Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ապրիլի 4-ից 7-ը աշխատանքային այցով գտնվում էր Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում։
Լոս Անջելեսում Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է USC Dornsife-ի Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի և «Հայ մշակութային և գիտական ընկերակցություն» («Armenian Society of Fellows») հիմնադրամի կողմից կազմակերպված «Գիտության և տեխնոլոգիաների առաջնագծում. Կալիֆոռնիան և Հայաստանը միասին» խորագրով համաժողովին։
Համաժողովի բացման խոսքով հանդես են եկել USC Dornsife-ի Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն, դոկտոր Շուշան Կարապետյանը և Կալիֆոռնիայի նահանգի նախկին սենատոր Էնթոնի Պորտանտինոն։
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև մի շարք անվանի հայ գիտնականներ՝ Սթենֆորդի համալսարանից, Կալիֆոռնիայի Տեխնոլոգիական ինստիտուտից և Հարվի Մադ Քոլեջից։
Համաժողովի ընթացքում բանախոսները կարևորել են Կալիֆոռնիայի հայ համայնքի և Հայաստանի միջև համագործակցության խորացումը, ինչպես նաև անդրադարձել համալսարանների՝ գլոբալ մարտահրավերներին դիմակայելու գործում ունեցած դերին։
Քննարկվել են Կալիֆոռնիա–Հայաստան համագործակցության խորացման հնարավորությունները, մասնավորապես՝ տեխնոլոգիաների զարգացման համատեքստում։
Համաժողովի ավարտին Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է դռնփակ հանդիպման, որի ընթացքում քննարկվել են ապագա հնարավոր նախագծերն ու դրանց տեսլականները, ինչպես նաև Հայաստանում և Կալիֆոռնիայում գործող գիտնականների միջև առկա խոչընդոտների հաղթահարման ու փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման ուղիները։
Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում ընդգծել է Կալիֆոռնիա–Հայաստան համագործակցության համաձայնագրի շրջանակում երկկողմ փոխգործակցության խորացման, ինչպես նաև 2025 թվականի հունվարին ստորագրված ԱՄՆ–Հայաստան ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության կարևորությունը՝ որպես ՀՀ–ԱՄՆ հարաբերությունների ամրապնդման հենք։

Рабочий визит Заре Синаняна в Соединённые Штаты Америки
Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян с 4 по 7 апреля находился с рабочим визитом в Соединённых Штатах Америки.
В Лос-Анджелесе Заре Синанян принял участие в конференции под названием «На передовой науки и технологий: Калифорния и Армения вместе», организованной Институтом армянских исследований USC Dornsife и фондом «Армянское общество стипендиатов» (Armenian Society of Fellows).
С приветственным словом на открытии конференции выступили директор Института армянских исследований USC Dornsife доктор Шушан Карапетян и бывший сенатор штата Калифорния Энтони Портантино.
В мероприятии также приняли участие ряд известных армянских учёных из Стэнфордского университета, Калифорнийского технологического института и Колледжа Харви Мадд.
В ходе конференции спикеры подчеркнули важность углубления сотрудничества между армянской общиной Калифорнии и Арменией, а также обсудили роль университетов в противодействии глобальным вызовам.
Были рассмотрены возможности углубления сотрудничества между Калифорнией и Арменией, особенно в контексте развития технологий.
По завершении конференции Заре Синанян принял участие в закрытой встрече, в ходе которой были обсуждены возможные будущие проекты и их видение, а также пути преодоления существующих препятствий между работающими в Армении и Калифорнии учёными и повышения эффективности сотрудничества.
В своей речи Заре Синанян подчеркнул важность углубления двустороннего сотрудничества в рамках соглашения о сотрудничестве между Калифорнией и Арменией, а также важность подписанной в январе 2025 года Хартии стратегического партнёрства между США и Арменией как основы для укрепления армяно-американских отношений.