Ֆրանսիայի Լաքսու քաղաքում, Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի հիշատակի միջոցառմանը
28 Ապրիլի 2025
Ապրիլի 27-ին, Ֆրանսիայի Լաքսու քաղաքում, ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Լաքսուի այգում տեղադրված հայկական խաչքարի մոտ անցկացված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի հիշատակի միջոցառմանը։
Միջոցառման ընթացքում գլխավոր հանձնակատարը հանդես է եկել ելույթով՝ կարևորելով արդարության հաստատման համար շարունակական պայքարի և պատմական իրողությունների սերունդներին փոխանցման նշանակությունը։
Հիշատակի միջոցառմանը մասնակցել են Մորթ-է-Մոզելի դեպարտամենտի նախագահ Շեյնես Կիրունին, պատգամավորներ Էսթել Մերսիեն և Ստեֆան Աբլոն, Նանսիի քաղաքապետ Մաթիո Քլանը, Գրանդ Էսթ տարածաշրջանի խորհրդի նախագահի ներկայացուցիչ Դոմինիկ Ռենոն, Նանսիի ռազմական նահանգապետ կապիտան Առնո Նուարոն, «Գրանդ Էսթի հայկական սփյուռք» ասոցիացիայի նախագահ Անդրե Ներսիեն, ինչպես նաև Ֆրանսիայի հայկական համայնքի ավելի քան 200 ներկայացուցիչ։
Հայ ժողովրդին սատարելու և պատմական հիշողությունը հավերժացնելու նպատակով Լաքսուի քաղաքապետ Լորան Գարսիան հայտարարել է այգին «Հայաստանի պարտեզ» անվանակոչելու մասին։
Պաշտոնական ցուցանակի բացման արարողությանը մասնակցել են ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Լաքսուի քաղաքապետ Լորան Գարսիան, Վալ դը Բրիեի ենթապրեֆեկտ և Մորթ-է-Մոզելի պրեֆեկտի ներկայացուցիչ Էլեն Ժերոնիմին, Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Անդրե Ներսիեն, ինչպես նաև «Արև» ասոցիացիայի նախագահ Դանիել Քրաշմանյանը։
Միջոցառման ավարտին Զարեհ Սինանյանը և Էլեն Ժերոնիմին ծաղկեպսակ են դրել հայկական խաչքարի մոտ՝ հարգանքի տուրք մատուցելով ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Նույն օրը ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը մեկնել է Նանսի, որտեղ մասնակցել է «Գրանդ Էսթի հայկական սփյուռք» ասոցիացիայի կողմից կազմակերպված «Հայ ժողովուրդը. երեկ և այսօր» խորագրով գիտաժողովի երկրորդ նիստին։
Գիտաժողովի ընթացքում Զարեհ Սինանյանը հանդես է եկել բանախոսությամբ՝ անդրադառնալով սփյուռքի ներուժի առավել արդյունավետ օգտագործմանը, հայ ինքնության պահպանման և Հայաստանի հետ կապերի խորացման կարևորությանը։
Գիտաժողովի ավարտին հանդիսատեսը վայելել է սոպրանո Վարդուհի Թորոյանի և դաշնակահարուհի Սոնյա Կարապետյանի երաժշտական կատարումները։

В городе Лаксу главный уполномоченный принял участие в памятном мероприятии, посвящённом 110-й годовщине Геноцида армян
28 Апреля 2025
27 апреля в городе Лаксу главный уполномоченный по делам диаспоры Армении Заре Синанян принял участие в памятном мероприятии, посвящённом 110-й годовщине Геноцида армян, которое состоялось у армянского хачкара, установленного в парке Лаксу.
В ходе мероприятия главный уполномоченный выступил с речью, подчеркнув важность продолжения борьбы за справедливость и передачи исторической правды следующим поколениям.
В памятной церемонии приняли участие президент департамента Мёрт и Мозель Шейнесс Кируни, депутаты Эстель Мерсье и Стефан Аблон, мэр Нанси Матьё Клан, представитель президента регионального совета Гранд-Эст Доминик Рено, военный губернатор Нанси капитан Арно Нуарон, президент Ассоциации армянской диаспоры Гранд-Эст Андре Нерсье, а также более 200 представителей армянской общины Франции.
В поддержку армянского народа и в знак вечной памяти о трагических событиях мэр Лаксу Лоран Гарсиа объявил о переименовании парка в «Сад Армении».
В церемонии открытия официальной таблички приняли участие главный уполномоченный по делам диаспоры Армении Заре Синанян, мэр Лаксуа Лоран Гарсиа, заместитель префекта Валь-де-Бри и представитель префекта департамента Мёрт и Мозель Элен Жероними, комиссар по делам диаспоры Андре Нерсье, а также президент ассоциации «Арев» Даниэль Крашманян.
В завершение мероприятия Заре Синанян и Элен Жероними возложили венок к армянскому хачкару в память о жертвах Геноцида.
В тот же день главный уполномоченный отправился в Нанси, где принял участие во второй сессии конференции «Армянский народ: вчера и сегодня», организованной Ассоциацией армянской диаспоры Гранд-Эст.
В ходе конференции Заре Синанян выступил с докладом, посвящённым эффективному использованию потенциала диаспоры, важности сохранения армянской идентичности и укрепления связей с Арменией.
По завершении конференции публика насладилась музыкальными выступлениями сопрано Вардуи Тороян и пианистки Соньи Карапетян.