Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Բեռլինի Պատգամավորական տան անդամ պրոֆ. դր. Մարտին Պետցոլդի հետ
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մայիսի 2-ին հանդիպել է Գերմանական Բունդեսթագի նախկին պատգամավոր, ներկայում Բեռլինի Պատգամավորական տան անդամ պրոֆ. դր. Մարտին Պետցոլդի հետ։
Մարտին Պետցոլդը գերմանահայ քաղաքական գործիչ է՝ ծնված գերմանացու և հայուհու ընտանիքում։
Պետցոլդը երկար տարիներ եղել է «Գերմանա-հայկական մշակութային օրեր» փառատոնի հովանավորը։ Նրա աջակցությամբ Բեռլինում տրամադրվել է տարածք՝ հայերեն լեզվի, երգի, պարի և հայագիտական դասընթացներ կազմակերպելու համար։ Պետցոլդը նաև դիմել է Բեռլինի Ներկայացուցիչների պալատի կրթության մշտական հանձնաժողով՝ առաջարկելով հայերենը ներառել որպես երկրորդ օտար լեզու Բեռլինի հանրակրթական դպրոցներում։ 2024 թ. Մարտին Պետցոլդի միջնորդական բանակցությունների արդյունքում «Eurowings» ավիաընկերության հետ բացվել են Երևան–Բեռլին–Երևան ուղղությամբ իրականացվող չվերթները։
Մարտին Պետցոլդի հայանպաստ գործունեության առանձնակի ձեռքբերումներից է Գերմանական Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունման ընթացքում թեմայի շուրջ խորհրդարանական կուսակցությունների տարբեր ֆրակցիաների միջև համերաշխություն հաստատելը, ինչը հանգեցրեց Ճեմ Օյզդեմիրի (Կանաչների միություն կուսակցություն) կողմից առաջարկված տեքստի գրեթե միաձայն ընդունմանը։
Գլխավոր հանձնակատարը, ողջունելով հյուրին, շնորհակալություն է հայտնել հերթական Հայաստան այցելության համար, ինչպես նաև բարձր է գնահատել նրա շարունակական ջանքերը՝ նպաստելու հայ–գերմանական հարաբերությունների խորացմանն ու Հայաստանի զարգացմանը։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Մարտին Պետցոլդը Զարեհ Սինանյանին է ներկայացրել իր կուսակցության կողմից իրականացվող բարեփոխումները, ինչպես նաև հետաքրքրվել է, թե ինչ ուղղություններով կարող են նպաստել Հայաստան–Գերմանիա երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը։
Կողմերը քննարկել են տնտեսական հարաբերությունների խորացման հնարավորությունները, ինչպես նաև Բեռլինի Լիխտենբերգ շրջանի և Երևանի Կենտրոն համայնքի միջև գործընկերություն հաստատելու վերաբերյալ առաջիկա հարցերը։
Տնտեսական հարաբերությունների զարգացման համատեքստում քննարկվել է Բեռլինում տնտեսական բիզնես ֆորումի անցկացման հնարավորությունը։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սկսել աշխատանքներ այդ ուղղությամբ։
Հանդիպման վերջում Զարեհ Սինանյանն ընդգծել է Հայաստան–Գերմանիա հարաբերությունների շարունակական կարևորությունը և վերահաստատել իր պատրաստակամությունը՝ լիազորությունների շրջանակում ամեն կերպ օժանդակելու այս գործընթացին։

Заре Синанян встретился с профессором доктором Мартином Петцольдом
Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян 2 мая встретился с бывшим депутатом Бундестага Германии, ныне членом Палаты представителей Берлина, профессором доктором Мартином Петцольдом.
Мартин Петцольд — немецко-армянский политик, родившийся в семье немца и армянки.
Петцольд на протяжении многих лет был покровителем фестиваля «Германо-армянские культурные дни». Благодаря его поддержке в Берлине было предоставлено помещение для организации курсов армянского языка, пения, танцев и арменоведения. Он также обратился в Постоянную комиссию по образованию Палаты представителей Берлина с предложением включить армянский язык в качестве второго иностранного языка в общеобразовательных школах города. В 2024 году, в результате посреднических переговоров Мартина Петцольда с авиакомпанией Eurowings, были открыты рейсы по маршруту Ереван–Берлин–Ереван.
Одним из значительных достижений Петцольда в деле поддержки армян является содействие установлению согласия между различными фракциями парламентских партий во время принятия Бундестагом резолюции о признании Геноцида армян. Это привело к почти единогласному принятию текста, предложенного Джемом Оздемиром из партии «Союз 90/Зелёные».
Приветствуя гостя, главный уполномоченный выразил благодарность за очередной визит в Армению и высоко оценил его постоянные усилия, направленные на углубление армяно-германских отношений и развитие Армении.
Выразив благодарность за тёплый приём, Мартин Петцольд представил Заре Синаняну реформы, осуществляемые партией, а также поинтересовался, в каких направлениях они могут способствовать углублению двусторонних отношений между Арменией и Германией.
Стороны обсудили возможности укрепления экономических связей, а также предстоящие вопросы установления партнёрства между районом Лихтенберг в Берлине и административным районом Кентрон в Ереване.
В контексте развития экономических отношений была рассмотрена возможность проведения бизнес-форума в Берлине. Достигнута договорённость о начале работы в этом направлении.
В завершение встречи Заре Синанян подчеркнул важность углубления армяно-германских отношений и подтвердил свою готовность содействовать этому процессу в рамках своих полномочий.