Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Բուլղարիա
Ապրիլի 15-ին գլխավոր հանձնակատարը հանդիպումներ է ունեցել նաև Բուլղարիայի հայերի միության նախագահ Հարություն Հովսեփյանի և միության անդամների հետ, Եվրոպայի Հայ Ավետարանական եկեղեցիների ընկերակցության քարտուղար Պատվելի Ներսես Կետիկյանի ,Բուլղարիայի Հայ Առաքելական եկեղեցու խորհրդի անդամների հետ, որին հաջորդել է Վառնայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ ընդլայնված կազմով հանդիպումը։
Քննարկվել են Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների խորացմանը, Բուլղարիայում ապրող հայերի միասնականությանը, պետություն-Սփյուռք փոխհարաբերություններին վերաբերող հարցեր։
Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում ընդգծել է Սփյուռքում և Հայաստանում բնակվող հայերի՝ անկախ որևէ թեմայով այլակարծիք լինելու հանգամանքին, ի շահ հայրենիքի և հայապահպանության՝ համախմբվածության կարևորությունն ու անհրաժեշտությունը։
Հատուկ անդրադարձ է կատարվել երիտասարդների շրջանում հայ ինքնության պահպանման, ինչպես նաև Հայաստանի հետ շարունակական կապի ապահովման և խթանման ուղղություններին։
Գլխավոր հանձնակատարը համայնքին է ներկայացրել Գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերը և պատասխանել ներկաներին հուզող հարցերին՝ հայրենադարձության և Հայաստանի հետ կապերի զարգացման մասին։
Վառնա այցի շրջանակում Զարեհ Սինանյանը նաև այցելել է Զորավար Անդրանիկի պատմական տունը, որտեղ Բուլղարիայի հայերի միությունը նախատեսում է կառուցել անվանի գործչի անունով տուն-թանգարան։
Գլխավոր հանձնակատարը Վառնա կատարած այցի շրջանակում նաև այցելել և հարգանքի տուրք է մատուցել Վառնայում գտնվող Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանին։

Рабочий визит Заре Синаняна в Болгарию
15 апреля главный уполномоченный провел встречи с председателем Союза армян Болгарии Арутюном Овсепяном и членами союза, секретарем Ассоциации армянских евангельских церквей Европы Пастором Нерсесом Кетикяном, членами совета Армянской Апостольской Церкви Болгарии. После этого состоялась расширенная встреча с представителями армянской общины Варны.
Обсуждались вопросы, касающиеся укрепления отношений между Арменией и диаспорой, единства армян, проживающих в Болгарии, а также взаимодействия между государством и диаспорой.
В своей речи Заре Синанян подчеркнул важность и необходимость консолидации армян, проживающих в диаспоре и в Армении, несмотря на возможные разногласия по различным вопросам, во имя Родины и сохранения армянской идентичности.
Особое внимание было уделено вопросам сохранения армянской идентичности среди молодежи, а также обеспечению и поощрению устойчивой связи с Арменией.
Заре Синанян представил общине реализуемые Офисом программы и ответил на волнующие участников вопросы, касающиеся репатриации и развития связей с Родиной.
В рамках визита в Варну Заре Синанян также посетил исторический дом полководца Андраника, где Союз армян Болгарии планирует создать дом-музей, посвященный знаменитому деятелю.
Главный уполномоченный по делам диаспоры также посетил и воздал дань уважения памятнику жертвам Геноцида армян, расположенному в Варне.