Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Բեռլինի Պատգամավորական տան անդամ պրոֆ. դր. Մարտին Պետցոլդի հետ
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մայիսի 2-ին հանդիպել է Գերմանական Բունդեսթագի նախկին պատգամավոր, ներկայում Բեռլինի Պատգամավորական տան անդամ պրոֆ. դր. Մարտին Պետցոլդի հետ։
Մարտին Պետցոլդը գերմանահայ քաղաքական գործիչ է՝ ծնված գերմանացու և հայուհու ընտանիքում։
Պետցոլդը երկար տարիներ եղել է «Գերմանա-հայկական մշակութային օրեր» փառատոնի հովանավորը։ Նրա աջակցությամբ Բեռլինում տրամադրվել է տարածք՝ հայերեն լեզվի, երգի, պարի և հայագիտական դասընթացներ կազմակերպելու համար։ Պետցոլդը նաև դիմել է Բեռլինի Ներկայացուցիչների պալատի կրթության մշտական հանձնաժողով՝ առաջարկելով հայերենը ներառել որպես երկրորդ օտար լեզու Բեռլինի հանրակրթական դպրոցներում։ 2024 թ. Մարտին Պետցոլդի միջնորդական բանակցությունների արդյունքում «Eurowings» ավիաընկերության հետ բացվել են Երևան–Բեռլին–Երևան ուղղությամբ իրականացվող չվերթները։
Մարտին Պետցոլդի հայանպաստ գործունեության առանձնակի ձեռքբերումներից է Գերմանական Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունման ընթացքում թեմայի շուրջ խորհրդարանական կուսակցությունների տարբեր ֆրակցիաների միջև համերաշխություն հաստատելը, ինչը հանգեցրեց Ճեմ Օյզդեմիրի (Կանաչների միություն կուսակցություն) կողմից առաջարկված տեքստի գրեթե միաձայն ընդունմանը։
Գլխավոր հանձնակատարը, ողջունելով հյուրին, շնորհակալություն է հայտնել հերթական Հայաստան այցելության համար, ինչպես նաև բարձր է գնահատել նրա շարունակական ջանքերը՝ նպաստելու հայ–գերմանական հարաբերությունների խորացմանն ու Հայաստանի զարգացմանը։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Մարտին Պետցոլդը Զարեհ Սինանյանին է ներկայացրել իր կուսակցության կողմից իրականացվող բարեփոխումները, ինչպես նաև հետաքրքրվել է, թե ինչ ուղղություններով կարող են նպաստել Հայաստան–Գերմանիա երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը։
Կողմերը քննարկել են տնտեսական հարաբերությունների խորացման հնարավորությունները, ինչպես նաև Բեռլինի Լիխտենբերգ շրջանի և Երևանի Կենտրոն համայնքի միջև գործընկերություն հաստատելու վերաբերյալ առաջիկա հարցերը։
Տնտեսական հարաբերությունների զարգացման համատեքստում քննարկվել է Բեռլինում տնտեսական բիզնես ֆորումի անցկացման հնարավորությունը։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սկսել աշխատանքներ այդ ուղղությամբ։
Հանդիպման վերջում Զարեհ Սինանյանն ընդգծել է Հայաստան–Գերմանիա հարաբերությունների շարունակական կարևորությունը և վերահաստատել իր պատրաստակամությունը՝ լիազորությունների շրջանակում ամեն կերպ օժանդակելու այս գործընթացին։

Zareh Sinanyan met with Professor Dr. Martin Petzold, member of the Berlin House of Representatives
On May 2, the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, met with Professor Dr. Martin Petzold, former member of the German Bundestag and current member of the Berlin House of Representatives.
Martin Petzold is a German-Armenian political figure, born into a family of a German father and Armenian mother.
For many years, Petzold has served as a patron of the “German-Armenian Cultural Days” festival. With his support, space has been allocated in Berlin to organize Armenian language, music, dance, and Armenian studies classes. He also applied to the Standing Committee on Education of the Berlin House of Representatives, proposing the inclusion of Armenian as a second foreign language in Berlin public schools. In 2024, as a result of his mediation with the “Eurowings” airline, flights between Yerevan and Berlin were launched.
One of the key achievements of Martin Petzold’s pro-Armenian efforts was his role in fostering cross-party solidarity within the German Bundestag during the adoption of the Armenian Genocide resolution, which ultimately led to the near-unanimous adoption of the text proposed by Cem Özdemir (Alliance 90/The Greens).
Welcoming the guest, the High Commissioner expressed gratitude for his continued visits to Armenia and highly valued his ongoing efforts to strengthen Armenian-German relations and contribute to Armenia’s development.
In turn, Martin Petzold thanked the High Commissioner for the warm reception, presented the reforms being implemented by his party, and inquired about possible directions to contribute to the deepening of Armenia–Germany bilateral relations.
The two sides discussed prospects for strengthening economic relations, as well as upcoming initiatives aimed at establishing a partnership between the Lichtenberg district of Berlin and the Kentron district of Yerevan.
In the context of developing economic ties, they also discussed the possibility of organizing a business forum in Berlin. An agreement was reached to begin work in that direction.
At the end of the meeting, Zareh Sinanyan emphasized the continued importance of Armenia–Germany relations and reaffirmed his readiness to support this process in every possible way within the scope of his mandate.