Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Կիրկոր Աժդերհանյանին և Արթուր Ահարոնյանին
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մարտի 3-ին ընդունել է Արվեստի և մշակույթի ֆրանս-հայկական կենտրոնի միջազգային հարցերով համակարգող, «Պարսամյան» վարժարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Կիրկոր Աժդերհանյանին և ֆրանս-հայկական արվեստի և մշակույթի կենտրոնի քարտուղար, կոմպոզիտոր, դաշնակահար Արթուր Ահարոնյանին։
Քննարկվել են ՀՀ-ի և Ֆրանսիայի հայ համայնքի միջև համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, մասնավորապես՝ մշակույթի ոլորտում համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման և Հայաստան-Սփյուռք մշակութային կապերի ամրապնդման ուղղություններով։
Հյուրերը Գլխավոր հանձնակատարին ներկայացրել են առաջիկայում սպասվող նախագծերը։ Զարեհ Սինանյանը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել ծրագրերի իրագործմանը՝ Սփյուռքի և Հայաստանի կառավարության համատեղ ներուժի ներգրավմամբ։

Zareh Sinanyan met with Kirkor Ajderhanyan and Artur Aharonyan
On March 3, RA High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan met with Kirkor Ajderhanyan, International Affairs Coordinator of the French-Armenian Center for Art and Culture and Chairman of the Board of Trustees of Barsamian Education and Cultural Foundation, as well as composer and pianist Artur Aharonyan, who serves as Secretary of the French-Armenian Center for Art and Culture.
During the meeting, they explored various opportunities for cooperation between the Armenian community of France and the Republic of Armenia, particularly in the cultural sphere. Key topics included the implementation of joint initiatives and the strengthening of Armenia-Diaspora cultural ties.
The guests presented their upcoming projects, High Commissioner Sinanyan reaffirmed his commitment to supporting these initiatives by leveraging the expertise and resources of both the Diaspora and the Government of Armenia.