«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցները շարունակում են իրենց ակտիվ գործունեությունը համայնքներում
11 Փետրվարի 2025
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցները շարունակում են իրենց ակտիվ գործունեությունը համայնքներում։
Երիտասարդ դեսպանների նախաձեռնությամբ վերջին շրջանում իրականացվել են մի շարք համայնքային ծրագրեր, մասնավորապես՝ Փարիզում, Մյունխենում, Ամստերդամում, Լոս Անջելեսում, Մելբուռնում, Ռիգայում, Թեհրանում, Նանկինում, Մոսկվայում, Սանկտ Պետերբուրգում, Անապայում, Վարշավայում, Բռնոյում, Բուխարեստում, ինչպես նաև բոլոր այն քաղաքներում, որտեղ 2024-2025 թվականների ծրագրի մասնակիցներն իրականացնում են իրենց գործունեությունը։
Նախաձեռնությունների շրջանակներում անցկացվել են գիտաժողովներ, իրազեկման բարձրացմանն ուղղված հանդիպումներ, Հայաստան-սփյուռք համագործակցության արդի հարցերի քննարկումներ, ինչպես նաև ներկայացվել են գրասենյակի և գործընկեր կազմակերպությունների կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը։
Նշենք, որ 2024 թվականի աշնանը «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցները երկշաբաթյա վերապատրաստման դասընթաց են անցել Հայաստանում, որից հետո վերադարձել են համայնքներ՝ շարունակելու իրենց գործունեությունը։

Участники программы «Молодой посол диаспоры» продолжают свою активную деятельность в общинах
Участники программы «Молодой посол диаспоры», осуществляемой Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры РА, продолжают свою активную деятельность в общинах.
По инициативе молодых послов за последнее время был реализован ряд общинных инициатив в Париже, Мюнхене, Амстердаме, Лос-Анджелесе, Мельбурне, Риге, Тегеране, Нанкине, Москве, Санкт-Петербурге, Анапе, Варшаве, Брно, Бухаресте и других городах, где осуществляют свою деятельность участники программы 2024-2025 гг.
Они провели научные конференции, информационные встречи, обсуждения актуальных вопросов сотрудничества Армения-Диаспора, а также презентовали программы, реализуемые в Армении Офисом и партнерскими организациями.
Отметим, что осенью 2024 года участники программы «Молодой посол диаспоры» прошли двухнедельный обучающий курс в Армении, после чего вернулись в общины, продолжать свою деятельность.