Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Նիցցայի «Պարսամյան» հայկական դպրոցի տարեդարձին նվիրված միջոցառմանը
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Նիցցայում մասնակցել է «Պարսամյան» ամենօրյա հայկական դպրոցի 38-ամյակին նվիրված միջոցառմանը։
Գլխավոր հանձնակատարը միջոցառմանը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով և շնորհակալագիր հանձնել դպրոցի ղեկավարությանը։
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև «Իրավունք հանուն Հանրապետության» (UDL) կուսակցության նախագահ, Ալպ-Մարիտիմի դեպարտամենտի  ֆինանսական կոմիտեի նախագահ, պատգամավոր Էրիկ Սիոտին, Նիցցայի քաղաքային խորհրդի պատվիրակ Պիեր Ֆիորին, Կոտ դը Ազուրի հայկական կազմակերպությունների ղեկավարներն ու համայնքի ներկայացուցիչները։

Zareh Sinanyan Attends Anniversary Celebration of Barsamian Armenian School in Nice
Zareh Sinanyan, RA High Commissioner for Diaspora Affairs, who is currently on a working visit to France, participated in the 38th-anniversary celebration of the Barsamian Armenian school in Nice.
During the event, the High Commissioner delivered a welcoming speech and presented a letter of gratitude to the school’s leadership in recognition of their dedication and contributions.
The celebration was also attended by Eric Ciotti, Chairman of the “Union of the Right for the Republic” (UDL) and head of the finance committee of the Alpes-Maritimes department, Pierre Fiori, Member of the Nice City Council, as well as leaders of Armenian organizations in the Côte d’Azur region and members of the local Armenian community.