Զարեհ Սինանյանը Նանսիում հանդիպել է Մորտ-է-Մոզելի պրեֆեկտ Ֆրանսուազ Սուլիմանի հետ
Ապրիլի 28-ին Ֆրանսիայի Լաքսու քաղաքում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Լաքսուի քաղաքապետ Լորան Գարսիայի և Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Անդրե Ներսիեի ուղեկցությամբ, այցելել է «Հիշողության քարտեզ» ցուցահանդեսը։
Գլխավոր հանձնակատարը շրջել է ցուցահանդեսային սրահում, ծանոթացել Հայաստանի, ինչպես նաև Գրանդ Էսթ տարածաշրջանի հայ և ֆրանսիացի արվեստագետների ստեղծագործություններին։
Այցի ընթացքում Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել քաղաքապետ Լորան Գարսիային՝ հայ համայնքի և հայ ժողովրդի նկատմամբ ցուցաբերած ջերմ վերաբերմունքի, տարբեր նախաձեռնություններին ցուցաբերած աջակցության, ինչպես նաև Լաքսուի քաղաքային այգին «Հայաստանի պարտեզ» անվանակոչելու որոշման համար։
Գլխավոր հանձնակատարը կարևորել է հայ-ֆրանսիական երկխոսության ամրապնդման նշանակությունը և հրավիրել քաղաքապետ Գարսիային այցելելու Հայաստան՝ համագործակցությունն ընդլայնելու և բարեկամական հարաբերություններն ավելի զարգացնելու նպատակով։
Այնուհետև Զարեհ Սինանյանը Նանսիում հանդիպել է Մորտ-է-Մոզելի պրեֆեկտ Ֆրանսուազ Սուլիմանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում նա բարձր է գնահատել տարածաշրջանի իշխանությունների աջակցությունը տեղի հայկական համայնքներին, մասնավորապես՝ Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման համատեքստում:
Գլխավոր հանձնակատարը կարևորել է հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների խորացմանն ուղղված համագործակցությունը քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և այլ ոլորտներում։ Նա առանձնահատուկ ընդգծել է Մորտ-է-Մոզելի հայկական համայնքի ակտիվ մասնակցությունն ու կարևոր դերը երկու ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման գործընթացում։
Նշելով ապակենտրոնացված համագործակցության կարևորությունը, գլխավոր հանձնակատարը շեշտել է մշակութային, կրթական, տնտեսական և գիտատեխնիկական ուղղություններով համատեղ ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտությունը՝ ընդգծելով, որ ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը պատրաստ է օժանդակել նման նախաձեռնություններին:

Затем Заре Синанян встретился в Нанси с префектом департамента Мёрт и Мозель Франсуаз Сулиман
28 апреля в городе Лаксу главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян в сопровождении мэра Лаксу Лорана Гарсиа и уполномоченного по делам диаспоры Андре Нерсье посетил выставку «Карта памяти».
Главный уполномоченный прошёлся по выставочному залу и ознакомился с произведениями армянских и французских художников из Армении и региона Гранд-Эст.
Во время визита Заре Синанян выразил благодарность мэру Лорану Гарсиа за тёплое отношение к армянской общине и армянскому народу, за поддержку различных инициатив, а также за решение назвать городской парк Лаксу «Сад Армении».
Главный уполномоченныйподчеркнул важность укрепления армяно-французского диалога и пригласил мэра Гарсиа посетить Армению с целью расширения сотрудничества и развития дружественных отношений.
Затем Заре Синанян встретился в Нанси с префектом департамента Мёрт и Мозель Франсуаз Сулиман.
В ходе встречи он высоко оценил поддержку властей региона армянским общинам, особенно в контексте организации мероприятий, посвящённых 110-летию Геноцида армян.
Главный уполномоченный отметил важность сотрудничества, направленного на углубление армяно-французских отношений в политической, экономической, культурной и других сферах. Он особо подчеркнул активное участие армянской общины Мёрт и Мозель и её важную роль в укреплении дружбы между двумя народами.
Отметив важность децентрализованного сотрудничества, главный уполномоченный подчеркнул необходимость реализации совместных проектов в культурной, образовательной, экономической и научно-технической сферах, подчеркнув, что Офис готов поддерживать такие инициативы.