Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է Պլովդիվի շրջանի ղեկավարի տեղակալ Ատանաս Տաշկովի հետ
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Բուլղարիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է Պլովդիվի շրջանի ղեկավարի տեղակալ Ատանաս Տաշկովի հետ։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Բուլղարիայում ՀՀ դեսպան Ծովինար Համբարձումյանը և Բուլղարիայում սփյուռքի գործերի հանձնակատար, Եվրոպայի հայերի միության նախագահ Արթուր Հովհաննիսյանը։
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև առկա հարաբերությունները և հույս հայտնել, որ հանդիպումը կնպաստի երկու երկրների միջև փոխգործակցության զարգացմանն ու խորացմանը։
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստան–Բուլղարիա երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը, Բուլղարիայի հայ համայնքի և Բուլղարիայի կառավարության փոխգործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։
Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում նշել է, որ Պլովդիվի շրջանում բնակվող հայ համայնքն իբրև կամուրջ՝ կարևոր նշանակություն ունի Հայաստան–Բուլղարիա հարաբերությունների շարունակական զարգացման գործում։
Ատանաս Տաշկովը շնորհակալություն է հայտնել տեղի հայ համայնքին՝ Պլովդիվի շրջանի զարգացման հարցում ունեցած ավանդի համար և վստահություն հայտնել, որ երկու ժողովուրդների միջև առկա եղբայրական հարաբերություններն էլ ավելի զարգացում կապրեն։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տնտեսության տարբեր ուղղություններով Հայաստան–Բուլղարիա փոխգործակցության հնարավորություններին։

Главный уполномоченный встретился с заместителем главы области Пловдив Атанасом Ташковым
В рамках рабочего визита в Болгарию главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян встретился с заместителем главы области Пловдив Атанасом Ташковым.
На встрече также присутствовали посол Армении в Болгарии Цовинар Амбарцумян и уполномоченный по делам диаспоры в Болгарии, президент Союза армян Европы Артур Ованнисян.
Собеседники высоко оценили существующие отношения между Арменией и Болгарией и выразили надежду, что встреча поспособствует дальнейшему развитию и углублению двустороннего сотрудничества.
В ходе встречи был обсуждён широкий аспект вопросов, касающихся углубления армяно-болгарских отношений, а также расширения взаимодействия между армянской общиной Болгарии и правительством страны.
Заре Синанян в своём выступлении отметил, что армянская община, проживающая в Пловдивской области, играет важную роль в качестве моста в процессе устойчивого развития отношений между Арменией и Болгарией.
Атанас Ташков поблагодарил местную армянскую общину за вклад в развитие региона и выразил уверенность, что братские отношения между двумя народами будут и дальше укрепляться и развиваться.
Во время встречи также были затронуты вопросы, касающиеся возможностей армяно-болгарского сотрудничества в различных сферах экономики.