Ֆրանսիայի Լաքսու քաղաքում, Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի հիշատակի միջոցառմանը
28 Ապրիլի 2025
Ապրիլի 27-ին, Ֆրանսիայի Լաքսու քաղաքում, ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Լաքսուի այգում տեղադրված հայկական խաչքարի մոտ անցկացված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի հիշատակի միջոցառմանը։
Միջոցառման ընթացքում գլխավոր հանձնակատարը հանդես է եկել ելույթով՝ կարևորելով արդարության հաստատման համար շարունակական պայքարի և պատմական իրողությունների սերունդներին փոխանցման նշանակությունը։
Հիշատակի միջոցառմանը մասնակցել են Մորթ-է-Մոզելի դեպարտամենտի նախագահ Շեյնես Կիրունին, պատգամավորներ Էսթել Մերսիեն և Ստեֆան Աբլոն, Նանսիի քաղաքապետ Մաթիո Քլանը, Գրանդ Էսթ տարածաշրջանի խորհրդի նախագահի ներկայացուցիչ Դոմինիկ Ռենոն, Նանսիի ռազմական նահանգապետ կապիտան Առնո Նուարոն, «Գրանդ Էսթի հայկական սփյուռք» ասոցիացիայի նախագահ Անդրե Ներսիեն, ինչպես նաև Ֆրանսիայի հայկական համայնքի ավելի քան 200 ներկայացուցիչ։
Հայ ժողովրդին սատարելու և պատմական հիշողությունը հավերժացնելու նպատակով Լաքսուի քաղաքապետ Լորան Գարսիան հայտարարել է այգին «Հայաստանի պարտեզ» անվանակոչելու մասին։
Պաշտոնական ցուցանակի բացման արարողությանը մասնակցել են ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Լաքսուի քաղաքապետ Լորան Գարսիան, Վալ դը Բրիեի ենթապրեֆեկտ և Մորթ-է-Մոզելի պրեֆեկտի ներկայացուցիչ Էլեն Ժերոնիմին, Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Անդրե Ներսիեն, ինչպես նաև «Արև» ասոցիացիայի նախագահ Դանիել Քրաշմանյանը։
Միջոցառման ավարտին Զարեհ Սինանյանը և Էլեն Ժերոնիմին ծաղկեպսակ են դրել հայկական խաչքարի մոտ՝ հարգանքի տուրք մատուցելով ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Նույն օրը ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը մեկնել է Նանսի, որտեղ մասնակցել է «Գրանդ Էսթի հայկական սփյուռք» ասոցիացիայի կողմից կազմակերպված «Հայ ժողովուրդը. երեկ և այսօր» խորագրով գիտաժողովի երկրորդ նիստին։
Գիտաժողովի ընթացքում Զարեհ Սինանյանը հանդես է եկել բանախոսությամբ՝ անդրադառնալով սփյուռքի ներուժի առավել արդյունավետ օգտագործմանը, հայ ինքնության պահպանման և Հայաստանի հետ կապերի խորացման կարևորությանը։
Գիտաժողովի ավարտին հանդիսատեսը վայելել է սոպրանո Վարդուհի Թորոյանի և դաշնակահարուհի Սոնյա Կարապետյանի երաժշտական կատարումները։

In Laxou, France, the High Commissioner took part in a commemorative event marking the 110th anniversary of the Armenian Genocide
28 April 2025
On April 27, in Laxou, France, the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, took part in a commemorative event marking the 110th anniversary of the Armenian Genocide, held near the Armenian khachkar installed in Laxou Park.
In his remarks, the High Commissioner emphasized the enduring importance of the pursuit of justice and the responsibility to pass down the historical truth to future generations.
The commemoration was attended by Chaynesse Khirouni, President of the Departmental Council of Meurthe-et-Moselle; Members of the National Assembly Estelle Mercier and Stephane Hablot; the Mayor of Nancy, Mathieu Klain; Dominique Renaud, Representative of the President of the Grand Est Regional Council; Captain Arnaud Noirot, Military Governor of Nancy; André Nersier, President of the "Diaspora Arménienne du Grand Est" Association; as well as more than 200 members of the French-Armenian community.
In a demonstration of solidarity with the Armenian people and a commitment to preserving historical memory, Laxou Mayor Laurent Garcia announced that the park would be renamed the "Garden of Armenia."
The official unveiling ceremony of the new name was attended by High Commissioner Zareh Sinanyan, Mayor Laurent Garcia, Hélène Geronimi, Sub-Prefect of Val de Briey and representative of the Prefect of Meurthe-et-Moselle, Commissioner for Diaspora Affairs André Nersier, and Danielle Krachmanian, President of the "Areve" Association.
At the conclusion of the ceremony, Zareh Sinanyan and Hélène Geronimi laid a wreath at the Armenian khachkar, paying tribute to the memory of the Armenian Genocide victims.
Later that day, the High Commissioner traveled to Nancy to participate in the second session of the conference titled “The Armenian People: Yesterday and Today,” organized by the "Diaspora Arménienne du Grand Est" Association.
During the conference, Zareh Sinanyan delivered a keynote address, stressing the need to more effectively harness the Diaspora’s potential, preserve Armenian identity, and strengthen ties with Armenia.
The conference concluded with musical performances by soprano Varduhi Toroyan and pianist Sonia Karapetyan.