Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է Եվրահայկական խաղերի 25-րդ հոբելյանական միջոցառմանը
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Բուլղարիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ապրիլի 19-20-ը գտնվել է Սոֆիայում, որտեղ մասնակցել է Եվրահայկական խաղերի 25-րդ հոբելյանական միջոցառմանը։
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Բուլղարիայում ՀՀ դեսպան Ծովինար Համբարձումյանը և Բուլղարիայում սփյուռքի գործերի հանձնակատար, Եվրոպայի հայերի միության նախագահ Արթուր Հովհաննիսյանը։
Ապրիլի 19-ին Զարեհ Սինանյանը բացման խոսքով հանդես է եկել խաղերի պաշտոնական բացման արարողությանը՝ ընդգծելով այս նախաձեռնության դերը սփյուռքյան համահայկական միասնության ամրապնդման գործում։
«Եվրահայկական խաղերը, բացի իրենց սպորտային կարևորությունից, հանդիսանում են սփյուռքյան համայնքների համախմբման, փոխկապակցության և հայրենակցական զգացումների խորացման յուրահատուկ հարթակ, որն ունի մեծ նշանակություն նաև հայ ինքնության պահպանման և սերունդների համախմբման առումով», – նշել է Զարեհ Սինանյանն իր ելույթում։
Այցի ընթացքում գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է Սոֆիայի ՀԲԸՄ պատվավոր նախագահ Սոնյա Ավակյան-Բեդրոսյանի, ՀԲԸՄ Սոֆիայի ատենապետ Վելիզար Ագոպյանի, Եվրահայկական խաղերի գործադիր խորհրդի ատենապետ, Ավստրիայում Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Սեպուհ Բաղդոյանի և Եվրահայկական խաղերի գործադիր խորհրդի փոխատենապետ Հերմինե Դուզյանի հետ։
Զարեհ Սինանյանը նաև այցելել է Սոֆիայի Հայ ազգային տուն, որտեղ հանդիպել է Սոֆիայի հայկական կազմակերպությունների համադրիչ խորհրդի նախագահ, «Երևան» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Վարդանուշ Թոփակբաշյանի հետ։
Ապրիլի 20-ին գլխավոր հանձնակատարը Սոֆիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների և խաղերի մասնակիցների ուղեկցությամբ այցելել է Սուրբ Աստվածածին Հայ առաքելական եկեղեցի և մասնակցել Սուրբ Զատիկի պատարագին։

High Commissioner participated in the 25th anniversary celebration of the Euro-Armenian Games
High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan visited Sofia, Bulgaria, on April 19–20 as part of a working trip, participating in the 25th anniversary celebration of the Euro-Armenian Games.
Also in attendance were Her Excellency Tsovinar Hambardzumyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Bulgaria, and Artur Hovhannisyan, Commissioner for Diaspora Affairs in Bulgaria and President of the Union of Armenians of Europe.
On April 19, High Commissioner Sinanyan delivered opening remarks at the official launch ceremony of the Games, emphasizing the initiative’s role in fostering unity across the Armenian Diaspora.
“The Euro-Armenian Games are not only a celebration of athletic excellence—they also serve as a powerful platform for bringing together Armenian communities, strengthening connections, and deepening our shared sense of identity,” he said. “This initiative plays a vital role in preserving Armenian heritage and fostering intergenerational unity.”
As part of his visit, the High Commissioner held meetings with Sonia Avakian-Bedrossian, Honorary Chairperson of the AGBU Sofia chapter; Velizar Agopyan, Chair of AGBU Sofia; Sebouh Baghdoyan, Chair of the Executive Board and Diaspora Commissioner for Austria; and Herminé Duzian, Vice Chair of the Executive Board of the Euro-Armenian Games.
He also visited the Armenian National Home in Sofia, where he met with Vardanush Topakbashyan, President of the Coordinating Council of Armenian Organizations in Sofia and Editor-in-Chief of Yerevan weekly.
On April 20, accompanied by members of the local Armenian community and participants of the Games, the High Commissioner attended Easter Mass at the Holy Mother of God Armenian Apostolic Church in Sofia.