Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանի գլխավորած պատվիրակությանը
01 Ապրիլի 2025
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպման ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարին ներկայացվել է այս ամռանը նախատեսվող «Yan-Ian» զբոսաշրջային մեկշաբաթյա միջոցառումների նախաձեռնությունը, որի նպատակն է Հայաստանը ներկայացնել ոչ միայն որպես զբոսաշրջային ուղղություն, այլև որպես համապարփակ հնարավորություններով և տնտեսապես հարմար մշտական բնակության երկիր։
Որպես հայրենադարձության, Հայաստան մշտական բնակության տեղափոխվելու և Հայաստանում գործունեություն ծավալելու խթանման միջոցառում քննարկվել է Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնում Գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերի վերաբերյալ իրազեկման միջոցառումների անցկացումն ու տարբեր ոլորտներում հաջողակ սփյուռքահայ գործարարների հետ հանդիպումների կազմակերպման հնարավորությունը։
Քննարկվել են նաև Զբոսաշրջության կոմիտեի և Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի միջև համագործակցության լայն հնարավորություններն, այդ թվում՝ այս օգոստոսի 5-7-ը նախատեսվող «Ազգային երիտասարդական համաժողով 2025»-ը։

Zareh Sinanyan, met with a delegation led by Tourism Committee Head Lusine Gevorgyan
The High Commissioner for Diaspora Affairs, Zareh Sinanyan, met with a delegation led by Tourism Committee Head Lusine Gevorgyan.
The delegation presented the “Yan-Ian” week-long tourism initiative planned for this summer, designed to showcase Armenia not only as a travel destination but also as a country with diverse opportunities and a strong economic foundation for permanent residency.
As part of efforts to promote repatriation, relocation to Armenia, and professional engagement, the discussion covered awareness campaigns about programs run by the Office at the Repatriation and Integration Center, as well as opportunities to connect with successful Diaspora entrepreneurs across various industries.
The meeting also explored broader collaboration between the Tourism Committee and the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, including the upcoming National Youth Forum 2025, set for August 5-7.