Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Իսպանիա
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Իսպանիայի Թագավորությունում։
Զարեհ Սինանյանն ապրիլի 22-ին Բարսելոնայում հանդիպել է՝ Բարսելոնայի «Հայք» միության նախագահ Հայկ Եղիազարյանի, Հայ մշակութային միության ատենապետ Տաթև Սուլեանի և Սանտա Կոլոմայի «Արարատ» հայկական միության ղեկավար Սարգիս Հակոբյանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Իսպանիայի հայ համայնքի հետ համագործակցության զարգացման հեռանկարները, համայնքների ակտիվացմանն ուղղված քայլերը և սփյուռքահայ կառույցների ներգրավվածությունը հայրենանպաստ ծրագրերում։
Այնուհետև Գլխավոր հանձնակատարը այցելել է Բարսելոնայի քաղաքապետարան, որտեղ հանդիպում է ունեցել քաղաքապետարանի Քաղաքացիների հետ հարաբերությունների, մշակութային և կրոնական բազմազանության հարցերով հանձնակատար Սառա Բալբեիդա Բեդուիի (Sara Belbeida Bedoui) հետ։
Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում կարևորել է հայ-իսպանական երկխոսության ակտիվացումը և բազմաբնույթ համագործակցության խորացումը՝ ընդգծելով, որ Բարսելոնայի հայկական համայնքը ամենամեծն է Իսպանիայում և ծառայում է որպես յուրօրինակ կամուրջ՝ միավորելով Հայաստանն ու Իսպանիան, մասնավորապես՝ Երևանն ու Բարսելոնան։
Գլխավոր հանձնակատարը նշել է, որ այս օրերին աշխարհի տարբեր անկյուններում հայերն ու նրանց բարեկամ ժողովուրդները հարգանքի տուրք են մատուցում Օսմանյան Կայսրության կողմից իրականացված 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Նա շնորհակալություն է հայտնել Բարսելոնայի քաղաքապետարանին և քաղաքային խորհրդին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու համար։
Նույն օրը Զարեհ Սինանյանը այցելել է Բարսելոնայի Հայ տուն, որտեղ հանդիպել է հայ երիտասարդների և համայնքային ակտիվիստների հետ։
Գլխավոր հանձնակատարը հանդես է եկել բանախոսությամբ՝ ներկայացնելով ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությունն ու ծրագրերը, մասնավորապես՝ 2025 թվականի օգոստոսի 5-7-ը նախատեսվող Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովը։
Նա նաև պատասխանել է ներկաների կողմից բարձրացված հարցերին՝ ընդգծելով սփյուռքի հետ կառուցողական երկխոսության և համագործակցության կարևորությունը։

Рабочий визит Заре Синаняна в Испанию
Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян с рабочим визитом находится в Королевстве Испания.
В рамках рабочего визита Главный уполномоченный 22 апреля в Барселоне провёл встречу с председателем Союза «Айк» Айком Егиазаряном, председателем Армянского культурного союза Татев Сулеан и руководителем армянского союза «Арарат» города Санта-Колома Саркисом Акопяном.
Стороны обсудили перспективы расширения сотрудничества с армянской общиной Испании, шаги по активизации деятельности организаций диаспоры, а также механизмы их вовлечения в программы, направленные на развитие Армении.
Позже в тот же день Заре Синанян посетил мэрию Барселоны, где встретился с уполномоченным по связям с гражданами и вопросам культурного и религиозного многообразия Сарой Бельбейда Бедуи.
В ходе встречи Главный уполномоченный подчеркнул значимость углубления армяно-испанского диалога и развития многостороннего сотрудничества, отметив, что армянская община Барселоны является крупнейшей в Испании и выполняет роль важного моста между Арменией и Испанией — особенно между Ереваном и Барселоной.
Он также отметил, что в эти дни армяне по всему миру и их дружественные народы чтят память жертв Геноцида армян 1915 года, совершённого Османской империей. В этой связи он выразил благодарность мэрии и городскому совету Барселоны за официальное признание Геноцида армян.
В завершение дня Заре Синанян посетил Армянский дом Барселоны, где встретился с представителями армянской молодёжи и активистами местной общины.
Главный уполномоченный представил деятельность и программы Офиса, особо подчеркнув значение Армянского молодёжного форума, который пройдёт 5–7 августа 2025 года.
Заре Синанян также ответил на вопросы участников, подчеркнув важность конструктивного диалога и тесного сотрудничества с диаспорой.