Vicken Antounian from the USA noted the valuable friendships and partnerships formed during the program, as well as the rich educational, cultural, and cognitive experiences they gained.