Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Ստրասբուրգում կայացած «Հայ ժողովուրդը. երեկ և այսօր» խորագրով գիտաժողովին
28 Ապրիլի 2025
Ապրիլի 26-ին Ֆրանսիայի Գրանդ Էսթ տարածաշրջան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Ստրասբուրգի Մոդեռն և ժամանակակից արվեստի թանգարանում կայացած «Հայ ժողովուրդը. երեկ և այսօր» խորագրով գիտաժողովին։
Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Գրանդ Էսթի հայկական սփյուռք» ասոցիացիայի կողմից՝ «Հիշողության քարտեզ» փառատոնի շրջանակներում։
Գլխավոր հանձնակատարը գիտաժողովի ընթացքում հանդես է եկել բանախոսությամբ՝ անդրադառնալով հայկական սփյուռքի առանձնահատկություններին, սփյուռքում ազգային ինքնության պահպանման մարտահրավերներին, հայ մշակույթի զարգացման խնդիրներին, սերնդեսերունդ հայկական արժեքների փոխանցման կարևորությանը, ինչպես նաև Հայաստանի և սփյուռքի փոխգործակցության զարգացման ուղիներին։ Նա հատուկ ընդգծել է սփյուռքի դերը համահայկական միասնականության ամրապնդման գործում։
Գիտաժողովին բանախոսություններով հանդես են եկել նաև Ստրասբուրգի համալսարանի պատմության պրոֆեսոր, Հնագիտական խառը հետազոտությունների բաժնի ասոցացված հետազոտող, դոկտոր Նիկոլա Թաթեսյանը և արվեստագետ, թատրոնի դերասանուհի, գրող Կորին Զարզավաջյանը։
Միջոցառմանը ներկա էին Ստրասբուրգի միջազգային հարաբերությունների հարցերով փոխքաղաքապետ Վերոնիք Բերթհոլլը, քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչներ և հայկական համայնքի ավելի քան 50 ներկայացուցիչ։
Նույն օրը Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է «Հիշողության քարտեզ» խորագրով ցուցահանդեսի բացման արարողությանը և հանդես եկել ելույթով։
Իր ելույթում գլխավոր հանձնակատարը կարևորել է մշակութային նախաձեռնությունների դերը հայ ինքնության պահպանման գործում և ընդգծել արվեստի միջոցով պատմության փոխանցման նշանակությունը։
Ցուցահանդեսի բացման խոսքով հանդես է եկել նաև Ստրասբուրգի փոխքաղաքապետ Մարինա Լաֆեյը: Ցուցահանդեսում ներկայացված էին հայաստանցի, ֆրանսիացի և Գրանդ Էսթ տարածաշրջանի հայազգի արվեստագետների աշխատանքները, որոնք ժամանակակից արտահայտչաձևերով ամփոփում էին հայկական անցյալը և ներկան։
Միջոցառման ավարտին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալագրեր է հանձնել «Հիշողության քարտեզ» փառատոնի կազմակերպմանն աջակցած կամավորներին՝ ընդգծելով նրանց նվիրումն ու կարևոր ներդրումը փառատոնի հաջողության մեջ։

В Страсбурге Заре Синанян принял участие в конференции под названием «Армянский народ: вчера и сегодня»
28 Апреля 2025
26 апреля в рамках рабочего визита в регион Гранд-Эст Франции главный уполномоченный по делам диаспоры Армении Заре Синанян принял участие в конференции под названием «Армянский народ: вчера и сегодня», которая состоялась в Музее современного и модернистского искусства в Страсбурге.
Мероприятие было организовано Ассоциацией армянской диаспоры Гранд-Эста в рамках фестиваля «Карта памяти».
В ходе конференции главный уполномоченный выступил в роли спикера, в котором коснулся особенностей армянской диаспоры, вызовов сохранения национальной идентичности в диаспоре, вопросов развития армянской культуры, важности передачи армянских ценностей из поколения в поколение, а также путей развития сотрудничества между Арменией и диаспорой. Он особо подчеркнул роль диаспоры в укреплении всеармянского единства.
На конференции также выступили профессор истории Страсбургского университета, ассоциированный исследователь отдела археологических смешанных исследований, доктор Николас Татесьян, а также художница, театральная актриса и писательница Корин Зарзавджян.
На мероприятии присутствовали заместитель мэра Страсбурга по международным отношениям Вероник Берто, представители городских властей и более 50 представителей армянской общины.
В тот же день Заре Синанян принял участие в церемонии открытия выставки под названием «Карта памяти» и выступил с речью.
В своём выступлении главный уполномоченный отметил важность культурных инициатив для сохранения армянской идентичности и подчеркнул значение передачи истории через искусство.
С приветственной речью на открытии выставки также выступила заместитель мэра Страсбурга Марина Лафей. На выставке были представлены работы художников из Армении, Франции и армянского происхождения из региона Гранд-Эст, которые современными средствами выразительности передавали армянское прошлое и настоящее.
В завершение мероприятия главный уполномоченный по делам диаспоры Армении вручил благодарственные грамоты волонтёрам, поддержавшим организацию выставки «Карта памяти», отметив их преданность и важный вклад в успех выставки.