Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է Եվրահայկական խաղերի 25-րդ հոբելյանական միջոցառմանը
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Բուլղարիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ապրիլի 19-20-ը գտնվել է Սոֆիայում, որտեղ մասնակցել է Եվրահայկական խաղերի 25-րդ հոբելյանական միջոցառմանը։
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Բուլղարիայում ՀՀ դեսպան Ծովինար Համբարձումյանը և Բուլղարիայում սփյուռքի գործերի հանձնակատար, Եվրոպայի հայերի միության նախագահ Արթուր Հովհաննիսյանը։
Ապրիլի 19-ին Զարեհ Սինանյանը բացման խոսքով հանդես է եկել խաղերի պաշտոնական բացման արարողությանը՝ ընդգծելով այս նախաձեռնության դերը սփյուռքյան համահայկական միասնության ամրապնդման գործում։
«Եվրահայկական խաղերը, բացի իրենց սպորտային կարևորությունից, հանդիսանում են սփյուռքյան համայնքների համախմբման, փոխկապակցության և հայրենակցական զգացումների խորացման յուրահատուկ հարթակ, որն ունի մեծ նշանակություն նաև հայ ինքնության պահպանման և սերունդների համախմբման առումով», – նշել է Զարեհ Սինանյանն իր ելույթում։
Այցի ընթացքում գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է Սոֆիայի ՀԲԸՄ պատվավոր նախագահ Սոնյա Ավակյան-Բեդրոսյանի, ՀԲԸՄ Սոֆիայի ատենապետ Վելիզար Ագոպյանի, Եվրահայկական խաղերի գործադիր խորհրդի ատենապետ, Ավստրիայում Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Սեպուհ Բաղդոյանի և Եվրահայկական խաղերի գործադիր խորհրդի փոխատենապետ Հերմինե Դուզյանի հետ։
Զարեհ Սինանյանը նաև այցելել է Սոֆիայի Հայ ազգային տուն, որտեղ հանդիպել է Սոֆիայի հայկական կազմակերպությունների համադրիչ խորհրդի նախագահ, «Երևան» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Վարդանուշ Թոփակբաշյանի հետ։
Ապրիլի 20-ին գլխավոր հանձնակատարը Սոֆիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների և խաղերի մասնակիցների ուղեկցությամբ այցելել է Սուրբ Աստվածածին Հայ առաքելական եկեղեցի և մասնակցել Սուրբ Զատիկի պատարագին։

Главный уполномоченный принял участие в юбилейном 25-м мероприятии Евроармянских игр
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян в рамках рабочего визита в Болгарию 19–20 апреля находился в Софии, где принял участие в юбилейном 25-м мероприятии Евроармянских игр.
На мероприятии также присутствовали посол Республики Армения в Болгарии Цовинар Амбарцумян и уполномоченный по делам диаспоры в Болгарии, президент Союза армян Европы Артур Ованесян.
19 апреля Заре Синанян выступил с приветственной речью на официальной церемонии открытия игр, подчеркнув значимость этой инициативы для укрепления всеармянского единства в диаспоре.
«Евроармянские игры, помимо их спортивной значимости, являются уникальной платформой для консолидации диаспоральных общин, укрепления связей и углубления чувства принадлежности к нации. Они также играют важную роль в сохранении армянской идентичности и сплочении поколений», – отметил Заре Синанян в своей речи.
В ходе визита главный уполномоченный встретился с почетным президентом АОАБ Софии Соней Авагян-Бедросян, председателем АОАБ Софии Велизаром Агопяном, председателем Исполнительного совета Евроармянских игр, уполномоченным по делам диаспоры в Австрии Сепуом Багдосяном и вице-председателем Исполнительного совета Евроармянских игр Эрмине Дузян.
Заре Синанян также посетил Армянский национальный дом в Софии, где встретился с председателем Координационного совета армянских организаций Софии, главным редактором еженедельника «Ереван» Вардануш Топакбашян.
20 апреля главный уполномоченный в сопровождении представителей армянской общины Софии и участников игр посетил Армянскую апостольскую церковь Святой Богородицы и принял участие в пасхальной литургии.