ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի շնորհավորական խոսքն Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ
30 Դեկտեմբերի 2024
Սրտանց շնորհավորում եմ Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ:
2024 թվականը Հայաստանում և սփյուռքում լի էր տարաբնույթ զարգացումներով, Հայաստան-սփյուռք գործակցության համատեքստում պետականակենտրոն գաղափարախոսության ամրացման և համախմբվածության ապահովման նոր հնարավորություններով։
Մենք մեր առօրյա աշխատանքում շարունակել ենք հավատարիմ մնալ հայկական սփյուռքի համայնքների հետ առողջ երկխոսության ու փոխվստահության զարգացման և հայրենիքում սփյուռքի ներգրավվածության ընդլայնման սկզբունքներին:
2024 թվականը մեզ համար հատկապես նշանավորվել է երկրորդ Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի անցկացմամբ՝ համախմբելով սփյուռքից և Հայաստանից ավելի քան 1000 մասնակցի և հանդես գալով որպես Հայաստան-սփյուռք օրակարգի քննարկման առանցքային հարթակ։
Մեծ եռանդով շարունակվել են նաև գրասենյակի ավանդական դարձած ծրագրերը։ Հինգերորդ տարին անընդմեջ Հայաստանի պետական կառավարման համակարգում աշխատանքի է անցել սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագրի նոր սերունդը, 600 հայ պատանի աշխարհի 20 երկրից ուսումնաճանաչողական ճամփորդությունը հայրենիքում սկսել է «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի շնորհիվ, նոր կազմով համալրվել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանների» ցանցը, իսկ «Դիասպրո» կամավորական ծրագիրը ներկայացրել է իր առաջին մասնակիցներին։
Հայաստանի պատմության մեջ առաջին Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնն այս տարի իր աջակցման ամենատարբեր ծրագրերի և նախաձեռնությունների շրջանակներում ընդունել է հարյուրավոր հայրենադարձների, ինչպես նաև առցանց խորհրդատվություն տրամադրել սփյուռքում բնակվող և հայրենադարձվել ցանկացող բազմաթիվ հայրենակիցների։
Այն իր ուշադրության կենտրոնում է պահել նաև Լիբանանում և Սիրիայում բնակվող մեր քույրերի և եղբայրների խնդիրները՝ ելնելով այդ երկրներում ստեղծված դժվարին պայմաններից։
Սփյուռքի համայնքների հետ կապերի ընդլայնման հարցում առանցքային է եղել նաև Սփյուռքի գործերի հանձնակատարների ինստիտուտի ներդրումը։ ՀՀ վարչապետի որոշմամբ արդեն իսկ նշանակված է 17 հանձնակատար՝ Եվրոպայից մինչև Միացյալ Նահանգներ:
Տարին կարևորվել է նաև հայկական սփյուռքի հեռու և մոտ համայնքներ կատարած իմ այցերով, որոնց ընթացքում պատիվ եմ ունեցել հանդիպելու Ավստրալիայում, Նոր Զելանդիայում, Արգենտինայում, Բրազիլիայում, Ուրուգվայում, Ֆրանսիայում, ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանում և այլ երկրներում բնակվող մեր հայրենակիցների հետ։ Այս այցերը հնարավորություն են ընձեռել քննարկելու մեր համայնքների հետ համագործակցության ամենաառանցքային հարցերը, տեղում ծանոթանալու առկա մարտահրավերներին, ներկայացնելու գրասենյակի գործունեությունն ու հայրենիքի զարգացման ծրագրերում սփյուռքի ներգրավվածության հնարավորությունները։
Կարևոր է նաև ընդգծել, որ բոլոր մեր ծրագրերի ու նախաձեռնությունների իրականացման գործում իրենց ուրույն տեղն են զբաղեցրել սփյուռքի և Հայաստանի մեր գործընկերները։ Ուրախալի է նաև, որ գործընկերների շրջանակն այս տարի ևս ընդլայնվել է՝ առաջ բերելով համագործակցության նոր ձևաչափեր։
Կարծում եմ՝ 2024 թվականին արձանագրած հաջողություններն ու փոխվստահության մթնոլորտում ընթացած երկխոսությունն առավել ամուր հիմքեր են ստեղծում հաջորդ տարվա գործունեության համար։
2025 թվականը մենք սկսում ենք նույն հաստատակամությամբ և համոզմունքով, որ Հայաստանի և սփյուռքի համար համահայկական միասնականությունն ու պետականակենտրոն գաղափարախոսությունը որոշիչ նախապայմաններ են հետագա առաջընթացի համար: Մեկնարկող տարում Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը, շարունակելով իր գործունեությունը, հանդես կգա մի շարք նոր ծրագրային նախաձեռնություններով։ Մեր ուշադրության կենտրոնում կլինեն սփյուռքի մասնագիտական համայնքների հետ աշխատանքն ու Հայաստանում մեր հայրենակիցների ներգրավման հնարավորությունների ընդլայնումը։ 2025 թվականի ամռանը մենք երկրորդ անգամ կանցկացնենք Ազգային երիտասարդական համաժողովը՝ մեկ հարկի տակ համախմբելով սփյուռքից և Հայաստանից հարյուրավոր երիտասարդների։
Թո՛ղ 2025 թվականը համայն հայության համար լինի կայուն զարգացման, նորանոր ձեռքբերումների և հաջողությունների տարի:

Поздравительная речь главного уполномоченного по делам диаспоры РА Заре Синаняна по случаю новогодних и рождественских праздников
30 Декабря 2024
Сердечно поздравлению с наступающим Новым годом и Рождеством.
