ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի ուղերձը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ
110 տարի առաջ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված դաժանագույն ոճրագործությունը՝ Հայոց ցեղասպանությունը, անջնջելի հետք թողեց մեր ազգի ճակատագրի և կերտվող ապագայի վրա։
Աշխարհասփյուռ հայության մեծ մասն ու բազմաթիվ հայ համայնքներ, ինչպես հայտնի է, ձևավորվել են հենց 1915 թվականից հետո։
Ենթարկվելով զանգվածային կոտորածների, կրելով անմարդկային տառապանքներ և անդառնալի կորուստներ՝ մենք, սակայն, վերածեցինք այդ ողբերգությունը հանձնառության՝ որտեղ էլ որ լինենք, պահպանելու մեր ինքնությունը, լեզուն, հավատքը և մշակույթը։
Այսօր մեր նպատակը հստակ և պարտավորեցնող է՝ կառուցել այն Հայաստանը, որի մասին երազել են մեր նախնիները. անկախ, ինքնիշխան, անվտանգ և զարգացող հայրենիք, որտեղ օրենքը բարձրագույն արժեք է, մարդիկ՝ արժանապատիվ, իսկ երեխաները՝ պաշտպանված։ Եվ ամենակարևորը՝ սա լոկ խոսքեր չեն, այլ ամենօրյա աշխատանք, որը միտված է ապահովելու յուրաքանչյուրի կրթական, առողջապահական և սոցիալ-տնտեսական ամուր ներկան ու ապագան։
Մեր ջանքերը՝ անկախ մեր բնակության վայրից, քաղաքական հայացքներից կամ այլակարծություններից, պետք է միավորված լինեն պետականության պահպանման և հայրենիքի հզորացման շուրջ։
Միայն համազգային միասնությամբ և հայաստանակենտրոն տեսլականով կարող ենք վերափոխել մեր ցավը՝ ապագա կերտող ուժի։
Հայ մնալու պայքարը, հայոց պետականության պահպանման մեր ջանքերը և հայ սերունդներ դաստիարակելու մեր հանձնառությունը մեր հարգանքի ամենաարժանավայել դրսևորումներն են։
Այս գաղափարի շուրջ մեր շարունակական ու միասնական ջանքերն են, որ չեն թույլ տա այլևս կրկնել անցյալի արհավիրքները։

Послание главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения по случаю 110-й годовщины Геноцида армян
24 Апреля 2025
Дорогие братья и сестры диаспоры, уважаемые соотечественники!
Сегодня мы чтим память 1,5 миллиона невинных жертв Геноцида армян.
Геноцид армян — жестокое преступление, совершенное Османской империей 110 лет назад. Это трагическое событие оставило глубокий и неизгладимый след в истории, судьбе и будущем нашего народа.
Большинство армянских общин по всему миру образовались именно после трагических событий 1915 года.
Несмотря на пережитые ужасы, нечеловеческие страдания и неисчислимые потери, мы сумели превратить эту национальную трагедию в завет — сохранить нашу идентичность, язык, веру и культуру, где бы мы ни находились.
Сегодня наша цель ясна и неизменна: построить такую Армению, о которой мечтали наши предки — независимую, суверенную, безопасную и процветающую страну, где верховенство закона — неоспоримая ценность, где уважается человеческое достоинство, а дети растут под защитой. И это не просто слова, а ежедневный труд, направленный на обеспечение крепкого образовательного, медицинского и социально-экономического настоящего и будущего для каждого человека.
Независимо от того, где мы живём, какие у нас политические взгляды или убеждения, все усилия должны быть направлены на укрепление армянской государственности и развитие Родины.
Только через национальное единство и общее видение, сосредоточенное на Армении, мы способны преобразовать нашу боль в силу для построения будущего.
Борьба за сохранение армянской идентичности, усилия по укреплению государственности и приверженность делу воспитания армянских поколений являются самыми достойными проявлениями нашего уважения.
Лишь наши постоянные и объединённые усилия вокруг этой идеи способны уберечь нас от повторения трагедий прошлого.