Տեխնոլոգիական ոլորտում աշխատող հայրենադարձներին ներկայացվել են պետական ծրագրերն ու միջոցառումները
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության նախաձեռնությամբ փետրվարի 7-ին Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնում տեղի է ունեցել հանդիպում՝ ՏՏ ոլորտում գործունեություն ծավալող և ոլորտով հետաքրքրված հայրենադարձների հետ:
Հայրենադարձներին է ներկայացվել՝ ԲՏԱ նախարարության տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացմանը միտված յոթամյա ծրագրի փաթեթը, որով պետական աջակցության նոր գործիքակազմ և հարկային արտոնությունների շրջանակ է առաջարկվում ՏՏ ընկերություններին՝ ոլորտի զարգացման առավել բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու նպատակով։
Ներկայացվել են տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացմանն ուղղված մի շարք ծրագրեր, ինչպիսիք են՝ «Ներուժ 6.0» սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափների ծրագիրը, Plug and Play «Աքսելերացիոն ծրագիրը», «Գաղափարից մինչև բիզնես», «Հաքաթոն», «Մասնագետների պատրաստման ԲՈւՀ-մասնավոր հատված համագործակցություն», ինչպես նաև գործող կրթական և դրամաշնորհային այլ ծրագրերը:
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել և իրենց հաջողության պատմություններով կիսվել «Ներուժ» ծրագրի շահառուները:

Репатриантам, работающим в сфере ИТ, были представлены государственные программы и мероприятия
7 февраля по инициативе Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры РА и Министерства высокотехнологичной промышленности в Центре репатриации и интеграции прошла встреча с репатриантами, работающими в сфере ИТ, а также с теми, кто интересуется этой отраслью.
Участникам был представлен семилетний программный пакет Министерства высокотехнологичной промышленности, направленный на развитие технологического сектора. Пакет включает в себя новый набор инструментов государственной поддержки и систему налоговых льгот для ИТ-компаний, создающих более благоприятные условия для развития отрасли.
В рамках встречи была представлена серия программ, нацеленных на развитие технологической экосистемы, включая: программу диаспоральных технологических стартапов «Неруж 6.0», программу акселерации «Plug and Play», «От идеи к бизнесу», «Хакатон», инициативу «Сотрудничество университетов и частного сектора для подготовки специалистов», а также другие образовательные и грантовые программы.
На мероприятии присутствовали бенефициары программы «Неруж», которые поделились своими историями успеха.