2024 год был полон развития различных инициатив в Армении и диаспоре, новых возможностей укрепления государственно-ориентированной идеологии и обеспечения сотрудничества «Армения-Диаспора».
В своей повседневной работе мы продолжали придерживаться принципов здорового диалога и развития взаимного доверия с общинами армянской диаспоры и расширения участия диаспоры в процессах, протекающих на Родине.
2024 год для нас был ознаменован проведением второго Всемирного армянского саммита, который собрал более 1000 участников из диаспоры и Армении, став ключевой площадкой для обсуждения важнейших вопросов настоящего и будущего нашей страны и диаспоры.
Традиционные программы Офиса были также продолжены нами с большим энтузиазмом. Пятый год подряд новое поколение специалистов диаспоры стало участниками программы «iGorts» и внедрилось в работу государственной системы Армении, 600 армянских подростков из 20 стран мира прошли учебно-познавательное путешествие на Родине благодаря программе «Шаг к дому», сеть «Молодых послов диаспоры» пополнилась новым активистами, а новая волонтерская программа «Diaspro» приняла первых участников.
Первый в истории Армении Центр репатриации и интеграции в этом году в рамках реализации различных программ и инициатив принял в своих стенах сотни репатриантов, а также предоставил онлайн-консультации армянам диаспоры, желающим репатриироваться.
Центр также сосредоточил свое внимание на оказании поддержки нашим соотечественникам из Ливана и Сирии, в связи со сложными условиями, сложившимися в этих странах.
Ключевым в вопросе расширения связей с общинами диаспоры стало внедрение института уполномоченных по делам диаспоры. Решением премьер-министра Армении уже назначены 17 уполномоченных в Европе и США.
Год был также отмечен моими визитами в дальние и близкие общины армянской диаспоры, в ходе которых я имел честь встретиться с нашими соотечественниками, проживающими в Австралии, Новой Зеландии, Аргентине, Бразилии, Уругвае, Франции, США, России и других странах. Эти визиты предоставили возможность обсудить наиболее важные вопросы сотрудничества с нашими общинами, ознакомиться на месте с существующими проблемами, представить деятельность Офиса и возможности вовлечения диаспоры в программы развития Родины.
Важно подчеркнуть, что в реализации всех программ и инициатив свое особое место заняли наши партнеры из диаспоры и Армении. Отрадно , что в этом году круг партнеров и форматов сотрудничества расширился еще больше.
Я думаю, что успехи, достигнутые в 2024, и диалог, проходивший в атмосфере взаимного доверия, создают более прочную основу для деятельности в следующем году.
Мы начинаем 2025 год с той же решимостью и убежденностью, что для Армении и диаспоры всеармянское единство и государственно-ориентированная идеология являются решающими предпосылками для прогресса. В новом году Офис главного уполномоченного по делам диаспоры, продолжая свою деятельность, выступит с рядом новых программных инициатив. В центре нашего внимания будет работа с профессиональными сообществами диаспоры и расширение возможностей привлечения наших соотечественников в Армению. Летом 2025 года мы во второй раз проведем Армянский молодежный форум, который объединит сотни молодых людей из диаспоры и Армении.