ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Բելգիայի Թագավորություն
Փետրվարի 14-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Բելգիայի Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Բրյուսելում հանդիպել է Բելգիա-Հայաստան Առևտրի պալատի փոխնախագահ, Բելգիայում Վրաստանի պատվավոր հյուպատոս, գործարար Յաննիկ Քալանթարյանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Բելգիա առևտրատնտեսական կապերի զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև Հանձնակատարի գրասենյակի և Առևտրի պալատի միջև համագործակցության ու փոխադարձ աջակցության հնարավորությունները։
Յաննիկ Քալանթարյանը ներկայացրել է 2025 թվականին Բելգիա-Հայաստան Առևտրի պալատի նախաձեռնությամբ գործարարների համար Հայաստան ճանաչողական այց կազմակերպելու ծրագիրը, որի իրագործման հարցում Գլխավոր հանձնակատարը հայտնել է իր աջակցությունը։
Քննարկվել են Հայաստան-Բելգիա առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը և այդ հարցում՝ Սփյուռքի ներուժի ներգրավմանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Այցի շրջանակներում Զարեհ Սինանյանը նույն օրն այցելել է նաև Բրյուսելի Հայ տուն, հանդիպել Բելգիայի հայերի կոմիտեի նախագահ Ռոբերտ Ունուսյանի և կոմիտեի նորընտիր անդամների, ինչպես նաև Հայ տան ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպմանը Գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրել է Հայաստան-սփյուռք փոխհարաբերություններին վերաբերող նախաձեռնություններն ու տեսլականը, որից հետո պատասխանել է մասնակիցների հարցերին։
Քնարկվել են համագործակցության հնարավորությունների ընդլայնման և Հայաստանի զարգացման գործում Բելգիայի հայ համայնքի ներուժի արդյունավետ ներգրավմանը վերաբերող հարցեր։

Рабочий визит главного уполномоченного по делам диаспоры РА Заре Синаняна в Бельгию
14 февраля в рамках рабочего визита в Бельгию главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян встретился с вице-президентом торговой палаты Бельгия-Армения, почетным консулом Грузии в Бельгии и предпринимателем Яником Калантаряном в Брюсселе.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся развития армяно-бельгийских торгово-экономических связей, а также сотрудничества между Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры РА и торговой палатой Бельгия-Армения.
Вице-президент Бельгийско-Армянской торговой палаты рассказал о планируемом визите деловой делегации в Армению в 2025 году. Заре Синанян выразил готовность оказать необходимую поддержку в организации визита в рамках полномочий Офиса.
Стороны обсудили ряд вопросов, касающихся сотрудничества Армения-Бельгия и роли диаспоры в развитии торгово-экономических связей.
В рамках своего визита 14 февраля Заре Синанян также посетил «Армянский дом» в Брюсселе, где встретился с Робертом Унусяном, председателем Комитета армян Бельгии, членами нового состава комитета и представителями «Армянского дома».
Во время встречи Главный уполномоченный представил возможности и видение развития отношений Армения-Диаспора, после чего ответил на вопросы участников.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся дальнейшего развития сотрудничества и вовлечения потенциала армянской общины Бельгии в развитие Армении.