Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Իսպանիա
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Իսպանիայի Թագավորությունում։
Զարեհ Սինանյանն ապրիլի 22-ին Բարսելոնայում հանդիպել է՝ Բարսելոնայի «Հայք» միության նախագահ Հայկ Եղիազարյանի, Հայ մշակութային միության ատենապետ Տաթև Սուլեանի և Սանտա Կոլոմայի «Արարատ» հայկական միության ղեկավար Սարգիս Հակոբյանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Իսպանիայի հայ համայնքի հետ համագործակցության զարգացման հեռանկարները, համայնքների ակտիվացմանն ուղղված քայլերը և սփյուռքահայ կառույցների ներգրավվածությունը հայրենանպաստ ծրագրերում։
Այնուհետև Գլխավոր հանձնակատարը այցելել է Բարսելոնայի քաղաքապետարան, որտեղ հանդիպում է ունեցել քաղաքապետարանի Քաղաքացիների հետ հարաբերությունների, մշակութային և կրոնական բազմազանության հարցերով հանձնակատար Սառա Բալբեիդա Բեդուիի (Sara Belbeida Bedoui) հետ։
Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում կարևորել է հայ-իսպանական երկխոսության ակտիվացումը և բազմաբնույթ համագործակցության խորացումը՝ ընդգծելով, որ Բարսելոնայի հայկական համայնքը ամենամեծն է Իսպանիայում և ծառայում է որպես յուրօրինակ կամուրջ՝ միավորելով Հայաստանն ու Իսպանիան, մասնավորապես՝ Երևանն ու Բարսելոնան։
Գլխավոր հանձնակատարը նշել է, որ այս օրերին աշխարհի տարբեր անկյուններում հայերն ու նրանց բարեկամ ժողովուրդները հարգանքի տուրք են մատուցում Օսմանյան Կայսրության կողմից իրականացված 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Նա շնորհակալություն է հայտնել Բարսելոնայի քաղաքապետարանին և քաղաքային խորհրդին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու համար։
Նույն օրը Զարեհ Սինանյանը այցելել է Բարսելոնայի Հայ տուն, որտեղ հանդիպել է հայ երիտասարդների և համայնքային ակտիվիստների հետ։
Գլխավոր հանձնակատարը հանդես է եկել բանախոսությամբ՝ ներկայացնելով ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությունն ու ծրագրերը, մասնավորապես՝ 2025 թվականի օգոստոսի 5-7-ը նախատեսվող Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովը։
Նա նաև պատասխանել է ներկաների կողմից բարձրացված հարցերին՝ ընդգծելով սփյուռքի հետ կառուցողական երկխոսության և համագործակցության կարևորությունը։

Zareh Sinanyan's working visit to Spain
The High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, is currently on a working visit to the Kingdom of Spain.
As part of his working visit, Zareh Sinanyan, held a series of meetings in Barcelona on April 22.
He met with Hayk Yeghiazaryan, President of the “Hayk” Armenian Union of Barcelona; Tatev Suleyan, Chairperson of the Armenian Cultural Union; and Sarkis Hakobyan, Head of the “Ararat” Armenian Union of Santa Coloma.
During the meeting, they discussed prospects for expanding cooperation with the Armenian community in Spain, strategies to activate community engagement, and the involvement of Diaspora organizations in nation-building initiatives.
Later, the High Commissioner visited Barcelona City Hall, where he met with Sara Belbeida Bedoui, Commissioner for Citizen Relations, Cultural and Religious Diversity of the Municipality.
In his remarks, Mr. Sinanyan emphasized the importance of enhancing Armenian-Spanish dialogue and deepening multi-sectoral cooperation. He noted that the Armenian community of Barcelona is the largest in Spain and serves as a unique bridge connecting Armenia and Spain—particularly Yerevan and Barcelona.
He also mentioned that, during these days, Armenians and their friends across the world are commemorating the victims of the Armenian Genocide perpetrated by the Ottoman Empire in 1915. He expressed gratitude to the City Hall and City Council of Barcelona for recognizing the Armenian Genocide.
On the same day, the High Commissioner visited the Armenian Home of Barcelona, where he met with Armenian youth and community activists.
He delivered a presentation about the activities and programs of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, with a special emphasis on the upcoming Second National Armenian Youth Forum scheduled for August 5–7, 2025.
Mr. Sinanyan also addressed questions raised by attendees, highlighting the importance of constructive dialogue and continued cooperation with the Diaspora.