Տեխնոլոգիական ոլորտում աշխատող հայրենադարձներին ներկայացվել են պետական ծրագրերն ու միջոցառումները
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության նախաձեռնությամբ փետրվարի 7-ին Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնում տեղի է ունեցել հանդիպում՝ ՏՏ ոլորտում գործունեություն ծավալող և ոլորտով հետաքրքրված հայրենադարձների հետ:
Հայրենադարձներին է ներկայացվել՝ ԲՏԱ նախարարության տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացմանը միտված յոթամյա ծրագրի փաթեթը, որով պետական աջակցության նոր գործիքակազմ և հարկային արտոնությունների շրջանակ է առաջարկվում ՏՏ ընկերություններին՝ ոլորտի զարգացման առավել բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու նպատակով։
Ներկայացվել են տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացմանն ուղղված մի շարք ծրագրեր, ինչպիսիք են՝ «Ներուժ 6.0» սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափների ծրագիրը, Plug and Play «Աքսելերացիոն ծրագիրը», «Գաղափարից մինչև բիզնես», «Հաքաթոն», «Մասնագետների պատրաստման ԲՈւՀ-մասնավոր հատված համագործակցություն», ինչպես նաև գործող կրթական և դրամաշնորհային այլ ծրագրերը:
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել և իրենց հաջողության պատմություններով կիսվել «Ներուժ» ծրագրի շահառուները:

State programs and events were presented to repatriates working in the IT sector
On February 7, at the initiative of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia and the Ministry of High-Tech Industry, a meeting was held at the Repatriation and Integration Center with repatriates engaged in IT activities and those interested in the field.
The repatriates were presented with a seven-year program from the Ministry of High-Tech Industry, aimed at developing the technology sector. This program offers a new set of government support tools and a framework of tax incentives for IT companies to create more favorable conditions for sector growth.
A number of programs aimed at developing the technological ecosystem were introduced, including the Diaspora technology startup program Neruzh 6.0, Plug and Play "Acceleration Program," "From Idea to Business," "Hackathon," and "University-Private Sector Cooperation for Training Specialists," along with other existing educational and grant programs.