Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Ալիկանտե քաղաք
Ապրիլի 23-24-ը ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով Իսպանիայի Ալիկանտե քաղաքում էր:
Այցի շրջանակում Զարեհ Սինանյանը հանդիպում է ունեցել Իսպանիայում Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Հասմիկ Թորոսյան-Գրիգորյանի հետ։ Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Ալիկանտեի հայ համայնքի ներուժի առավել արդյունավետ օգտագործման և համայնքային աշխատանքներում երիտասարդների ներգրավվածության բարձրացման հնարավորություններին։
Ապրիլի 24-ին Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառմանը, որը կայացել է Ալիկանտեում տեղադրված հայկական խաչքարի մոտ։ Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում ընդգծել է Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում սփյուռքի ունեցած կարևոր դերը՝ խոնարհելով ծաղիկներ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին։
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Ուրուգվայի Մոնտեվիդեո քաղաքի ՀԲԸՄ կրթական հարցերի պատասխանատու Խավիեր Փոլադյանը, Հայոց ցեղասպանության թեմայով կրթական մրցույթի հաղթող, Ուրուգվայի ավագ դպրոցի աշակերտուհի Ռոմինա Փախրադոն, ինչպես նաև տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչներ և համայնքի ավելի քան 100 անդամներ։
Նույն օրը երեկոյան Զարեհ Սինանյանը հանդիպում է ունեցել Ալիկանտեի հայ երիտասարդների հետ։ Նա ներկայացրել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ծրագրերն ու նախաձեռնությունները։ Գլխավոր հանձնակատարը նաև անդրադարձել է 2025 թվականի օգոստոսի 5-7-ը Երևանում կայանալիք Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովին՝ կարևորելով սփյուռքահայ երիտասարդների մասնակցությունը, որն առանցքային դեր ունի ինչպես համայնքային կյանքի ակտիվացման, այնպես էլ Հայաստան-սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում։
Հանդիպումն ավարտվել է հարցուպատասխանով, որի ընթացքում երիտասարդները հարցեր են ուղղել Գլխավոր հանձնակատարին և քննարկել սփյուռքի հետագա համագործակցության հնարավորությունները։

Рабочий визит Заре Синаняна в город Аликанте
23–24 апреля главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян с рабочим визитом находился в городе Аликанте, Испания.
В рамках визита Заре Синанян провёл встречу с уполномоченным по делам диаспоры в Испании Асмик Торосян-Григорян. В ходе встречи были обсуждены вопросы более эффективного использования потенциала армянской общины Аликанте, а также возможности повышения вовлечённости молодежи в деятельность общины.
24 апреля главный уполномоченный принял участие в памятном мероприятии, посвящённом 110-й годовщине Геноцида армян, которое состоялось у установленного в Аликанте армянского хачкара. В своём выступлении Заре Синанян подчеркнул важную роль диаспоры в процессе международного признания Геноцида армян и возложил цветы в память о невинных жертвах.
В мероприятии приняли участие также Хавьер Поладян, представитель Всеармянского благотворительного союза по вопросам образования из Монтевидео (Уругвай); ученица старшей школы Ромина Пахрадон, победительница образовательного конкурса по теме Геноцида армян в Уругвае; представители местных властей и более 100 членов армянской общины.
В тот же вечер Заре Синанян встретился с армянской молодежью Аликанте. Он представил программы и инициативы Офиса, а также рассказал о предстоящем втором Молодежном форуме, который пройдет 5–7 августа 2025 года в Ереване. Главный уполномоченный подчеркнул значимость участия молодежи диаспоры, отметив её ключевую роль как в активизации жизни общин, так и в укреплении связей между Арменией и диаспорой.
Встреча завершилась сессией вопросов и ответов, в ходе которой молодые участники задали интересующие их вопросы и обсудили возможные форматы дальнейшего сотрудничества.