Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Ալիկանտե քաղաք
Ապրիլի 23-24-ը ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով Իսպանիայի Ալիկանտե քաղաքում էր:
Այցի շրջանակում Զարեհ Սինանյանը հանդիպում է ունեցել Իսպանիայում Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Հասմիկ Թորոսյան-Գրիգորյանի հետ։ Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Ալիկանտեի հայ համայնքի ներուժի առավել արդյունավետ օգտագործման և համայնքային աշխատանքներում երիտասարդների ներգրավվածության բարձրացման հնարավորություններին։
Ապրիլի 24-ին Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառմանը, որը կայացել է Ալիկանտեում տեղադրված հայկական խաչքարի մոտ։ Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում ընդգծել է Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում սփյուռքի ունեցած կարևոր դերը՝ խոնարհելով ծաղիկներ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին։
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Ուրուգվայի Մոնտեվիդեո քաղաքի ՀԲԸՄ կրթական հարցերի պատասխանատու Խավիեր Փոլադյանը, Հայոց ցեղասպանության թեմայով կրթական մրցույթի հաղթող, Ուրուգվայի ավագ դպրոցի աշակերտուհի Ռոմինա Փախրադոն, ինչպես նաև տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչներ և համայնքի ավելի քան 100 անդամներ։
Նույն օրը երեկոյան Զարեհ Սինանյանը հանդիպում է ունեցել Ալիկանտեի հայ երիտասարդների հետ։ Նա ներկայացրել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ծրագրերն ու նախաձեռնությունները։ Գլխավոր հանձնակատարը նաև անդրադարձել է 2025 թվականի օգոստոսի 5-7-ը Երևանում կայանալիք Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովին՝ կարևորելով սփյուռքահայ երիտասարդների մասնակցությունը, որն առանցքային դեր ունի ինչպես համայնքային կյանքի ակտիվացման, այնպես էլ Հայաստան-սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում։
Հանդիպումն ավարտվել է հարցուպատասխանով, որի ընթացքում երիտասարդները հարցեր են ուղղել Գլխավոր հանձնակատարին և քննարկել սփյուռքի հետագա համագործակցության հնարավորությունները։

On April 23-24, the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, paid a working visit to Alicante, Spain.
As part of the visit, Mr. Sinanyan met with Hasmik Torosyan-Grigoryan, Commissioner for Diaspora Affairs in Spain. The discussion focused on enhancing the effective utilization of the Armenian community’s potential in Alicante and increasing youth engagement in community activities.
On April 24, the High Commissioner participated in a memorial event dedicated to the 110th anniversary of the Armenian Genocide, held near the Armenian khachkar (cross-stone) in Alicante. In his speech, Mr. Sinanyan highlighted the pivotal role of the Diaspora in achieving international recognition of the Genocide and laid flowers in memory of its innocent victims.
The event was also attended by Javier Poladian, AGBU Education Program Coordinator from Montevideo, Uruguay; Romina Pakhradon, a high school student and winner of an educational contest on the Armenian Genocide in Uruguay; local government officials; and over 100 members of the community.
Later that evening, Mr. Sinanyan met with Armenian youth from Alicante. He presented the programs and initiatives of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs and spoke about the upcoming Second National Armenian Youth Forum, to be held on August 5-7, 2025, in Yerevan. He emphasized the importance of Diaspora youth participation, noting its key role in strengthening Armenia-Diaspora ties and revitalizing community life.
The meeting concluded with a Q&A session, during which the youth raised questions and discussed future opportunities for cooperation with the Office.