Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանի գլխավորած պատվիրակությանը
01 Ապրիլի 2025
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպման ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարին ներկայացվել է այս ամռանը նախատեսվող «Yan-Ian» զբոսաշրջային մեկշաբաթյա միջոցառումների նախաձեռնությունը, որի նպատակն է Հայաստանը ներկայացնել ոչ միայն որպես զբոսաշրջային ուղղություն, այլև որպես համապարփակ հնարավորություններով և տնտեսապես հարմար մշտական բնակության երկիր։
Որպես հայրենադարձության, Հայաստան մշտական բնակության տեղափոխվելու և Հայաստանում գործունեություն ծավալելու խթանման միջոցառում քննարկվել է Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնում Գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերի վերաբերյալ իրազեկման միջոցառումների անցկացումն ու տարբեր ոլորտներում հաջողակ սփյուռքահայ գործարարների հետ հանդիպումների կազմակերպման հնարավորությունը։
Քննարկվել են նաև Զբոսաշրջության կոմիտեի և Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի միջև համագործակցության լայն հնարավորություններն, այդ թվում՝ այս օգոստոսի 5-7-ը նախատեսվող «Ազգային երիտասարդական համաժողով 2025»-ը։

Заре Синанян принял делегацию во главе с председателем Комитета по туризму Армении Лусине Геворгян
Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян принял делегацию во главе с председателем Комитета по туризму Армении Лусине Геворгян.
В ходе встречи главному уполномоченному была представлена инициатива туристического мероприятия «Yan-Ian», запланированного на это лето. Цель — представить Армению не только как туристическое направление, но и как страну с широкими возможностями и благоприятными экономическими условиями для постоянного проживания.
В качестве мероприятия, способствующего репатриации, переезду на постоянное жительство в Армению и ведению деятельности в стране, обсуждалась возможность проведения информационных мероприятий о программах в Центре репатриации и интеграции, а также организация встреч с успешными представителями армянской диаспоры в различных сферах.
Также были обсуждены широкие возможности сотрудничества между Комитетом по туризму и Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры, включая запланированный на 5-7 августа Армянский молодежный форум 2025.