Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է «Հայաստանում բժշկական զբոսաշրջության զարգացման ներուժն ու հեռանկարները» թեմայով համաժողովին
07 Մայիսի 2025
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մայիսի 7-ին մասնակցել է «Հայաստանում բժշկական զբոսաշրջության զարգացման ներուժն ու հեռանկարները» թեմայով համաժողովին, որը կազմակերպվել էր ՀՀ էկոնոմիկայի և առողջապահության նախարարությունների համագործակցությամբ՝ Զբոսաշրջության կոմիտեի և Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի նախաձեռնությամբ։
Համաժողովին բացման ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը և ՀՀ ԷՆ Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը։
Միջոցառման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում բժշկական զբոսաշրջության զարգացման հնարավորությունները, ոլորտում առկա մարտահրավերները և դրանց հաղթահարման ուղիները, ինչպես նաև Սփյուռքի բժշկական ներուժի ներգրավմանը վերաբերող հարցեր։

Заре Синанян принял участие в конференции на тему «Потенциал и перспективы развития медицинского туризма в Армении»
07 Мая 2025
7 мая главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян принял участие в конференции на тему «Потенциал и перспективы развития медицинского туризма в Армении», организованной в сотрудничестве Министерства экономики и Министерства здравоохранения Республики Армения по инициативе Комитета по туризму и Национального онкологического центра.
С приветственными речами на открытии мероприятия выступили министр экономики РА Геворг Папоян, министр здравоохранения РА Анаит Аванесян и председатель Комитета по туризму Минэкономики РА Лусине Геворгян.
В ходе мероприятия были обсуждены возможности развития медицинского туризма в Армении, существующие вызовы в данной сфере и пути их преодоления, а также вопросы, касающиеся вовлечения медицинского потенциала диаспоры.