ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի միջև կնքվել է համագործակցության հուշագիր
26 Դեկտեմբերի 2024
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի միջև կնքվել է համագործակցության հուշագիր։
Հուշագիրը ստորագրել են Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ու «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը։
Հուշագիրն ամրագրում է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի միջև համագործակցության ուղղությունները ՀՀ պետական կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրի շրջանակներում։
Հուշագրի ստորագրման հանդիսավոր միջոցառմանը Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը վստահություն է հայտնել, որ «Կերոն» հիմնադրամի հետ հաստատված համագործակցությունը սփյուռքի մասնագիտական ներուժի ներգրավման գործում նոր նախաձեռնությունների սկիզբ կդառնա։
«Այս հուշագիրը գրասենյակի և հիմնադրամի ընդհանուր տեսլականի արտացոլումն է։ Այն միտված է համագործակցության հաստատմանը գրասենյակի առանցքային «իԳործ» ծրագրի շրջանակներում՝ հնարավորություն ընձեռելով թիրախային ոլորտներում ներգրավել բարձր մասնագիտական որակներ ունեցող սփյուռքահայերի», - ընդգծել է Զարեհ Սինանյանը։
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեր Վանանե Արարքցյանն իր հերթին ընդգծել է, որ հիմնադրամը պատրաստ է այս համագործակցության շրջանակում շարունակել իր ներդրումը համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման և նոր ծրագրերի մշակման գործում՝ ի նպաստ Հայաստանի զարգացման։
«Մենք ուրախ ենք համագործակցել «իԳործ» ծրագրի հետ, քանի որ այն լիովին համահունչ է մեր հիմնադրամի առաքելությանը՝ ներգրավել լավագույն մասնագետներին Հայաստանում և խթանել նրանց մասնակցությունը երկրի առաջընթացին», - նշել է Վանանե Արարքցյանը։
Նշենք, որ այս տարի արդեն «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ՝ «իԳործ» ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ իր համագործակցությունն է սկսել ամերիկահայ երաժիշտ, երգահան և պրոդյուսեր Տաթևիկ Եղիազարյանը։

Между Аппаратом главного уполномоченного по делам диаспоры РА и фондом развития «Керон» подписан меморандум о сотрудничестве
26 Декабря 2024
Между Аппаратом главного уполномоченного по делам диаспоры РА и фондом развития «Керон» подписан меморандум о сотрудничестве.
Меморандум был подписан главным уполномоченным по делам диаспоры Заре Синаняном и исполнительным директором фонда развития «Керон» Ванане Араркцян.
Меморандум определяет основные направления сотрудничества в рамках программы «iGorts», которая направлена на привлечение специалистов армянской диаспоры к работе в системе государственного управления РА.
На торжественной церемонии подписания Заре Синанян выразил уверенность в том, что сотрудничество с фондом «Керон» станет отправной точкой для реализации новых инициатив, направленных на использование профессионального потенциала диаспоры.
«Этот меморандум отражает общее видение Офиса и Фонда и направлен на укрепление сотрудничества в рамках ключевой программы «iGorts», предоставляющей возможность привлечения специалистов из диаспоры, обладающих высокими профессиональными навыками, к развитию целевых отраслей Армении», – отметил Заре Синанян.
Ванане Араркцян, в свою очередь, подчеркнула готовность фонда продолжать инвестировать в реализацию совместных проектов и разработку новых программ в рамках этого сотрудничества.
«Мы рады партнерству с программой «iGorts», поскольку её цели полностью соответствуют миссии нашего фонда – привлекать лучших специалистов в Армению и содействовать их участию в прогрессе страны», – отметила Ванане Араркцян.
Отметим, что уже в этом году при поддержке фонда развития «Керон» американо-армянский музыкант, автор песен и продюсер Татевик Егиазарян начала сотрудничество с Государственным симфоническим оркестром Армении в рамках программы «iGorts».