ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի ուղերձը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ
110 տարի առաջ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված դաժանագույն ոճրագործությունը՝ Հայոց ցեղասպանությունը, անջնջելի հետք թողեց մեր ազգի ճակատագրի և կերտվող ապագայի վրա։
Աշխարհասփյուռ հայության մեծ մասն ու բազմաթիվ հայ համայնքներ, ինչպես հայտնի է, ձևավորվել են հենց 1915 թվականից հետո։
Ենթարկվելով զանգվածային կոտորածների, կրելով անմարդկային տառապանքներ և անդառնալի կորուստներ՝ մենք, սակայն, վերածեցինք այդ ողբերգությունը հանձնառության՝ որտեղ էլ որ լինենք, պահպանելու մեր ինքնությունը, լեզուն, հավատքը և մշակույթը։
Այսօր մեր նպատակը հստակ և պարտավորեցնող է՝ կառուցել այն Հայաստանը, որի մասին երազել են մեր նախնիները. անկախ, ինքնիշխան, անվտանգ և զարգացող հայրենիք, որտեղ օրենքը բարձրագույն արժեք է, մարդիկ՝ արժանապատիվ, իսկ երեխաները՝ պաշտպանված։ Եվ ամենակարևորը՝ սա լոկ խոսքեր չեն, այլ ամենօրյա աշխատանք, որը միտված է ապահովելու յուրաքանչյուրի կրթական, առողջապահական և սոցիալ-տնտեսական ամուր ներկան ու ապագան։
Մեր ջանքերը՝ անկախ մեր բնակության վայրից, քաղաքական հայացքներից կամ այլակարծություններից, պետք է միավորված լինեն պետականության պահպանման և հայրենիքի հզորացման շուրջ։
Միայն համազգային միասնությամբ և հայաստանակենտրոն տեսլականով կարող ենք վերափոխել մեր ցավը՝ ապագա կերտող ուժի։
Հայ մնալու պայքարը, հայոց պետականության պահպանման մեր ջանքերը և հայ սերունդներ դաստիարակելու մեր հանձնառությունը մեր հարգանքի ամենաարժանավայել դրսևորումներն են։
Այս գաղափարի շուրջ մեր շարունակական ու միասնական ջանքերն են, որ չեն թույլ տա այլևս կրկնել անցյալի արհավիրքները։

Message from the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia on the occasion of the 110th anniversary of the Armenian Genocide
24 April 2025
Dear sisters and brothers of the Diaspora,
Today, we unite to honor the memory of the 1.5 million innocent victims of the Armenian Genocide.
One hundred and ten years ago, the horrific atrocity committed by the Ottoman Empire-the Armenian Genocide-left an indelible scar on the fate of our nation and the course of its future.
As we know, the majority of the global Armenian population and many of our communities were formed in the aftermath of the tragic events of 1915.
Despite enduring mass killings, unimaginable suffering, and irreparable losses, we turned this tragedy into a lasting vow: wherever we are, we will preserve our identity, language, faith, and culture.
Today, our goal is both clear and deeply meaningful: to build the Armenia our ancestors dreamed of- an independent, sovereign, secure, and thriving homeland, where the rule of law is upheld, dignity is protected, and children grow up safe and hopeful. These are not just aspirations-they reflect our daily commitment to strengthening education, healthcare, and the socio-economic wellbeing of every citizen.
Only through national unity and an Armenia-centered vision can we transform our collective pain into a powerful force for shaping the future.
Our determination to remain Armenian, our dedication to safeguarding statehood, and our commitment to raising new generations of Armenians- these are the most sincere expressions of remembrance and honor.
Through our continued and unified efforts, we will ensure that the tragedies of the past are never repeated.