ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի միջև կնքվել է համագործակցության հուշագիր
26 Դեկտեմբերի 2024
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի միջև կնքվել է համագործակցության հուշագիր։
Հուշագիրը ստորագրել են Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ու «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը։
Հուշագիրն ամրագրում է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի միջև համագործակցության ուղղությունները ՀՀ պետական կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրի շրջանակներում։
Հուշագրի ստորագրման հանդիսավոր միջոցառմանը Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը վստահություն է հայտնել, որ «Կերոն» հիմնադրամի հետ հաստատված համագործակցությունը սփյուռքի մասնագիտական ներուժի ներգրավման գործում նոր նախաձեռնությունների սկիզբ կդառնա։
«Այս հուշագիրը գրասենյակի և հիմնադրամի ընդհանուր տեսլականի արտացոլումն է։ Այն միտված է համագործակցության հաստատմանը գրասենյակի առանցքային «իԳործ» ծրագրի շրջանակներում՝ հնարավորություն ընձեռելով թիրախային ոլորտներում ներգրավել բարձր մասնագիտական որակներ ունեցող սփյուռքահայերի», - ընդգծել է Զարեհ Սինանյանը։
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեր Վանանե Արարքցյանն իր հերթին ընդգծել է, որ հիմնադրամը պատրաստ է այս համագործակցության շրջանակում շարունակել իր ներդրումը համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման և նոր ծրագրերի մշակման գործում՝ ի նպաստ Հայաստանի զարգացման։
«Մենք ուրախ ենք համագործակցել «իԳործ» ծրագրի հետ, քանի որ այն լիովին համահունչ է մեր հիմնադրամի առաքելությանը՝ ներգրավել լավագույն մասնագետներին Հայաստանում և խթանել նրանց մասնակցությունը երկրի առաջընթացին», - նշել է Վանանե Արարքցյանը։
Նշենք, որ այս տարի արդեն «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ՝ «իԳործ» ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ իր համագործակցությունն է սկսել ամերիկահայ երաժիշտ, երգահան և պրոդյուսեր Տաթևիկ Եղիազարյանը։

The RA Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs and the Keron Development Foundation have formalized their partnership with the signing of a Memorandum of Cooperation
26 December 2024
The RA Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs and the Keron Development Foundation have formalized their partnership with the signing of a Memorandum of Cooperation.
The Memorandum, signed by Zareh Sinanyan, High Commissioner for Diaspora Affairs, and Vanane Ararktsyan, Keron Development Foundation Executive Director, sets the stage for a collaborative effort to integrate Diaspora Armenian specialists into Armenia’s state administration system through the iGorts program.
The solemn signing ceremony underscored the shared vision of the Office and the Foundation to mobilize the professional potential of the Armenian Diaspora for the country’s development.
“This Memorandum is a demonstration of the common vision of the Office and the Foundation,” said Zareh Sinanyan. “It reflects our commitment to strengthening cooperation within the framework of the iGorts program, creating new opportunities to engage Diaspora specialists in Armenia’s progress.”
Echoing this sentiment, Vanane Ararktsyan, Executive Director of the Keron Development Foundation, emphasized the Foundation’s ongoing dedication to attracting top talent to Armenia.
“We are glad to cooperate with the iGorts program, as it aligns perfectly with our mission to bring the best specialists to Armenia and actively contribute to the nation’s advancement,” stated Vanane Ararktsyan.
The partnership has already yielded promising initiatives. This year, with the support of the Keron Development Foundation, American-Armenian musician, composer, and producer Tatevik Yeghiazaryan began her collaboration with the Armenian State Symphony Orchestra under the iGorts program.